реклама партнерів:
Головна › Новини › Гарячий коментар

Вихід "Зеленої планети" припинено. Скандал Наталії Земної з "Деснянською правдою" триває

Засновник газети «Зелена планета» Наталія Зубицька намагається розлучитися з редакцією. Редакція називає це цензурою

Головний редактор газети «Зелена планета» Юрій Самсон заявив про цензуру з боку засновниці видання - Наталії Зубицької. Він розповів ТК про спроби тиску на редакцію, намагання через суд вилучити тираж із критичними матеріалами, арешт накладу. Дійшло навіть до обшуку в пана Самсона у зв'язку зі звинуваченням в підпалі (!) та затримання його за опір міліції.

Судова справа
По-перше, як уже повідомляла ТК, у Дарницькому районному суді триває розгляд цивільної справи за позовом засновника газети Наталії Зубицької до видавця ПП «Фіто», головного редактора газети Юрія Самсона, ВАТ «Редакційно-видавничий комплекс «Деснянська правда», Державного підприємства по розповсюдженню періодичних видань «Преса». Позивач просить суд конфіскувати наклад газет «Зелена Планета» та «Золоцвіт» з № 24 та рештувати номери за 2010 рік, які, на її думку, є контрафактними, та стягнути з ПП «Фіто» в якості компенсації за порушення авторських прав 10 000 гривень.

Річ у тому, що після конфлікту з Юрієм Самсоном та засновником ПП «Фіто» Олександром Башуком пані Зубицька вирішила відмовитися від договору-доручення з видавцем щодо видання, розповсюдження та реалізації газети (угоду з підприємством «Фіто» було укладено 7 вересня 2009 року).

Наталія Зубицька переконана, що оскільки вона є єдиним засновником газети, то вчинила це правомірно. Про це йдеться у її позові та інших заявах та скаргах. На цій підставі 1 червня вона надіслала повідомлення до видавничого комплексу «Деснянська правда» і заборонила використовувати її авторські матеріали у будь-якій формі. Однак друк газети не було припинено і газета з матеріалами та фото фітотерапевта продовжила виходити. Саме тому, на думку позивача, її авторські статті та належний їй знак для товарів та послуг «Зелена планета» використовувався неправомірно.

На забезпечення позову 21 червня суддя Дарницького суду Олена Шкоріна видала ухвалу, якою наклала арешт на наклади газет «Зелена планета» та «Золоцвіт». Саме ця ухвала стала підставою для тверджень редакції «Зелена планета», що суд знищує газету. Між іншим, 2 липня суд скасував свою ухвалу.

Із запитанням, чи має право засновник таким чином розірвати угоду і відмовитися від видання газети, ТК звернулася до медіаюриста Тетяни Котюжинської (Асоціація медіаюристів України), яка наголосила, що не може коментувати конкретну справу, оскільки не бачила документів, але взагалі-то засновник має право вирішувати, кому доручити виконувати функції редакції з підготовки до випуску та виробництва газети. «Це питання належить до компетенції засновника. Тому якщо засновник розірвав договір, то далі вони не мають права виходити. Але вони можуть зареєструвати власну газету і її видавати», - зазначила вона.

Однак на думку засновника ПП «Фіто» Олександра Башука, який сам є адвокатом, засновник не могла в односторонньому порядку розірвати угоду. «Зубицька здійснює діяльність разом із газетою на підставі договору про спільну діяльність. Тож, згідно з Господарським кодексом, договір не може бути розірваним в односторонньому порядку. Тому він має бути скасований або за згодою сторін (а Зубицька ані з головним редактором, ані з директором «Фіто» навіть не зустрічалась), або в судовому порядку», - сказав він.

Також, за його словами, Зубицька не виконала договірні зобов'язання. Зокрема, стверджує Башук, Наталія Зубицька заборгувала Юрію Самону за 2009 рік 392 тисячі гривень.

Цей суто юридичний конфлікт незабаром має вирішитись у суді.

Заяви про цензуру
В історіях про розлучення, як правило, кожна сторона по-своєму бачить причину конфлікту. І ця історія - не виняток.

