реклама партнерів:
Головна › Новини › Невідома Україна

У Чернігові проведено круглий стіл про історію та уроки боротьби РУХУ за незалежність України

10 вересня 2014 року у Чернігові у конференц-залі обласної ради проведено круглий стіл «Народний Рух України за перебудову у боротьбі за незалежність: історія та уроки» до 25-річчя створення громадсько-політичної організації «Народний рух України за перебудову»/

Організатори: Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю й Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації; Чернігівська обласна рада, Чернігівський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій; Чернігівський громадський оргкомітет з підготовки та проведення заходів з нагоди 25-ї річниці створення громадсько-політичної організації «Народний рух України за перебудову», Український інститут національної пам’яті.

У заході взяли участь активні учасники національно-визвольного руху, науковці, представники влади, громадськості, вчителі загальноосвітніх шкіл Чернігівської області, викладачі та студенти вищих навчальних закладів м. Чернігова, журналісти.
На початку засідання учасники вшанували хвилиною мовчання пам’ять про загиблих чернігівців – захисників України від російської агресії та рухівців, які не дожили до чверть столітнього ювілею організації.

Вітаючи учасників зібрання, Валентин МЕЛЬНИЧУК, заступник голови Чернігівської обласної ради, наголосив: «Ми маємо безцінний досвід єднання людей навколо ідеї незалежності. І цей досвід нам подарував Народний Рух України, який наприкінці 80–х років минулого століття зміг згуртувати суспільство і повести його за собою. Я вірю, що лише в єдності наша сила, лише разом ми зможемо протистояти агресії і перемогти цю чуму, яка хоче знищити нашу незалежність».

Сергій ЖУРМАН, заступник голови – керівник апарату Чернігівської облдержадміністрації запевнив, що нинішні політики, які прийшло до влади після Революції Гідності, мають не забувати помилок, яких у свій час допустилися рухівці, коли не змогли подолати внутрішні протиріччя і пересварилися. «Саме цього від нас сьогодні чекає ворог, саме цього ми і не маємо допустити», – підсумував Сергій ЖУРМАН.
За багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди 25–річчя створення Народного Руху України він вручив подяку Чернігівської облдержадміністрації Василю ЧЕПУРНОМУ, голові Чернігівської обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г.Шевченка, одному з організаторів РУХУ на Чернігівщині.

З 25–річним ювілеєм створення НРУ привітав побратимів–рухівців і учасників заходу Валерій САРАНА, голова Чернігівської крайової організації Руху у 1990–1992 рр., делегат та член оргкомітету Установчого з’їзду НРУ за перебудову (8–10 вересня 1989 року). «Ми зробили все, що змогли, і тепер український народ сам вирішує власну долю у власній державі» – заявив рухівський лідер на Чернігівщині в часи боротьби за незалежність.

Володимир БОЙКО, директор Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, кандидат історичних наук, привернув увагу до головної ролі НРУ у здобутті незалежності України.

Тамара ДЕМЧЕНКО, доцент кафедри історії та археології України Інституту історії, етнології та правознавства імені О. М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка, кандидат історичних наук, ґрунтовно проаналізувала історію створення Народного руху України як лідера національно-демократичної революції, що завершилася відновленням наприкінці 20–го століття української держави та її становленням й розвитком. Водночас вона наголосила, що компроміс між націонал-комуністами та націонал-демократами був об’єктивно неминучий, хоч і став причиною тих наслідків, які зараз має наша країна.

Учасникам заходу було зачитано фрагмент із актуальної з точки зору науково-практичного значення для сьогодення докторської дисертації «Суспільно-політичні трансформації в Україні (квітень 1985 – серпень 1991 рр.): історико-політологічний аналіз», яку захистив у 2003 році Олександр БОЙКО, доктор політичних наук, професор, ректор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Зокрема, дослідник зробив висновок: «Компромісна формула утворення організованої народної опозиції, яка б органічно поєднала радикалізм політичних неформалів з масовістю культурно-історичних та екологічних неформальних об’єднань, злила в одну політичну еліту досвідчених політичних борців та лідерів нової хвилі. Цією формулою і став «Рух».

Раїса ВОРОБЕЙ, директор Державного архіву Чернігівської області, кандидат наук з державного управління, доктор філософії (Ph.D.), дала розгорнутий аналіз документів Чернігівської крайової організації НРУ з фондів Державного архіву Чернігівської області. Це важлива джерельна база для дослідження цього героїчного періоду в історії нашого народу в області. Головний архівіст Чернігівщини подякувала рухівцям за передачу ще п’ять років тому архіву Чернігівської крайової організації НРУ до державного архіву. 12 вересня ц.р. під час відкриття фотодокументальної виставки архівних документів, друкованих видань, присвячених діяльності Чернігівської обласної (крайової) організації Народного Руху України, буде передано частину місцевого рухівського архіву періоду підготовки та проведення референдуму та президентських виборів 1 грудня 1991 року.

Сергій БУТКО, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області, делегат Установчого з’їзду НРУ за перебудову (8–10 вересня 1989 року), модератор заходу, підкреслив, що РУХ, як масова громадсько-політична організація, показав здатність українців до самоорганізації, самоврядування, державотворення. Наступне покоління українців, продовжуючи славетні рухівські традиції, відповіло кримінальній владі режиму Януковича Революцією Гідності, російському агресору – консолідацією та підтримкою власної держави, волонтерським рухом, добровольчими батальйонами, партизанським рухом.

