Кондиціонери: користь чи шкода? Актуальна консультація лікаря
Чи справді цей прилад, покликаний створити нам комфортні умови життя і праці, може стати причиною хвороби? З таким запитанням ми звернулися до лікаря-пульмонолога міської лікарні №1 м. Чернігова Івана Тельнова (на фото).
Іван ТЕЛЬНОВ: — Кондиціонери були створені, звичайно, для того, щоб покращити умови нашого життя. Тому спеку переносити набагато легше, якщо в приміщенні встановлено кондиціонер. Бо саме в літню спеку набагато підвищується ризик серцево-судинних захворювань (інфарктів та інсультів), а нормальний мікроклімат помешкання, створений завдяки кондиціонеру, запобігає хворобам. Але неправильне використовування цих приладів може більш нашкодити, ніж допомогти. Існує багато міфів щодо кондиціонерів. Перший: люди скаржаться, що їх «продуло» під кондиціонером. Але це не так. Знаходячись під потоком холодного повітря з кондиціонера, яке може мати температуру близько +8, організм витрачає сили на підтримання оптимальної температури тіла, внаслідок знижується опір до інфекцій, виникають респіраторні захворювання. Другий міф: у кондиціонерах міститься небезпечна хвороба — легіонельоз (див. довідку). Це теж неправда. Так, вона може існувати, але тільки в кондиціонерах з водяним охолодженням, які практично в Україні не застосовуються. Існують певні правила для безпечного використовування кондиціонерів. Для дітей перегрівання гірше, ніж переохолоджування, тому використання кондиціонера в дитячих закладах необхідне. Але необхідно звертати увагу на правильне використання приладу. У спеку люди намагаються якнайбільше себе охолодити і, на жаль, часто роблять це бездумно: вмикають кондиціонери на низьку температуру в приміщенні та в автомобілі, вживають дуже холодні напої. Все це зі спекою призводить до зниження захисних сил організму і сприяє розвитку респіраторних захворювань.
Під час неправильного використання кондиціонера можуть виникнути респіраторні захворювання, але стати хронічними — малоймовірно, якщо людина вчасно звернулась до лікаря.
1. Різниця між зовнішньою температурою повітря та в приміщенні не повинна перевищувати 8 – 10 градусів.
2. Не знаходитися під потоком холодного повітря. Намагайтесь направити потік уздовж стелі — холодне повітря опуститься вниз, а ви зможете уникнути переохолодження.
3. Не забувайте частіше змінювати фільтри в кондиціонері, в яких накопичуються пил, бруд і небезпечні мікроорганізми.
4. Не полінуйтеся перечитати інструкцію щодо використання приладу.
Довідка
Легіонельоз — інфекційне легеневе захворювання, яке спричинюють бактерії легіонела. Вперше його масовий спалах зафіксували 1976 року в США серед делегатів з’їзду Американського легіону (звідси й виникла назва). З’ясовуючи причину захворювання, медики дослідили систему охолодження та зволоження повітря в готелі, де мешкали делегати. Там вони і знайшли згадану бактерію. Відтоді легіонельоз пов’язують із системами кондиціонування, хоча легіонела значно частіше мешкає у природних теплих водоймах.
Читайте також |
Коментарі (0) |