реклама партнерів:
Головна › Новини › СУСПІЛЬСТВО

15 лютого — свято Стрітення

Народні звичаї

Зі Стрітенням пов’язували надії на весну. Вважалося, що цього дня зустрічається зима з літом. З цього приводу казали: «Прийшла громниця — зимі половиця», «В цей день лютий до березня приїхав». На честь Стрітення в церквах робили відправи, святили воду й свічки. Побутувало повір’я, що «громниці» (свячені свічки) вельми помічні від грому. Їх спеціально тримали в господарствах, і коли надходила гроза, то запалювали, щоб «грім хати не підпалив», а також давали в руки тим, хто помирав, коли читали відхідну.

Освяченою цього дня водою лікували хворі місця й пристріт. Навіть чумаків, які вирушали в далеку дорогу, господар, давши хліб та сіль, скроплював стрітенською водою, а також волів і мажару, приказуючи: «Боже, тобі поможи!» Кожен господар на Стрітення ретельно спостерігав за погодою, оскільки, як уже мовилося, зустрічаються зима з літом. Найбільш завбачливі навіть складали прогностик на кожну годину дня. Якщо під вечір потепліло, то вважалося, що літо перемогло, а тому «зима йде туди, де було літо, а літо йде туди, де була зима». Відтак примхи природи народжували численні прислів’я та прикмети.

Стрітення Господнє

15 лютого Ісус Христос у віці сорока днів від народження був принесений до Єрусалимського храму. Його матері, як і будь-якій жінці, закон церковний забороняв заходити до храму. А вже після того, як необхідний термін вийде, мати повинна принести до храму жертву — дві горлиці та два голубенятка. Коли мати Ісуса Христа прийшла до храму разом із Йосипом і маленьким Ісусом, туди ж навідався праведний старець Симеон. Йому було откровення, що він не помре, допоки не побачить Спасителя. Симеон узяв дитину на руки й благословив її. Там же, у храмі, була того дня й Анна Пророчиця. Вона також дарувала своє благословення Сину Божому.

Народний прогностик

«Зимобор». Стрітення (15 лютого)
Як на Стрітення з стріх капа, ще велика буде зима .
День Стрітення теплий і сонячний, то І весна тепла.
Як на Стрітення є під стріхами бурульки, то цього року буде добрий урожай кукурудзи .
Якщо на Стрітення півень води нап'ється, то на Юрія (6 травня) віл напасеться.
На Стрітення із стріх капає — бути затяжній весні, якщо тепло, а зі стріх не капає — весна буде рання, суха.
Цього дня відлига — на ранню й теплу весну, сніг — на дощову, тривалу, а коли хуга — весна буде пізня й холодна.
Якщо в цей день не видно сонечка —чекай суворих морозів.
Вітер на Стрітення — до врожаю плодових дерев.
Якщо на Стрітення холодно, то вже скоро весна.
Як капає зі стріх, то буде так капати з очей (себто ще повернуться морози).
На дахах довгі бурульки — стільки ще випаде снігу.
Якщо вранці випав сніг — на врожай ранніх хлібів; коли ж у полудень — зернові будуть середні, а увечері — недорід.




Теги:прогноз погоди, Стрітення


Читайте також



Коментарі (0)
avatar