реклама партнерів:
Головна › Новини › ЕКОЛОГІЯ

Судость. Що приховують росіяни?

«Сіверщина» продовжує відстежувати ситуацію на річці Судость, де минулого місяця була зафіксована масова загибель риби.
Судость протікає територією Брянської області Російської Федерації та Новгород-Сіверського району, впадає в Десну. Нам стали відомі факти, що примушують сумніватися в офіційній версії, та дозволяють висловити припущення про те, що у води Судості й Десни потрапила якась хімічна отрута, говорять про фосфати.
Офіційну версію загибелі риби — відсутність кисню у воді через літню спеку та гниття водоростей — озвучив в.о. начальника відділу санепіднагляду регіонального управління Росспоживнагляду Віктор Михальченко. За його словами, пестицидів і отрутохімікатів у пробах води Судості не виявлено, в місцях масової загибелі риби на річці Судость перевищений вміст заліза та марганцю. «Результати аналізів показали, що основною причиною екологічного лиха, як ми і припускали, стала висока температура води, — повідомив Михальченко. — Така температура спровокувала бурхливий розвиток органіки, що збільшило потребу в кисні. Крім цього, після рясних дощів у річках стався підйом води, в заплаві виявилися затоплені місця сінокосу, копиці. Через сильну спеку скошена на луках трава почала гнити, вода набула чайного кольору, знизилася кількість кисню, що і призвело до загибелі риби».
Ловити рибу, купатися російським селянам дозволено від кінця липня.
На думку екологів, якби причиною мору риби були отрутохімікати, то в першу чергу почав би гинути мальок, однак на поверхню річки спливали великі й середні риби.
Чернігівський еколог Юрій Карпенко вважає можливим такий розвиток подій: «Декілька років тому подібне трапилося на річці Снов».
Проте існують факти, що примушують нас не вірити офіційній версії: як повідомляють обласні екологи, котрі не захотіли називати своїх прізвищ, перевищення норми фосфатів у Десні на минулому тижні становило 1000%. Звідки ж вони могли взятися в Судості, а потім і в Десні?
Річ у тому, що на берегах Судості, в околицях російського Почепа, знаходиться найбільший із семи офіційних складів хімічної зброї: близько 7500 тонн нервово-паралітичних газів VX, зарину та зоману, котрими заповнено близько 67000 снарядів (16,8% від загальних запасів Росії).
На авіаційну базу останнього разу боєприпаси завозили 1989 року, за повідомленням ЗМІ. Антиаварійне обладнання бази примітивне, поруч вже декілька років працює завод, де знищуються боєприпаси.
Нагадаємо: мор риби почався в середині липня в Погарському і Суразькому районах Брянської області. На поверхню стали спливати мертві щуки, соми, лини, плотва, судаки.

МНС: стан річки тривожний
Коли статтю готували до друку, обласне управління з надзвичайних ситуацій Чернігівської ОДА повідомило, що стан річки все-таки тривожний: перевищення фосфат-іонів у 5 разів.
Дал і— офіційно з повідомлення МНС: «На виконання протоколу наради з питань запобігання виникненню надзвичайної ситуації, пов’язаної із забрудненням води в р. Судость від 1 серпня 2011 року.
З метою виявлення можливого впливу забруднення р. Судость на території Чернігівської області встановлено посилений контроль за станом поверхневих вод р. Судость у контрольному створі біля с. Грем’яч Новгород-Сіверського району Чернігівської області (3 км від гирла).
Станом на 8 серпня вміст фосфат-іону становить 1,14 мг/дм куб. (перевищення ГДК у 6,7 разів), марганцю – 0,12 мг/дм куб. (перевищення ГДК у 12 разів). Вміст розчинного кисню склав 5,64 мг/дм куб. Ознак загибелі риби не зафіксовано.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що ситуація по забрудненню фосфат-іонами р. Судость на території Чернігівської області не стабілізувалась, посилений контроль стану поверхневих вод у р. Судость буде проводитись до стабілізації ситуації».
Збільшення кількості фосфат-іонів у водосховищах призводить до різкого збільшення водних рослин, а отже —зменшення кисню у воді, порушення рівноваги у водних екосистемах.

Олександр ЯСЕНЧУК





Коментарі (0)
avatar