реклама партнерів:
Головна › Новини › ЕКОНОМІКА

Як оподатковується подарована нерухомість?

З давніх-давен у житті людини податки займали певне місце. З часом їх види, форми та кількість змінювалися, проте, їх фіскальна сутність залишалася незмінною – це, передусім, забезпечення надходження коштів до бюджету. Сьогодні процес оподаткування охоплює майже всі сфери життя. Навіть дитина, купуючи пачку морозива, стає учасником цього процесу, оскільки ціна продукту включає в себе податок на додану вартість.

Суб'єктами оподаткування в Україні є юридичні та фізичні особи, які зобов'язані згідно з чинним законодавством сплачувати відповідні податки або платежі. Фізичні особи при відчуженні ними нерухомого майна є платниками податків відповідно до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі – Закон).

Так, стаття 11 Закону встановлює обов’язок фізичної особи сплатити податок з доходу, отриманого від продажу об’єкту нерухомого майна, за наявності певних умов та за відповідною ставкою.

При цьому, не оподатковується дохід, отриманий платником податку від продажу житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці) за наявності умов, які повинні існувати одночасно, а саме:
1) житловий будинок, квартира або частина квартири, кімната, садовий будинок відчужується не частіше одного разу протягом звітного податкового року;
2) якщо загальна площа такого будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку не перевищує 100 квадратних метрів.
У разі, якщо площа такого об’єкта нерухомого майна перевищує 100 кв.м., то частина доходу, пропорційна сумі такого перевищення, підлягає оподаткування за ставкою в розмірі 1 відсотка від вартості такого об’єкта нерухомого майна.
За ставкою у розмірі 5 % підлягає оподаткування дохід, отриманий від продажу:
- протягом звітного податкового року більше, ніж одного із вказаних вище об’єктів нерухомості;
- іншого об’єкта нерухомості, відмінного від вказаних вище (гараж, магазин, склад, земельна ділянка тощо);
- об’єкта незавершеного будівництва.

Дохід від продажу об'єкта нерухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта нерухомого майна, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до законодавства.

При обміні одного об'єкта нерухомості на інший (інші) кожна сторона договору міни сплачує 50 відсотків від суми податку, розрахованої з вартості відповідного об'єкта нерухомості, відчужуваного такою стороною, згідно з положеннями, які стосуються оподаткування доходу, отриманого від продажу такого майна.

Сума податку самостійно сплачується сторонами (або однією стороною) договору через установи банків до його нотаріального посвідчення.

При отриманні фізичною особою нерухомого майна у подарунок ставка податку, що підлягає сплаті, залежить від наявності родинних відносин між дарувателем та обдаровуваним, а також від того, чи має даруватель статус резидента.
Так, за нульовою ставкою оподатковується дохід, одержаний за договором дарування об’єкта нерухомості, в якому обдаровуваний є членом сім’ї дарувателя першого ступеня споріднення (у розумінні цього Закону). Такими членами сім’ї можуть бути батьки, батьки чоловіка або дружини, чоловік або дружина, рідні діти, а також діти дружини або чоловіка, у тому числі усиновлені ними діти.
За ставкою у розмірі 5% оподатковується дохід, одержаний за договором дарування об’єкта нерухомості, в якому обдаровуваний є членом сім’ї дарувателя інших ступенів споріднення: брати, сестри, в тому числі дружини або чоловіка, баба або дід, в тому числі дружини або чоловіка онуки, в тому числі дружини або чоловіка, інші утриманці дарувателя або його опікуни, визнані такими згідно із законом.

За ставкою у розмірі 15% оподатковується дохід, одержаний за договором дарування об’єкта нерухомості, в якому даруватель є нерезидентом.

При укладенні договору дарування податок не сплачується. Він підлягає сплаті до першого квітня року, наступного за роком, у якому нерухомість була одержана в дар. Дохід, отриманий у вигляді такого подарунку, обов’язково повинен бути відображений в річній податковій декларації, що подається до податкового органу в той же термін, що і сплачується податок.

Заступник начальника
відділу нотаріату Ольга Михайлівна Прокоф’єва




Теги:нерухомість, дарування нерухомості, Податки, відчуження, Спадкоємці


Читайте також



Коментарі (1)
avatar
1
Останнім часом велика кількість людей почала цікавитися придбанням нерухомості за кордоном. Це може бути як переїзд або інвестиція в майбутнє. Варто враховувати, що вибір і місце розташування власності мають велике значення для успішності такого кроку. Я натрапив на цей ресурс https://rocaestate.com/ru/property-type/villa-ru/, який допомагає знайти нерухомість за кордоном. Вони надають професійну підтримку та рекомендації, які можуть спростити цей процес.
avatar