реклама партнерів:
Головна › Новини › ПОЛІТИКУМ

Відставка Трюдо: як це вплине на Україну?

Консерватори на підйомі: як відставка Трюдо в Канаді вплине на підтримку України

Щойно канадський прем’єр Джастін Трюдо оголосив про свою відставку після 9 років перебування на посаді. Причиною всьому – значне падіння рейтингів Ліберальної партії удвічі з 2015 року, коли Трюдо молодший вперше став прем’єром. Електоральні невдачі лібералів розпочалися ще за часів пандемії коронавірусу та особливо загострилися влітку 2023-го року, коли лідер Консервативної партії Пʼєр Полієв перейшов до гострої публічної критики політики уряду.

У чому причина електорального провалу лібералів?

За канадським законодавством, наступні вибори до парламенту мають відбутися в жовтні 2025-го року. Однак, якби вони відбулися сьогодні, за команду Трюдо готові були б проголосувати всього лиш близько 20% канадців, тоді як за опозиційних консерваторів – 45%. Якщо говорити кількісно, то Консервативна партія має всі шанси здобути близько 230 місць у Палаті громад при необхідних 172 для формування більшості. І тенденція падіння рейтингів правлячої партії продовжується.

З-поміж основних причин електорального провалу Лібералів – криза житла, спричинена різким зростанням населення, яке у 2023-му році перетнуло позначку в 40 мільйонів мешканців. За період ліберального правління до Канади приїхало понад 3,1 мільйонів мігрантів, тоді як ринок нерухомості був до цього неготовим. Це призвело до росту цін на житло, а канадці почали жартувати, що купити будинок під Нью-Йорком чи в Маямі тепер дешевше, ніж у провінційній громаді Онтаріо.

Не менше проблем і з цінами на продукти харчування, комунальні послуги, нездатністю малого та середнього бізнесу конкурувати з гігантами через надані їм законодавчі преференції, розростанням бюрократичної машини, браком креативних видів економіки тощо.

Як до можливої зміни лідерства в країні ставиться українська діаспора?

Донедавна міністр фінансів Канади з українським корінням Христя Фріланд стала першою з урядовців, хто подала у відставку та публічно продемонструвала свою незгоду з політикою Трюдо. До речі, цей вчинок значно підвищив її шанси на обрання наступною лідеркою партії. У свою чергу, ліберальний україномовний депутат Іван Бейкер, який водночас очолює міжпарламентську групу співдружності Канада-Україна, публічно закликав Трюдо поступитися постом та дати партії можливість вийти із кризи з меншими втратами.

З іншого боку, прихильники консерваторів з українським корінням сподіваються, що заміна премʼєра менш ніж за рік до виборів навряд чи дозволить лібералам перемогти на найближчих перегонах. Натомість повернення до влади консерваторів вперше за 10 років дозволить Україні отримувати більше військової та фінансової допомоги. Адже проукраїнське крило Консервативної партії, очолюване депутатом з українським корінням Джеймсом Безаном, жорстко критикує Трюдо за нездатність надати Україні усю необхідну зброю та кошти для справедливого закінчення війни.

Що буде далі?

Фактично, Трюдо повторює минулорічний сценарій, зіграний демократами у США. Тоді відчуваючи політичну втому американців, Байден поступився кандидатством на посаду президента для молодшої та енергійнішої Камали Гарріс. І хоч в американському випадку це не допомогло демократам виграти, у випадку з Канадою це може спрацювати. І на це є дві причини.

Перша полягає у тому, що юридично до виборів у Канаді залишається 10 місяців, тому партії ще мають шанси «відвоювати» голоси виборців. По друге, прем’єром у Канаді зазвичай стає лідер партії, що здобула перемогу на парламентських виборах. Відтак, є результатом колективної роботи сотень кандидатів у депутати.

Можливий у Канаді і сценарій із “чорним лебедем” — Новою демократичною партією Канади. Її лідер Джагміт Сінгх, який досі був “рятівним колом” влади та підтримував урядові ініціативи, заявив, що готовий підтримати вотум недовіри Трюдо, якщо той не піде у відставку. Однак, Трюдо виходить із гри і формально висловлювати недовіру уряду немає потреби. А ще у Сінгха є власна мотивація не йти на перевибори щонайменше до кінця лютого, коли він та частина його однопартійців матимуть 6 років депутатського стажу, необхідних для гарантованого отримання державних пенсій.

Як зміна влади в Канаді може вплинути на підтримку України

Попри те, що Джастін Трюдо впродовж більш ніж 9 років свого прем’єрства залишався одним із головних адвокатів України на міжнародній арені, можлива заміна глави уряду та навіть прихід до влади консерваторів навряд чи глобально змінять рівень підтримки України. І справа тут не лише у тому, що близько 1,4 мільйони етнічних українців у Канаді є впливовою політичною групою, з якою ніхто не хоче йти на конфлікт. Важливо й те, що історично в Канаді завжди був політичний консенсус навколо питань України, а лідери усіх парламентських партій системно і словом, і ділом доводять свою відданість підтримки нашої країни. І в період війни, і її повоєнного відновлення.

Макс ДЖИГУН



Теги:широка війна, Христина Фріланд, Україна - Канада


Читайте також






Коментарі (0)
avatar