реклама партнерів:
Головна › Новини › ПОГЛЯД
Не витискайте Яворського Мазепою!
21-Бер-21 417 5.0 2
У Ніжині знову піднімається дискусія щодо перейменувань вулиць. З приводу вулиці Московської я вже мав нагоду висловити свою позицію. Тепер хочу висловитися з приводу пропозицій перейменування вулиці Стефана Яворського на вулицю Івана Мазепи.

Я не проти пошанування славетного державного діяча гетьмана Івана Мазепи. Безумовно, в Ніжині це потрібно, оскільки Мазепа бував у Ніжині, сприяв його розвитку, вкладав кошти в його розбудову, був прихильний до ніжинських греків тощо. Я проти перейменування вулиці Стефана Яворського. Назва вулиці жодного відношення не має до "радянщини та комуністичної ідеології", як зазначають ініціатори перейменування! На жаль, у більшості ніжинців склалося перекривлене уявлення як про мазепинську добу, так і про постать Стефана Яворського. У свідомості закарбувалося кліше: "Яворський наклав на Мазепу анафему". Наказ про накладення анафеми віддавав Петро І, який і написав її текст. Першим проголосив її не Яворський, а новгрод-сіверський протопоп Афанасій Заруцький. Потім, за наказом Петра, її повторили в усіх храмах Моспатріархії. Цьому змушені були підкоритися й УСІ без винятку українські архієреї та священики. Змушений був це зробити й Стефан Яворський. Наголошую: він діяв під тиском обставин!

В діях митрополита Стефана було багато й прогресивного. Він, як і Мазепа, був меценатом та просвітителем. Благовіщенський собор, що знаходиться на "вулиці Яворського" в Ніжині, Яворський та Мазепа будували разом. У цей храм Яворський віддав свою безцінну бібліотеку - найкращу в ті часи книгозбірню! Яворський був найкращим українським бароковим філософом та поетом. Найкращі панегірики Мазепі написані саме Яворським. Саме він добився того, що Києво-Могилянська колегія стала Академією. Митрополит Стефан не був безоглядним прихильником Петра І - у нього є низка яскравих проповідей, у яких Яворський засуджує нечестиві діяння російського монарха.

Саме Яворський назвав Пера І "антихристом". Петро не пробачив йому цього і зацькував переслідуваннями - фактично Стефан Яворський помер у 1722 році, перебуваючи під судовим переслідуванням та домашнім арештом. Шановне панство, якщо не довіряєте мені як історику, то пропоную вам звернутися до незалежного та фахового експерта - Сергія Павленка, найкращого в Україні мазепознавця!

Олександр МОРОЗОВ


Допомога проекту СІВЕРЩИНА - благодійний внесок

Теги:Сергій Павленко, Гетьман Мазепа, Стефан Яворський, Петро I, Олександр Морозов


Читайте такожКоментарі (2)
avatar
0
1
Насправді, зіткнулися дві позиції - за і проти незалежної від Москви України. Аргументом є те, що коли на перейменованій на ім'я Гетьмана Івана Мазепи вулиці буде далі знаходитися єпархіальне управління РПЦ в Благовіщенському монастирі, то це ще більше впадатиме в очі в умовах війни Росії проти України. А так усе чинно-благородно: Яворський у Москви в пошані.
avatar
0
2
Розбіжності між Російською Імперією (Петром I)та Гетьманською Україною (Мазепою) мали глибинний релігійно-ідеологічний зміст. Імператор за модель стосунків з церквою взяв протестантську, в якій главою церкви був монарх, а Гетьман був на боці православної традиції, за якою церква підпорядковувалася патріархові й від монарха не залежала. Тому відступником від православ'я був саме Петро, а не Мазепа. Яворський не тільки це прекрасно знав, але й, припускаю був ініціатором анафемування Мазепи у відступництві від православ'я на користь... уніатства. У той час як Мазепа був на боці Карла XII, короля Швеції,протестанта за вірою. І хоч церковне прокляття мало явно фальшивий характер, але справило величезний вплив на козацтво і українське населення в цілому в їх ідеологічній деморалізації та не підтримці Мазепи.
avatar