Версія Юрія Самсона. Головний редактор вважає, проблеми між засновником і редакцією розпочалися від того моменту, коли газета надрукувала заяву українських журналістів «Стоп цензурі!» (про це ТК писала ще у червні). Перед друком із матеріалами видання, за його словами, намагався ознайомитись адвокат засновниці. Однак, як розказав 15 липня на прес-конференції Олександр Башук, спроби ознайомитись із матеріалами видання почалися ще на тиждень раніше (26 травня) і були пов'язані, на його думку, з тим, що пані Зубицькій стало відомо про підготовку матеріалів про діяльність голови Крехаївської сільської ради Миколи Уса (пан Ус, за словами Наталії Зубицької, є її помічником та представником).

Зазначимо лише, що всі матеріали про рух «Стоп цензурі!» вийшли у «Зеленій планеті» після того, як Наталія Зубицька спробувала відмовитися від договору-доручення та заборонила використовувати свої газети (в її заяві до прокуратури Чернігова, засновниця стверджує, що письмове повідомлення про цю відмову вийшло 1 червня; а матеріали про рух «Стоп цензурі!» з'явились у номері за 2 червня). Тобто після того, як вона оголосила про розірвання відносин із редакцією, видання розпочало активно друкувати заяви «Стоп цензурі!» та робити репортаж з маршу на підтримку свободи слова.

Адвокат пані Зубицької Валерій Леськов був здивований версією редакції про те, що конфлікт зумовлено публікацією заяви «Стоп цензурі!» і репортажу. За його словами, конфлікт почався раніше і судові вимоги засновниці стосуються саме авторських прав. Як уже зазначалося, пані Зубицька вважає всі ці номери газети контрафактними і такими, що порушують її авторські права, безвідносно до того, які матеріали там надруковано.

З розслідуванням щодо Крехаєва і голови Крехаївської сільської ради Миколи Уса ситуація також суперечлива. Справді журналістське розслідування серед лікарських рецептів і матеріалів на кшталт «Вітамінно насичений ревінь», «Чистотіл - рослина "зовнішня"», «Ліки від сальмонельозу», «Лікувальні чари чебрецю», «Природа лікує опущення нирок» виглядає не зовсім органічно. Але Юрій Самсон стверджує, що подібні матеріали з'являлись у газеті і раніше: «Все, що стосується діяльності нас, як видання екологічного, медичного, культурологічного спрямування, періодично друкувались на сторінках нашої газети. Вони з'являлись періодично». За його словами, приводом до журналістського розслідування діяльності Уса став лист читачки, яка надіслала етикетки підробних ліків «Зеленої планети».

Іншу версію конфлікту між засновником та редактором висловлено в заяві Наталії Зубицької до прокуратури Чернігова. Там вона називає причину розлучення - шантаж, тиск, погрози, обман.

Загалом, у заяві Зубицька просить порушити кримінальну справу проти голови правління видавничого комплексу «Деснянська правда» через те, що не було припинено друк газети і відбулось «умисне порушення авторських прав» засновниці. Але зокрема в цьому документі йдеться: «У зв'язку з тим, що я, Зубицька Н.П., втратила довіру до ПП «Фіто», головного редактора Самсона Ю.П. та Башука О.Г., у зв'язку із численними їхніми спробами тиску на мене та шантажу, у зв'язку із неможливістю миритися з погрозами та обманом, своїм письмовим повідомленням від 01.06.2010р. я відмовилась від вказаного договору».

Ситуацію ускладнив ще один конфлікт. Як розповів представник фітотерапевта Валерій Леськов, пані Зубицька усунула з посади директора ПП «Зелена планета» та «Золоцвіт» свого колишнього адвоката Юрія Дідовця (нині він є помічником народного депутата Олександра Чорноволенка). За словами пана Леськова, саме Дідовець після звільнення «сприяв» виходу в газеті «наклепницьких матеріалів» про партнера засновниці. «Це усунення з посади у подальшому перешкодило пану Дідовцю розпоряджатись коштами даних підприємств не за цільовим призначенням і вперше зумовило вихід у газеті «Зелена планета» наклепницьких публікацій щодо пана Уса», - переконаний він.

