Шевченківський день у Чернігові
Потім мітингували біля Кобзаря комуністи. Про мітинг "Молодої Просвіти" тільки пройшла чутка.
І нарешті під вечір зібралися націонал-демократи, керовані УНП та "Просвітою". Теж традиційно -- тобто виступали і співали. Самодіяльно себто -- природньо. Літію відслужили священики Української православної церкви Київського патріархату на чолі з секретарем єпархійного управління о.Романом. Після чого заспівали "Заповіт" та поклали квіти до пам'ятника Тарасу Шевченку.
Володимир Ступак, як голова обласної організації УНП, привітав українців, а його однопартійці роздали учасникам урочистостей чудові буклетики з кількома поезіями Шевченка. Саме тими, які заборонялися комуністами при їх владі.
Довелося говорити і мені. Хотів повести мову виключно про Шевченка -філософа та збився на злобу дня. Чому про філософа? І на такому непідходящому заході для подібних промов -- на мітингу? Тому що, по-перше, Шевченка досі показують незграбним дядьком у кожусі, а по-друге, тому що за табачниками та іншими фельдманами про Шевченка ні по зомбі-ящику, ні в тиражних газетах не почуєш і не прочитаєш. Хіба що брехні енкаведистських внуків типу Бузини.
Хіба ж не філософія:"
Один у другого питаєм
Нащо нас мати привела ?
Чи для добра? чи то для зла?
І не дознавшись, умираєм.
А залишаємо діла"?
Дивлячись на мільйонерів, які все хапають і гребуть, як не згадати:" І неситий не виоре на дні моря поле!". Я час від часу, як журналіст, маю доступ до інформації про життя мільйонерів -- нема у них щастя: в одного дитя хворе невиліковно, в другого жінка знайшла молодшого, третього самого жаба душить і задихається астмою... Я вже не кажу про їх маєтки, за стінами яких виявляють як не педофілію (село Євминка Козелецього району), то ще якусь гидоту. І тут Шевченкове відвідання подібного олігарха:"
Мені аж нудно, як згадаю
Готичеський з часами дом.
Мужик там шапочку знімає,
Як флаг побачить --
Знать, гуляють...".
Відчуваєте вбивчу іронію Шевченка про тодішніх і сьогочасних нуворишів, які будують "готичеський з часами дом"?
Шевченко попереджав:"
Не завидуй багатому:
багатий не має
ні приязні, ні любови,
він то все наймає".
Я вже не кажу про філософію його погляду на осінь, коли кожен із нас "хоч трохи та схожий на образ Божий". Це час, коли оголяється природа, коли видно плоди і коли людина проявляється на тому фоні.
Звісно, я збився на політику -- довелося говорити про "Чорного ворона" Шкляра, про євреїв і росіян, яких українські селяни 1920-х років звуть жидами і кацапами. Я не хочу дискутувати про дурну політкоректність, бо наволоки були окупантами, це вони прийшли до моїх дідів і прадідів за зерном і землею. Наш селянин не пішов на Рязанщину чи в Палестину воювати -- тому і має парво називати загарбників так, як вважає потрібним. Зретою, так само зве він їх і сьогодні. не подобається фельдману, красовицькому, табачнику? будь ласка, ваша історична батьківщина прийме вас! А нам не псуйте життя!
Далі говорили голова ветеранської організації Михайло Данилюк, поети Микола Малий та Станіслав Журавель, а заступник голови обласної організації УНП Сергій Соломаха на завершення урочистостей зауважив: Великий Кобзар житиме в наших серцях доти, доки існуватиме український народ, який його породив.
І -- заспівали. "Реве та стогне Дніпр широкий" та "Ще не вмерла".
Шевченківський день завершився концертом капели бандуристів імені Остапа Вересая у філармонії. Людей могло би бути і більше, але враховуючи практично відсутність реклами, то ще й нічого.
Василь ЧЕПУРНИЙ
"Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І варжою злою кров'ю
Волю окропіте."
Читайте також |
Коментарі (9) |
| |