реклама партнерів:
Головна › Новини › СУСПІЛЬСТВО

"Разом нас багато! Нас не подолати!"

20 листопада в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині проведено круглий стіл до Дня Гідності і Свободи.

Його організували Чернігівське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, обласна організація Народного Руху України разом із регіональним представником Українського інституту національної пам’яті.

У заході взяли участь рухівці і просвітяни — активісти боротьби за відновлення незалежності України (1989-1991), учасники українського державотворення, Помаранчевої революції та Революції Гідності.

«21 листопада виповнюється 20 років Помаранчевій революції та 11 років Революції Гідності, доленосним подіям в новітній історії Україні, які сприяли утвердженню ідеалів свободи й демократії. Нагадаю, що Музей боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині знаходиться в помешканні Руху, який тут перебуває з лютого 1990 року, тобто після «Ковбасної революції» в Чернігові. Це дійсно історичне, навіть легендарне помешкання. Саме в ньому діяв обласний громадський штаб із підготовки Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року, громадський штаб за чесні вибори в 2004 році, один із координаційних центрів Євромайдану в Чернігові», — відзначив ведучий заходу Сергій Черняков, заступник голови обласної організації НРУ, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Також він нагадав про важливість використання в освітньо-просвітницькій роботі книги Сергія Соломахи «Чернігівський Євромайдан. Хроніка, факти, спогади» та збірника спогадів «Майдан від першої особи. Регіональний вимір» (випуск 3, частина 2), підготовлений Українським інститутом національної пам’яті, де вміщено хроніку основних подій у Чернігівській області (листопад 2013 року — березень 2014 року).

«Помаранчева революція і Революція Гідності сприяли збереженню незалежності України та сформували українську націю, здатну сьогодні боронити власну державність зі зброєю в руках. Згадуючи про ті історичні події варто повторити гасло, що переможно звучало 20 років тому: «Нас не подолати!», — заявив Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті.

«Жоден штаб не міг передбачити українських Майданів — так як і жоден Генштаб, ні московський, ні український, не могли передбачити, що в 2014 році українці добровольцями підуть на війну — у шльопанцях та футболках. І скільки б конспірологи не будували схем заокеанського впливу, а я до речі, сам чув як Кучма по телефону переконував Назарбаєва, що на Майдані були агенти ЦРУ, — це насправді був масовий здвиг українського народу. Несподіваний і для самого українського народу», — наголосив Василь Чепурний, почесний голова Чернігівської обласної «Просвіти», журналіст і письменник.

«Необхідно врахувати уроки Помаранчевої революції та Революції Гідності не тільки в час війни з російським агресором. Ще важливіше, що це треба робити після перемоги, коли головним завданням стане налагодження післявоєнного життя: не тільки лікування ран, а подальший розвиток нашої держави», — поділився своїми думками Микола Шкарупа, депутат Чернігівської обласної ради.

«На жаль, досі знаходимся під більшовицьким совковим ідеологічним впливом щодо поняття революції, як чогось позитивного, а не корінних і швидких змін. У січні-березні 1990 року в Чернігові був «ковбасний» майдан, а не революція. Відповідно, у жовтні 1990 року в Києві — Майдан на граніті, у 2004 році — Помаранчевий майдан. Справжня революція, яка спричинила значні зміни в ідеології суспільства і держави, почалася у 2013-2014 роках під час Революції гідності: тоді впали леніни, у 2015 році почалася декомунізація. З 22 лютого 2022 року український народ за підтримки вільного світу веде Велику визвольну війну проти орд московських комуно-нацистських терористів або рашистів», — висловив свою точку зору Сергій Соломаха, громадський діяч і дослідник.

Він також поділився спогадом про організацію чесного голосування та протидії фальсифікаціям виборів у 2004 році.

Надія Галковська, поетеса, авторка тексту знаменитої пісні «Козачка», поділилася спогадами про події під час Помаранчевої революції та Революції Гідності, прочитала свій вірш «Україна — на Співочім полі», написаний у 2004 році:

На Співоче поле ми прийшли,
На оті Дніпрові кручі пишні,
Де сіяють Лаври куполи,
Де дрімає українська пісня.
Ми – з усіх куточків і усюд,
З відчаєм, доведеним до крику,
На межі омани і облуд, —
Нас отут зібралося без ліку
Ми сюди струмками потекли
Піднімати схилену калину,
Знов себе народом нарекли,
Ще й високим, ще й як є – єдиним!
В кожнім серці — всенародне віче,
Хочемо оновленої долі!
Україна — молода і вічна!
Україна — на Співочім полі!

Вчителька та громадська діячка Ганна Галковська згадала про величезну енергетику та емоційне піднесення, єднання учасників українських майданів в 2004 і 2013-2014 роках.

Громадська діячка Ольга Мозгова також поділилася спогадом про підготовку членів виборчих комісій від патріотичних сил, яка допомогла зупинити багатьох фальсифікаторів виборів у 2004 році.
Учасники круглого столу хвилиною мовчання вшанували пам’ять про всіх загиблих борців за незалежність України — Захисників України, Героїв Небесної Сотні.Вони ознайомилися з артефактами часів майданів, які знаходяться в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині.
Традиційно захід завершився виконанням Державного Гімну України.

Олександр МАЙШЕВ



Теги:Чернігівський Рух, революція Гідності, Майдан, помаранчева революція


Читайте також






Коментарі (0)
avatar