Обшук і затримання
В історії з обшуком у редакції газети «Зелена планета» теж варто розділити конфлікт редактора з представниками правоохоронних органів безпосередньо під час самого обшуку (що призвело до затримання) та обставини, що зумовили сам обшук.

Юрій Самсон переконує, що обшук у редакції проводився зі значними порушеннями і його затримання через «злісну непокору представникам міліції» є неправомірним.

Окрім звинувачень пана Самсона у тому, що правоохоронці відмовлялися пред'являти йому документи і виламали двері (про це вже писала ТК), він стверджує, що обшук не мав проводитись у приміщенні редакції. «Суд дає санкцію на обшук житла Юрія Самсона, помешкання та інших володінь. Але Юрій Самсон не є власником помешкання редакції, і тим більше там не живе. На це було одразу вказано слідчому», - наголосив редактор.

Тимчасом керівник Центру громадських зв'язків Головного управління МВС у місті Києві Володимир Поліщук наголошує, що під «житлом» зазвичай мається на увазі місце, де «мешкає людина»: «Не обов'язково це має бути її власність. Квартира, де знаходиться редакція, належить братові Юрія Самсона. І він здає її під редакцію. Тому там також можуть бути речові докази в цій справі».

Також Юрій Самсон стверджує: попри те, що у постанові слідчого йшлося, що метою обшуку було вилучення фотоапарату, зброї та вибухівки, правоохоронці забрали диски з інтерв'ю та фотографіями, особистий записник, документи, договори та угоди, які стосуються роботи редакції. Серед цих документів був і оригінал документу, в якому йшлося про те, що Наталія Зубицька заборгувала йому 393 тисячі гривень за минулий рік. «Маю всі підстави вважати, що пані Зубицька заплатила менші гроші УБОЗу, щоб вилучити ці документи», - припускає Юрій Самсон. Саме тому він просив після проведення обшуку вказати всі документи, які вилучались, але йому в цьому відмовили, і як писала ТК, затримали за «непокору».

У свою чергу Володимир Поліщук каже, що оскільки пан Самсон підозрюється в організації підпалу, то слідчі шукали все, що може бути з цим пов'язано: «Може, на диску є фото того сараю чи гаражу, або контакти людей, яким він телефонував. Це процесуальні дії слідчого. І навіть начальник міліції не має права втручатись і тиснути на слідчого».

А припущення Самсона щодо хабара від Наталії Зубицької пан Поліщук категорично заперечив, ще й додав, що в міліції з Зубицькою теж були свої стосунки: «Ми два роки назад порушували кримінальну справу проти неї, і вона також образилась на нас».

Зі свого боку Юрій Самсон відкидає звинувачення у перешкоджанні правоохоронцям, але каже, що після обшуку в нього зникла частина грошей із гаманця.

З цією порцією взаємних звинувачень теж доведеться розбиратися суду.

Однак залишається інше питання: чи справді цей обшук, як стверджує Юрій Самсон, був спробою тиску на редакцію «Зеленої планети» і проводився з метою захоплення майна редакції? І чому участь у ньому взяло саме Управління по боротьбі з організованою злочинністю у Києві? Нагадаємо, рішення про сам обшук було прийнято під час розгляду кримінальної справи за фактом умисного знищення та пошкодження майна голови Крехаївської сільської ради Миколи Уса шляхом підпалу, порушеної 11 червня 2010 року.

Як пояснили ТК, УБОЗ був присутнім під час обшуку за окремим дорученням слідчого. Також пан Леськов розказав, що у червні пані Зубицька звернулася до керівника УБОЗу Олександра Плужника з проханням вжити оперативно-розшукових заходів та притягнути до відповідальності членів «організованого злочинного угруповання», які вимагали та розкрадали кошти ПП «Зелена планета» та ТОВ «Золоцвіт». За її словами, до складу цього угруповання, з-поміж інших, входять Юрій Самсон, Олександр Башук та Юрій Дідовець.