На його думку, важливими уроками діяльності НРУ були:

1) Після революції є життєвою необхідністю проведення виборів до Верховної Ради України та місцевих рад. Відмова проведення дострокових виборів до Верховної Ради і місцевих рад після виборів Президента України 1 грудня 1991 року спричинила затягування і спотворення процесів державотворення, створила умови для збереження багатьох рис спадщини комуністичного тоталітарного режиму у сучасній України.
2) Національні патріотичні сили у переломні періоди існування країни не можуть гратися в опозицію і повинні сміливо йти у владу без огляду на власну долю. У 1992 році відмова лідера НРУ В’ячеслава Чорновола від пропозиції Президента України Леоніда Кравчука стати головою уряду мала наслідком збереження у владі партійно–радянської номенклатури як ядра політичної еліти.
3) Люстрацій проти противників української держави і корупціонерів треба проводити на основі життєздатного закону системно і гласно. У 1991 році в Україні зазнала невдачі така люстраційна компанія проти винних у підтримці ГКЧП. Так само у 1991 році стала невдалою заборона КПУ як ворожої українському народу та його державності політичної сили. Тепер необхідно вирішувати ці застарілі проблеми в нових умовах.
4) Досі актуальними для формування сучасної державної політики є напрацювання РУХУ з проблем соціально-економічної, інформаційної політики тощо.

Володимир СТУПАК, народний депутат України IV скликання, голова Чернігівської обласної організації НРУ, підтримав таке визначення уроків РУХУ на етапі боротьби за незалежність України та початків державотворення. Водночас він привернув увагу на успішні результати діяльності тих, на жаль, небагатьох рухівців у владі з 1992 року, які відрізнялися від старих чиновників чесністю та патріотизмом. Так, у 1992–1994 роках кардинальні зміни українського розвитку у гуманітарній сфері на Чернігівщині відбулися за участі заступника Представника Президента України в області Валерія Сарани.

Василь ЧЕПУРНИЙ, голова Чернігівської обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г.Шевченка, один з організаторів РУХУ на Чернігівщині, підкреслив, що всі роки незалежності рухівців і просвітян критикували за радикалізм, ворожість до російського. Насправді, ці критики виступали проти вимог націонал-демократів проводити типову для держав національну політику. Російська агресія проти України, сучасні здорові процеси національної політики у державі підтвердили слушність вимог націонал-демократів. Він назвав гостро актуальним питання підготовки України до майбутнього розвалу сучасної російської імперії.

Іван ПАНЧЕНКО, заступник голови Чернігівської крайової організації НРУ з 6 жовтня 1990 року, делегат Установчого з’їзду НРУ за перебудову (8–10 вересня 1989 року), поділився рухівським досвідом із часів «ковбасної» революції січня–лютого 1990 року перетворення народного бунту у цивілізований політичний протест.
Його, як ветерана боротьби за незалежність України та державотворення, організатори заходу тепло привітали з днем народження та побажали козацького здоров’я та всіх гараздів.

Сергій СОЛОМАХА, депутат І-го демократичного скликання Чернігівської міської ради (1990–1994), заступник голови Чернігівської обласної організації НРУ, також підтримав визначення уроків РУХУ. Він наголосив, що збереження історичної пам’яті про боротьбу за незалежність України, досягнення та уроки діяльності народної опозиції на чолі з НРУ є важливою засадою сучасної успішної національної державної політики.
Зокрема, Сергій Соломаха, який у 1991 році був секретарем "Тимчасової комісії по перевірці діяльності на території м.Чернігова посадових осіб, органів влади, управлінь, громадських об'єднань і організаційу зв'язку з державним заколотом", зазначив, що наслідком непритягнення до відповідальності компартійної і савєтської номенклатури за підтримку "ГКЧП" стали анексія РФ Криму і війна на Донбасі.
Водночас, як активний учасник чернігівського євромайдану він вважає, що терор проти українців, в т. ч. розгін 25 листопада Євромайдану у Чернігові, який розпочався після провокаційного рішення Кабміну 21 листопада 2013 року про відмову від курсу на підписання асоціації з ЄС, дуже нагадує події серпня 1991 року і є спробою державного перевороту. Отже, треба вимагати, щоб правоохоронні органи розслідували ці трагічні події як змову Партії регіонів і КПУ проти конституційних прав громадян України за статтею 340 ККУ.

Валентин РАЛЬЧЕНКО, член Крайової Ради НРУ з лютого 1990 року, скарбник організації, ознайомив із фактами опозиційних настроїв і дій у Чернігові ще задовго до національно-демократичної революції другої половини 1980-х – початку 1990-х років. Так він обґрунтував висновок, що відновлення української незалежної держави мало закономірний характер.

Надія ГАЛКОВСЬКА, поетеса, громадський діяч, педагог, автор тексту відомої пісні «Я козачка твоя» (композитор Микола Збарадський), виступила зі своїм новим віршем «За Мир і Слово Боже». Його присвячено до 25-річчя Народного руху України.

Учасникам заходу ознайомилися з підборкою архівних світлин з історії боротьби за незалежність України на Чернігівщині, подивилися відеозапис рухівської акції влітку 1990 року у Сумах під час проведення культурологічного походу «Дзвін-90» за участю чернігівської делегації на чолі з Володимиром Ступаком.

Організатори заходу під час підбиття підсумків засідання «круглого столу» висловили сподівання, що дослідження та осмислення вже легендарної боротьби РУХУ за незалежність України стане корисним у справі захистуКоментарі (1)
avatar
0
1
На жаль, Народний Рух не вплинув на економічну модель побудови незалежної України. Не довго проіснував сам Рух, нинішня Українська криза це наслідок банкрутства економічної моделі, в якій нема місця середньому класу, виразником сподівань якого і був Рух. З цих поразок слід зробити правильні висновки, щоб подалати кризу новітньої державності, де інстинкт самозбереження видають за патріотизм.
avatar