реклама партнерів:
Головна › Новини › Невідома Україна

Відійшла в засвіти Марія Фішер -- Слиж

Сумна вість надійшла з Канади: в Торонто померла відома діячка української діаспори, меценатка доктор Марія Фішер-Слиж. Померла на 90 році життя. Кажуть, доля часто відміряє довгий вік тим, кого вона випробовує. А ще людям доброго, щедрого серця. Все це сповна стосується і покійної. І випробувань випало на її долю немало.

Вона народилася 19 вересня 1922 року в Коломиї, в родині судді, в якій було 5 дітей. З 1933 року родина мешкала у Львові, де дівчина здобувала освіту в Українській академічній гімназії. Після того, як на зміну польській владі у 1939 році прийшла радянська, родина Слиж одразу потрапила до “чорного списку” НКВС. Їй загрожувала депортація, а можливо й ув’язнення. Рятуючись від загибелі, довелося залишити Україну: спершу перебратися в Польщу, потім до Мюнхена. Так для людини, яка самовіддано любила Україну, рідну землю, на десятиліття почалася вимушена еміграція.

В 1949 році пані Марія закінчила медичний факультет Мюнхенського університету, наступного року захистила дисертацію. Того ж року разом з родиною емігрує до США. Тут поглиблює медичну освіту, засновує власну медичну практику в містечку поблизу Чикаго, якій віддала понад 30 років. Стала відомим в Америці педіатром, автором багатьох наукових праць і публікацій. 1959 року одружилася з німецький лікарем Рудольфом Фішером, з яким у великій дружбі і любові прожила до смерті чоловіка у 1982 році. Після цього пані Марія переїздить до Канади, в Торонто. До цього її спонукало бажання жити серед масової і потужної української громади. Активно поринає в громадське життя. Вона була членом ради Українського медичного товариства Північної Америки, ради Канадського товариства приятелів України, вступає до “Пласту” і фінансово підтримує пластові організації в Україні. Стає членом Наукового товариства ім. Шевченка. Ліги українських меценатів. У 2009 році Указом Президента України нагороджена Орденом Княгині Ольги.

…Ми познайомилися з пані Марією років 15 тому під час її приїзду до Чернігова. Туди вона прибула з ще одним активістом української громади Канади Степаном Горлачем в дуже цікавій справі. Діаспора Торонто вирішила створити в Україні спільні Канадсько-українські бібліотечні центри. Одним з першим вибір припав на Чернігів. І звернулися гості з Канади з цим питанням саме в обласну “Просвіту”. Ми, просвітяни, чим могли посприяли в організації цієї доброї справи, і незабаром в одній з філій Центральної міської бібліотеки відкрився такий центр. Пані Марія організувала перевезення з Канади тисяч українських книг і журналів, здебільшого, таких, що не видавалися в Україні і були невідомі читацькому загалу. Все це було безкоштовно передано центру. В наступні роки таких центрів в Україні відкрилося більше десяти.

Петро АНТОНЕНКО

Повністю публікацію читайте в газеті "Сіверщині", в номері за 23 лютогоТеги:українська діаспора, Петро Антоненко, Марія Фішер- Слиж


Читайте такожКоментарі (3)
avatar
0 Spam
1
Це була сравжня патріотка України, з палкою і неприхованою любов'ю до її історії та покривдженої сучасності.
В Україні Вона полюбляла все, що дав Господь. А оскільки наша ненька багато втратила за часів панування совіцької імперії, то пані Марія поставила за мету допомагати їй до останнього.
Я цю поважну пані знав близько 12 років. Спілкувалися у листуванні всі 12 літ та під час її приїздів до України.
Мужня, добра, чутлива до людського болю жінка. Допомагала нужденним, ображеним. А ще хотіла бачити вільним, сильним і фізично розвиненим молоде українське племя. А тому у листах постійно нагадувала, щоб захищали юну поросль від пагубних звичок тютюнопаління, алкоголю, наркотиків.
Любила Бога, відвідувала храми, робила пожертви, молилася за Україну.
ЇЇ справа з відкриттям бібліотечних центрів і допомога українською книгою, особливо у поросійщених регіонах-то велика робота, яку, нажаль, навряд чи хто продовжить!?
Ми подорожували родиною разом з пані Марією Києвом. Пам'ятатимемо, яким прекрасним гідом Вона виступала на історичних місцях cтолиці. Полюбляла у Шевченківському парку пригощати нас горячими млинцями. Казала, що за кожного приїзду до Великої України відвідує музей Шевченка. А ще Вона любила Сонечко, ніколи не ховаючись від нього...
Разом з неперевершеною українською меценаткою з західної діаспори Америки та Канади відходить у минуле епоха тривалістю у 20 років,
Пухом Вам земелька, вічний спокій і Царство Небесне, шановна наша добродійко
avatar
0 Spam
2
Царство небесне, земля пухом п. Марії!
avatar
0 Spam
3
Пане, Петре, а чому б Вам не провести вечір світлої пам"яті пані Марії в Чернігові, якщо Ви з нею так співпрацювали?
Та запросити хоча б усіх вчителів-переможців премії ім. Марії Фішер-Слиж з області.
Якщо Ви цього не зробите - гріш Вам ціна.
avatar