реклама партнерів:
Головна › Новини › Невідома Україна

“Подай нам, Боже, нових богунів!”

Коли на початку 90-х просвітяни спільно з Новгород-Сіверською райдержадміністрацією, ініціювали встановлення символічної могили на місці вбивства визначного полководця Івана Богуна, то вони не думали що буде збиратися стільки людей.
17 лютого, на одному з пагорбів, що височіє між с. Комань та Новгород-Сіверським, на символічній могилі, зібралося до 100 чоловік. Серед них найбільше було курсантів ліцею ім. І. Богуна з Києва,
представників козацтва, членів Української Народної Партії та ВО Свобода, звичайних українських патріотів. Періодично з пагорба, не втримавшись, з’їжджав то один то другий учасник вшанування.
Заупокійну літію за спочилим героєм відслужив о. В’ячеслав(Павленко), настоятель Свято-Покровського храму с. Ларинівка Новгород-Сіверського району УПЦ КП, який між виступами приїжджих делегацій час від часу звертався до Всевишного: “Подай нам, Боже, нових богунів!”.
– Чітким державником, людиною, що дотримувалася лише інтересів України, полководцем якому козаки під Берестечком в оточеному таборі довірили найвищу владу, він став наказним гетьманом, і який виправдав їх довіру вивів їх з оточення, – назвав Івана Богуна історик з Києва Василь Павлов.
Ліцеїсти з Києва зачитали літературно-поетичну композицію, а козаки в пам’ять про славетного звитяжця пальнули з гармати.
По закінченню мітингу учасники вшанування заспівали державний гімн.

Довідка «Сіверщини»: Іва́н Богу́н (* бл.1618 — †17 (27) лютого 1664) — український військовий і державний діяч, козацький полководець, полковник подільський, згодом — кальницький (вінницький) і паволоцький. У 1654 році виступив проти Переяславських статей. У 1664 році брав участь у поході поляків на Лівобережну Україну, був запідозрений у зносинах з московітами і вбитий поляками біля м. Новгород-Сіверського.
З представників місцевої влади, окрім декількох депутатів Новгород-Сіверської районної та міської ради від УНП, на вшануванні нажаль нікого не було.
Олександр ЯСЕНЧУК









Коментарі (3)
avatar
1
Біографія І. Богуна(див.) не стикується з заголовком матеріалу.
На жаль, богунів, сірків, гонтів, залізняків, махновців тощо вистачало в Україні завжди, а от державотворців - катьма.
Біографія.
Іван Богун походив з української шляхти. Учасник визвольних повстань у 1637-38 років. Брав участь у Азовському сидінні, зокрема, керував тоді одним із козацьких загонів, який прикривав Борівський перевіз через річку Сіверський Донець. Протягом 40-х років XVII століття Богун вів звичайне для реєстрового козака життя, брав участь у військових походах проти кримських татар, і обороняв українські землі від набігів останніх.
З початком у 1648 році Визвольної війни українського народу Богун став одним із сподвижників гетьмана Богдана Хмельницького, і згідно «Реєстру Війська Запорізького 1649 року» він значився серед козаків Чигиринського полку. Згодом, вірогідно у 1650 році, за добрі організаторські здібності та військовий талант Богуна було призначено кальницьким полковником.
В 1651 році Богун вів бої на Брацлавщині проти загонів Калиновського та Лянцкоронського. У боях під Вінницею в березні 1651 року Богун вперше найбільш масштабно проявив свої здібності воєводи, заманивши в ході бою польську кінноту на Південний Буг, де драгуни потрапили до зарання підготованої пастки. Тут же Богун проявив значну особисту хоробрість, очолюючи сміливі нічні вилазки з козацького табору. В кінцевому підсумку Богун втримав свої оборонні позиції під Вінницею і після підходу основних сил української армії змусив коронне військо відступити. В подальшому, переслідуючи польські загони, полк Богуна брав участь у штурмі Кам'янця-Подільського (29 квітня — 1 травня 1651 року), а в середині травня його козаки оволоділи Корцем.
Важливою сторінкою кальницького полковника стала Берестецька битва, в якій Іван Богун проявив себе розсудливим полководцем в найтрагічніший момент бою. Саме його було обрано наказним гетьманом в оточеному поляками козацькому таборі 30 червня 1651 року. Богун виправдав покладені на нього сподівання, вивів із оточення основні сили українського війська.
В березні 1653 року загони Богуна виступили проти армії Стефана Чарнецького, який, захопивши Липовець, Погребище та інші міста, рухався вглиб України. Зайнявши оборону в Монастирищі, Богун тривалий час відбивав атаки значно переважаючих сил коронної армії та робив дошкульні вилазки з міста. Так і не досягши успіху, війська Чарнецького, який під Монастирищем сам зазнав поранення, змушені були відступити.
Цього ж 1653 року Богун разом із Тимошем Хмельницьким водив козацькі полки в похід на Молдавію, де було розгромлено армію Георгіци та його союзників. Після загибелі в Сучаві Тимоша (5 листопада 1653 року), Богун повернувся з військом в Україну.
В кінці 1653 року та протягом 1654—1655 років кальницький полковник практично безперервно вів бойові дії проти коронної армії та татарських загонів на Брацлавщині та Уманщині.
В грудні 1656 року Богун в якості одного із керівників козацького корпусу під командою наказного гетьмана Антона Ждановича вирушив у похід проти військ Речі Посполитої. Українські війська разом із союзними арміями Семиграддя та Швеції протягом першої половини 1657 року пройшли Західною Україною та Польщею, здобувши при цьому Краків, Брест та Варшаву, хоча в кінцевому рахунку й змушені були відступити в Україну влітку 1657 року.
В політичному спектрі Української козацької держави Іван Богун займав місце постійного опозиціонера. Зокрема, він досить рішуче виступив проти укладення Богданом Хмельницьким Білоцерківського договору (28 жовтня 1651), засуджуючи при цьому політику поступок Польщі і зменшення козацького реєстру. У 1654 році Богун був у числі противників курсу Хмельницького на союз із Москвою i, так і не склавши присяги російському цареві, згодом очолив антимосковську старшинську опозицію.
Після смерті Б. Хмельницького (27 липня 1657 року) Іван Богун підтримував курс Івана Виговського та Юрія Хмельницького на унезалежнення від Москви української зовнішньої та внутрішньої політики, але й крен в інший бік вказаних гетьманів — на зближення із Польщею чи Туреччиною теж викликав спротив кальницького полковника. Зокрема, Богун відмовився підписувати укладений Виговським Гадяцький договір (6 вересня 1658 року). А в 1660 році Богун виступив проти Слободищинського трактату, підписаного Юрієм Хмельницьким.
У 1662 році кальницький полковник Богун був ув'язнений поляками і відправлений до Мальборга. Він був звільнений Яном Казимиром в обмін на участь в поході на Лівобережну Україну. Але згодом Богун був не справедливо звинувачений у зносинах з москалями та урядом Івана Брюховецького і був вбитий поблизу Новгород-Сіверського 17 лютого 1664 року.

І. Богун - анархіст !? Завжди проти !?
Сьогодні таких "хероїв" до Москви р.. м...

avatar
2
Біографія взята з вікіпедії, на жаль або на щастя, не завжди відрізняється точністю викладу.
avatar
3
Якщо хтось, десь "... не завжди відрізняється точністю викладу", то, Сашко, хто заважає ВАМ надати більш правдиву версію того, що ж робив І.Богун під Н.-Сіверським разом з королівським військом(чи то с поляками ?)?
avatar