реклама партнерів:
Головна › Новини › КУЛЬТУРА

У Парижі і в Румунії слухали про святого українця

В університеті Сорбонна у Парижі відзначили 300-річчя від дня народження видатного українського святого Паїсія Величковського, рід якого походив з Чернігівщини

В університеті Сорбонна у Парижі відзначили 300-річчя від дня народження видатного українського святого, церковно-культурного діяча, письменника та перекладача прп. Паїсія Величковського (1722-1794). Зокрема, з нагоди цього ювілею 9 листопада у центральній будівлі університету Сорбонна проведено міжнародну наукову конференцію на тему «Добротолюбіє та старчество в українських та молдавських землях: До 300-річчя від дня народження прп. Паїсія Величковського».

Як повідомив співорганізатор заходу, директор Міжнародного інституту афонської спадщини Сергій Шумило, конференцію проведено в рамках днів франко-українських наукових досліджень. Її організовано з ініціативи українського Міжнародного інституту афонської спадщини за підтримки і у партнерстві з командою HISTARA EPHE в рамках програми PAUSE.

Організаторами конференції виступили Практична школа вищих досліджень (École pratique des hautes études, EPHE), яка діє при Міністерстві вищої освіти та наукових досліджень Франції, спільно з Інститутом історії України НАН України (Київ) та Міжнародним інститутом афонської спадщини (Київ).

В рамках конференції виступили французькі та українські науковці.

Зокрема, відомий французький вчений, директор Інституту славістики в Парижі д-р П'єр Гонно виступив із доповіддю про давньоукраїнських подвижників прп. Антонія та Феодосія Печерських як перших старців в Київській Русі.

Д-р Костянтин Ветошніков виступив із доповіддю на тему "Термін geron /старець в актах Вселенського Патріархату (візантійська та османська епохи)".

Директор українського Міжнародного інституту афонської спадщини д-р Сергій Шумило виступив із доповіддю про початковий період перебування прп. Паїсія Величковського на Афоні та його перекладацько-літературну діяльність. Зокрема, український вчений вперше представив нещодавно виявлені в архівах невідомі раніше свідчення про заснування прп. Паїсієм на Афоні власних обителей "Кипарис" та св. Костянтина. Також розповів про впливи на молодого Паїсія українських церковних діячів прп. Василія Поляномерульського та ієром. Якова (Блонницького), під впливом яких він на Афоні став збирати святоотцівські твори і перекладати їх з давньогрецької на слов'янську мову, створивши на Афоні власну перекладацьку школу.

Відома фахівець з історії церкви ранньомодерного часу д-р Віра Ченцова у своїй доповіді розповіла про видавничу діяльність венеціанської друкарні Антоніо Бортолі та її роль у книгодрукарстві у православному світі. Саме у цій друкарні у Венеції у XVIII ст. були вперше видані грецькою мовою "Філокалія" та інші твори східних отців церкви.

Про оригінальні рукописи прп. Паїсія Величковського, які зберігаються в книгосховищах бібліотеки Російської академії наук (БАН), розповів професор Сорбонни О. Лавров.

На тему "Від живого святого до старця: образ чернечої святості в слов'янському християнстві" виступила д-р Іоанна Рапті.

З грунтовною доповіддю про значення "Філокалії" в грецькому світі, її створення та видатних діячів філокалічного відродження XVIII ст. виступила відома французька вчена проф. Васса Кондума.

Про роль румунського вченого Думитру Станілое у вивченні спадщини прп. Паїсія Величковського виступив д-р Іон Дiмiтров.

У конференції також взяли участь представники української громади Парижу. Зокрема, були присутні клірики місцевих православної, греко-католицької та римо-католицької парафій. Також у конференції взяв участь Апостольський адміністратор українських греко-католиків Франції єпископ Гліб (Лончина).

Проведена в рамках днів франко-українських наукових досліджень, конференція стала важливим кроком щодо вивчення та популяризації української духовно-культурної спадщини у Франції.

Як наголосив у себе на сторінці фб один зі співорганізаторів заходу Сергій Шумило, "конференція вийшла дуже змістовною і цікавою. Поставлені на конференції теми були розглянуті досить різнобічно. Важливо, що Україна та її культурна спадщина перебувають в центрі уваги європейських вчених. Париж у цьому посідає одне з провідних місць".

Нагадаємо, що 25 листопада 2022 р. також у Парижі у рамках днів франко-українських наукових досліджень з ініціативи Міжнародного інституту афонської спадщини також буде проведено ще один захід – міжнародний науковий круглий стіл на тему «Києво-Печерський патерик: джерела та контекст». Захід буде приурочений до 800-річчя з часу створення цієї знаменитої давньоукраїнської літературної пам'ятки.

З доповідей українських науковців розпочалась у Румунії міжнародна наукова конференція, присвячена 300-річчю від дня народження прп. Паїсія Величковського. У конференції бере участь понад 40 науковців з 9 країн (без рф!). Проводиться конференція з благословення Патріарха і Синоду Румунської Церкви, де весь нинішній рік оголошений роком українського святого Паїсія Величковського.

Відкрилась конференція в Яссах, наступні три дні конференція проходитиме в Нямецькому монастирі, де прп. Паїсій заснував власну знамениту школу і де спочивають його мощі.

У Румунії всюди відчувається підтримка України. Дуже важливо, що саме в цей час у Румунії проводяться наукові і церковні заходи на честь видатного українського святого, церковно-культурного діяча і письменника XVIII ст. Це також одна з форм солідарності румунського народу з Україною.

Шкода, що через війну рф проти України зараз неможливі такі ж ювілейні заходи на батьківщині нашого видатного земляка - прп. Паїсія Величковського, якого в Румунії вшановують як одного з найбільш шанованих святих і культурних діячів.

Сергій ШУМИЛО

На фото: виступає наш земляк, науковець Сергій Шумило на конференції у Румунії



Теги:Паїсій Величковський, Україна - Румунія, Сергій Шумило, українські святі


Читайте також



Коментарі (0)
avatar