Також у цій скарзі йдеться, що три роки тому адвокати Юрій Дідовець та Олександр Башук запропонували Зубицькій свої юридичні послуги у веденні справ ПП «Зелена планета», ТОВ «Золоцвіт», ПП «Фіто» та громадської організації «Українське товариство «Зелена планета». Після цього Наталія Зубицька погодилась призначити пана Дідовця директором частини своїх підприємств. «Замість надання юридичних та консультативних послуг по обслуговуванню належних мені підприємств Башук О.Г., Дідовець Ю.В та їх родичі, - пише вона у заяві, - систематично протягом 2007 - 2009 років здійснювали розкрадання, конвертування коштів ПП «Зелена планета», ТОВ "Золоцвіт" у готівку та привласнення мільйонів гривень». Зокрема у заяві фігурують такі суми: 21 травня - 37 650,00 грн, 25 травня - 70 171,37 грн, а після блокування рахунків ще 50 000,00 грн.

Також у цій заяві Наталія Зубицька пише про тиск на неї: наприкінці травня - початку червня було побито її адвоката та водія. І в цей же час було здійснено підпал домоволодіння Миколи Уса, який пані Зубицька також розцінює як тиск на неї й підозрює у цих діях згаданих осіб.

15 липня під час прес-конференції в УНІАНі з промовистою назвою «Міліцейське свавілля по відношенню до ЗМІ в Україні продовжується», участь у якій, окрім Юрія Самсона, взяли Олександр Башук та Юрій Дідовець, останній розповідав, що в день проведення обшуку в Самсона, УБОЗ прийшов і до нього. Його історія дуже подібна до тієї, яку розказував нам раніше пан Самсон.

ТелекритикаЗа словами Дідовця, правоохоронці застосували до нього силу і, як і Юрія Самсона, доставили до районного відділка міліції за звинуваченнями у протидії працівникам міліції та навіть завданні їм тілесних ушкоджень.

Однак, за словами адвоката Зубицької Валерія Леськова, під час обшуку в приміщенні пана Дідовця було виявлено підпільний цех із виробництва контрафактних ліків за рецептами Наталії Зубицької, а також майно фітотерапевта, зникле після пограбування її квартири. Також, як сказав ТК Леськов, за підсумками цього обшуку було подано заяву до Подільського РУГУ ГУ МВС у Києві щодо порушення кримінальної справи. У прес-службі чернігівській міліції ТК підтвердили, що під час обшуку в Дідовця було вилучено певну речовину, але чи це ліки, виготовлені за рецептом Зубицької, з'ясовуватиме експертиза.

Про ліки пан Дідовець на прес-конференції не розповів, зате висловив думку, що метою обшуку в нього було намагання вилучити газету «Зелена планета», яка «перебуває на збереженні» адвокатського об'єднання «Український адвокат» (Олександр Башук та Юрій Дідовець є представниками цього об'єднання - ТК).

Історія розлучення засновника газети Наталії Зубицької з редакційним колективом «Зеленої планети» нагадує детектив: там є і бійки, й арешти, й підпали, і мільйонні суми, і шантаж, ну і тема свободи слова, яка, схоже, виконує в цьому детективі функцію суто декоративну. Але тепер цей конфлікт має вирішити суд. А поки що до редакції ТК, як і до інших ЗМІ, президента чи парламенту, ще надійде не одне повідомлення, в якому не буде згадано ані про контрафактні ліки, ані про старі конфлікти, ані про шантаж, а натомість ітиметься про тиск на незалежні медіа та цензуру. Принаймні, Олександр Башук під час прес-конференції неодноразово закликав журналістів звернути увагу на проблему редактора «Зеленої планети», тому що, за його словами, наступного разу, коли хтось захоче написати критичний матеріал, то УБОЗ прийде до них. [/sizeТелекритика




Теги:Деснянська правда, Зелена планета, Наталія Земна


Читайте також



Коментарі (1)
avatar
1
http://zemna.ua/2010-06-09-15-25-24/147-2010-08-25-22-35-57
avatar