реклама партнерів:
Головна › Новини › ЕКОНОМІКА
Українці не довіряють банкам і бажають більше знати про систему гарантування вкладів фізичних осіб
12-Чер-18 837 0.0 0
Про шляхи відновлення довіри українців до вітчизняної банківської системи йшлося під час інформаційного заходу, що відбувся 7 червня в столиці з ініціативи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Представники фінансових установ, депутати та урядовці обговорили результати дослідження рівня обізнаності споживачів фінансових послуг України про систему гарантування вкладів.

- Фонд гарантування вкладів – частина великої банківської системи України, яка в останні роки пережила серйозну кризу. З цього ринку пішли понад 90 фінансових установ. До нас звернулися понад 1 млн. 600 тисяч вкладників, яким наша установа виплатила понад 88 млрд. грн. Лише зараз ми починаємо потроху оговтуватися й потихеньку відновлювати довіру людей до діяльності банків і хочемо донести до кожного, що права кредиторів мають бути в пріоритеті, - відзначив у виступі директор-розпорядник Фонду Костянтин Ворушилін. – Фонд гарантування вкладів – стабільна організація, що працює майже 20 років, вклади наших громадян надійно захищені. Так, ми пережили складні часи, але зараз готові до будь-яких викликів.

Загальнонаціональне опитування проводилося компанією «InMind» на замовлення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб і за підтримки проекту USAID «Трансформація фінансового сектору». Його мета – виявити рівень знань населення про систему гарантування вкладів, з’ясувати, чи почуваються люди захищеними, чи володіють достатньою інформацією в фінансовій сфері. Про методологію більш докладно розповідає представниця компанії «InMind» Катерина Загривенко: «Опитування проводилося в грудні 2017 року методом інтерв’ю «обличчя-до-обличчя» на дому у респондентів. Для цього було розроблено анкету з 61-го запитання. Загалом опитано 2006 чоловіків і жінок від 18 років з усіх регіонів України (репрезентативно до структури населення). За такої вибірки розмір теоретичної похибки не перевищує 2,2 %».

Основні результати опитування прокоментувала д.е.н., професорка Тамара Смовженко. На її думку, українці достатньо обізнані щодо розміру гарантованої суми відшкодування (49% обрали правильний варіант відповіді), знають про наявність гарантії за вкладами в іноземній валюті (51%), однак не знають деталей: у якій валюті виплачується відшкодування та за яким курсом. Вважають, що в Україні гарантуються абсолютно всі вклади, які фізичні особи розміщують у будь-яких фінансових установах (19% обрали цей неправильний варіант відповіді), що не передбачене чинним законодавством.

Цікаво, що значна частина опитаних за останні два роки не мала негативного досвіду, що пов'язаний з вкладами у банках, втім, попри це намагаються не тримати кошти в банках (55% не мають вкладів, а 33% тримають лише незначну частину своїх статків). Крім того, 52% опитаних вказали, що чули про Фонд гарантування, однак практично нічого не знають про особовості системи гарантування (31% - не знають нічого, 50% - знають мало). Лише 19% опитаних заявили, що знають про існування системи та механізм її функціонування. Абсолютна більшість опитаних (79%) зазначили, що їм бракує інформації про систему гарантування. Найбільш бажаним каналом отримання інформації про систему гарантування вкладів називають банк, в якому розміщують кошти (51% відповідей), та 31% потребує персональних консультацій.

Варто відзначити, що система гарантування вкладів в Україні існує вже майже двадцять років, і що сьогодні кожний вкладник може розраховувати на відшкодування в межах 200 тис. грн. у разі настання неплатоспроможності банку. «Результати опитування засвідчили зростання кількості громадян, які знають про граничний розмір відшкодування, виплату якого забезпечує Фонд гарантування, - коментує заступник директора-розпорядника Фонду Андрій Оленчик. - Однак, бачимо, є ще над чим працювати в плані роз’яснення особливостей функціонування системи гарантування. Також, банки мають потенціал для роботи з майбутніми клієнтами, адже 14% опитуваних ніколи не відкривали банківські рахунки. Чому українці не зберігають гроші в банках? Близько 45% - через недовіру, а 55% заявляють про нестачу коштів».

Дослідження для визначення рівня обізнаності громадян про систему гарантування вкладів проводилося вдруге. З одного боку, воно є важливою складовою процесу підвищення фінансової грамотності населення, з іншого – показує фінансистам «слабкі місця» у взаємодії з громадянами. Директор Департаменту стратегії та реформування НБУ Михайло Відякін теж звертає увагу на досить низький рівень довіри населення до банківської системи (3-5%), що засвідчує необхідність об’єднання зусиль і узгодження дій між учасниками, партнерами та міжнародними донорами, щоб споживачі банківських послуг почувалися більш захищеними. Виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова пропонує застосовувати практику і досвід Польщі та водночас підкреслює: «Асоціація наголошує на рівних умовах конкуренції, тобто всі банківські установи мають бути членами ФГВФО та сплачувати внески. Тоді й довіра до банків зростатиме».


Допомога проекту СІВЕРЩИНА - благодійний внесок

Теги:фонд гарантування вкладів, банківська система


Читайте такожКоментарі (0)
avatar