реклама партнерів:
Головна › Новини › ЕКОЛОГІЯ

В Мезинському парку нахабніють кабани і люди

Професійне свято «День працівника природно-заповідної справи» відзначають працівники Мезинського НПП 7 липня. Своїми здобутками і турботами діляться і з читачами.

На території Чернігівської області найбільшим об’єктом природно-заповідного фонду (ПЗФ) виступає Мезинський національний природний парк (31035,2 га), створений відповідно до Указу Президента України від 10.02.06 № 122/2006.

Мезинський НПП – своєрідний науковий еколого-просвітний центр, який проводить активну еколого-освітню діяльність серед молоді, місцевого населення та туристів. Фахівці з екоосвіти проводять аудиторні освітні та виховні, масові екологічні заходи та природоохоронні акції.

Щорічними природоохоронними акціями виступають «Новорічний букет замість ялинки» «Збережемо первоцвіти», День довкілля, День здоров’я, День без автомобілів, Зимова підгодівля птахів та ін..

З 2008 року активно співпрацюємо з районним центром дитячої творчості в плані проведення конкурсів, акцій, майстер-класів на свіжому повітрі. Адже коли дітки перебувають у природі, дихають чистим свіжим повітрям, у них розвивається зацікавленість та логічне мислення, вони починають розуміти явища природи, відчувають вразливість природних об’єктів, що формує бережливе ставлення до природи і всього живого, що нас оточує.

У період літніх канікул на базі еколого-освітнього візит-центру при Рихлівському ПОНДВ проводиться екологічна школа «Світ природи».

Співпраця Мезинського НПП із навчальними закладами Коропщини не обмежується лише проведенням масових заходів та акцій, ведеться також інша робота спрямована на розвиток зацікавлених та обдарованих дітей. На базі парку діє 2 гуртки еколого-натуралістичного напрямку – «Юні дослідники природи» (с. Покошичі), «Юні природознавці»(с. Свердловка).

Значна частина діяльності парку пов’язана з організацією наукових досліджень. Проводиться планомірне вивчення тваринного та рослинного світу, ґрунтовне вивчення ландшафтів, як силами працівників парку, так і спеціалістами з провідних наукових установ України. Складені списки рослин та тварин, що зустрічаються на цій території, проводяться дослідження видів, занесених до Червоної книги України, встановлюється їхня чисельність та розробляються заходи щодо їх охорони.

Працівниками відділу науки, екоосвіти та рекреації у 2014 р. поповнено фототеку 300 новими фотографіями комах, судинних рослин (в тому числі червонокнижних і регіонально рідкісних видів), які відмічені на території Мезинського НПП, а також рослинних угруповань і ландшафтів, вартих уваги з природоохоронної та естетичної точок зору.

Оформлені музейні ентомологічні коробки із колекціями жуків (82 види), бабок (3 види), напівтвердокрилих (4 види) та равликів, розміщених у музейній експозиції філіалу Мезинського музею.

Розширюється база інформаційної системи парку матеріалами історичної реконструкції гідрологічної мережі території, на основі наявних картографічних та фондових матеріалів та матеріалів фіксування і опису точок ерозійних форм рельєфу між с.с. Мезин та Свердловка.

На основі зйомки рельєфу місцевості НПП GPS-навігатором створено 3-Д моделі окремих ділянок (околиці сіл Мезин та Городище). Також проведено корегування списку тварин парку, і на сьогодні анотований перелік включає 1790 видів безхребетних тварин і 350 видів хребетних тварин.

Було проведено збір літературних даних та облік іхтіофауни, попередній список якої складає 56 таксонів, з них 3 види зникли з фауни парку. Матеріали «Круглороті та риби Мезинського НПП і його найближчих околиць, що занесені до Червоної книги України» доповідалися на Міжнародному науково-практичному семінарі «Пріоритети наукової цінності природно-заповідних територій Полісся» (20 лютого 2014 р., м. Чернігів).

Проводилися фенологічні спостереження сезонних (зимових, весняних) явищ біоти, а також фіксація деяких абіотичних явищ, що мають фенологічне значення. За звітний період отримано відомості про 85 фенодат.

Охорона території і ресурсів Мезинського національного природного парку покладається на службу державної охорони . Служба НПП «Мезинський» налічує 32 працівники на чолі з директором.

Починаючи з 2008 року в угіддях ТОВ СЛГ “Авангардліс” щорічно проводиться відстріл лисиць та інших хижих і шкідливих тварин. Це зменшує загрозу поширення сказу, знижується шкода, яка завдається особистим селянським господарствам хижаками.

На жаль, в іншому мисливському господарстві МРП “Коропське”, угіддя якого знаходяться на території парку в межах Городищенської, Вишеньківської, Будищенської, Розльотівської, Радичівської, Крисківської сільрад така робота не проводиться. МРП постійно вигадує якісь проблеми, які нібито заважають йому робити свою роботу, звинувачуючи парк. За весь час існування парку нам лише раз вдалося примусити його написати клопотання до Державного управління охорони навколишнього природного середовища про видачу дозволу на відстріл хижих тварин в межах Мезинського НПП.

Серйозною проблемою є збільшення чисельності диких кабанів, кількість яких в шість разів перевищує оптимальну для даної території, зазначену в проекті організації Мезинського НПП. А режим відтворювальної ділянки забороняє проведення регулювання чисельності, оскільки основне завдання таких ділянок – збільшення популяцій диких тварин. Ситуацію ще більш погіршили зміни, внесені до Закону України “Про природно-заповідний фонд України” в 2010 році, які заборонили полювання на всій території національних природних парків, за скасування якого ми подали клопотання до Мінприроди.

Кожного року встановлюється весняно-літня заборона на лов риби на період нересту і розмноження інших водних біоресурсів. За клопотанням дирекції парку, в 2014 році було дозволено любительське рибальство в період весняно-літньої заборони однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом з берега.

З моменту створення парку населення, яке проживає на його території, має можливість заготовити дрова паливні на зиму. Хоча, з кожним роком отримання дозволів на проведення рубок в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду стає все складнішим. До того ж, в травні минулого року було ліквідовано територіальні органи Міністерства охорони навколишнього природного середовища – Державні управління охорони навколишнього природного середовища в областях, які погоджували ліміти на використання природних ресурсів в межах територій та об’єктів ПЗФ і видавали відповідні дозволи. Проте, нам все ж таки вдалося отримати погодження лімітів на 2014 рік, і в цьому році люди будуть забезпечені дровами.

Хочеться відмітити, що голови Вишеньківської та Крисківської, Розльотівської сільських рад підтримали нас в спільних зверненнях та клопотаннях у відповідні органи влади з багатьох питань, в тому числі і видачі дозволів на рубки, за що ми їм щиро вдячні.

Крім наукової , природоохоронної та екоосвітньої діяльності великого поширення набула рекреаційна діяльність парку. Працівниками відділу науки, екоосвіти та рекреації розроблені туристичні маршрути та екскурсії, які дозволяють розкрити таємничість природи краю, прадавність історії та доторкнутись до чарівної краси Новгород-Сіверського Полісся. На території парку існують туристичні маршрути та екологічні стежки, які включають найкрасивіші куточки природи, пам’ятки архітектури та монументального мистецтва, археологічні об’єкти, серед них: «Від історії до сьогодення», «Стежками Рихлівської дачі», «Від порому до порому», «Забілина криниця». Також вже розроблено новий маршрут «Дивосвіт природи Мезинського краю, де ходили мамонти».

Одним із основних завдань Мезинського НПП є створення умов для організованого туризму і відпочинку з дотриманням природоохоронного режиму. Тому вздовж Десни, а також у лісових масивах облаштовані зони відпочинку – 11 рекреаційних пунктів, які обладнані навісами, столами, лавочками, місцями для вогнища й сміття та інформаційними щитами.

Великою популярністю серед туристів і місцевого населення користуються рекреаційні пункти “Хотинь” та “Старий лісосплав”, по особливому смакує джерельна вода в урочищі Криничне.

Природа своєю казковістю і ландшафтами створила умови для цікавого та змістовного відпочинку. Численним гостям припали до душі мальовничі стежки та корисна джерельна вода. Дарує силу і здоров’я настояне на різнобарв’ї трав цілюще повітря. Парк охоплює особливо мальовничі ландшафти Новгород-Сіверського Полісся, тому відпочинок тут по особливому приємний. Для організованого відпочинку існують місця розміщення:

- Будиночок туриста «Затишок», в с. Городище на базі природоохоронного відділення, в якому розміщено кімнату-музей етнографії, де відвідувачі з цікавістю можуть проринути в ХІХ-ХХ ст. та побачити побутово-вжиткові речі селян того періоду.

- Будиночок туриста «Хотинський», в с. Радичів, з балкону якого відкривається чарівний краєвид на найбільше заплавне озеро р. Десна – оз. Хотинь.

Запрошуємо всіх бажаючих на відпочинок на Богом створеній природі, бажаємо миру, спокою та міцного здоров’я. Бережімо рідну природу!Теги:національні парки, Рихли, кабани, Десна, Мезин, заповідна справа


Читайте такожКоментарі (0)
avatar