реклама партнерів:
Головна › Новини › ПОЛІТИКУМ

«Створення Народного Руху України за перебудову»

Таку назву має фотостенд, який нещодавно був презентований у музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині. На ньому представлені світлини, документи та публікації в основному з архіву обласної організації НРУ.

Стенд відкриває перша сторінка незалежної газети «Громада» - тут розміщено, зокрема, звернення Чернігівської регіональної організації Народного Руху України за перебудову до всіх жителів Чернігівщини, резолюція членів неформальних об’єднань Чернігова та області, представників громадськості міста, які відбулися в Чернігові 9 липня 1989 року. Ці матеріали повідомляють про створення на Чернігівщині громадсько-політичної організації.
До речі, рухівці перші номери газети «Громада» видавали фактично підпільно, друкувалася вона за межами України – у Вільнюсі (Литва). Її редактором був Віктор Москаленко. Нелегкою справою була і доставка газети в Чернігів, адже кадебісти робили все, щоб перешкодити її народженню та поширенню.

У публікації Сергія Соломахи з багатотиражки Чернігівського радіоприладного заводу «Приборостроитель» також йдеться про створення в області НРУ. Зазначимо, що ця газета на той час була органом парткому, профкому, комітету комсомолу і дирекції заводу. Її редактор Жанна Лозанюк пізніше стала депутаткою міської і обласної рад першого демократичного скликання, засновницею чернігівського міського телебачення «Новий Чернігів». Це був відважний вчинок журналістки: перше і єдине повідомлення в офіційному ЗМІ про створення Народного Руху на Чернігівщині та ще й українською мовою.

На фотографіях, які представлені на новому стенді, ми бачимо делегатів І-го (Установчого) з’їзду Народного Руху України за перебудову, який проходив 8-10 вересня 1989 року у конференц-залі Київського політехнічного інституту. Тут і чернігівська делегація, зокрема, Левко Лук’яненко, Валерій Сарана, Анатолій Майба, Олександр Котенко, Сергій Жигінас. На одній із світлин: перший голова Народного Руху України, поет Іван Драч і голова оргкомітету з’їзду, народний депутат СРСР, письменник Володимир Яворівський.

На з’їзді Руху було понад 1100 делегатів з усіх областей України, приміщення прикрашене національними синьо-жовтими прапорами, тризубом, стародавніми гербами українських міст. Оптимістично-бойову атмосферу створював «Козацький марш», який лунав на початку з’їзду та під час перерв. За спогадами делегата Установчого з’їзду Руху, нині представника Українського інституту національної пам’яті Сергія Бутка: «Найбільше враження справили виступи Левка Лук’яненка, нашого земляка, і В’ячеслава Чорновола, які фактично разом із Горинями та іншими самостійниками фактично були реальними провідниками громадського руху... Під час форуму вирувала, так би мовити, атмосфера творчого пошуку як творити Україну, як зробити державу для людей. Неймовірне відчуття».
Це була знакова подія, яка наближала відновлення незалежності України.

За задумом ініціаторів музею боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині новостворений фотостенд увійде до його постійної експозиції. Згадаймо, що у серпні цього року на відкритті музею були представлені стенди, які розповідають про культурологічні акції «Дзвін-90» та «Козацькими шляхами» 1991 року, а також про відновлення незалежності України. Вже формуються фотостенди про так звану «Ковбасну революцію» у Чернігові та події в Кіптях у вересні 1990 року, коли комуністична влада Чернігівщини віддала наказ здійснити варварський напад на учасників хору «Гомін», щоб українська пісня не лунала на святі міста. Фотостенди доповнять вітрини з рідкісними документами. Планується і проведення тимчасових виставок, видання брошур та книг.

Музей боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині розміщений у приміщенні обласної організації Народного Руху України за адресою: м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 4.

Прес-служба обласної організації НРУТеги:Чернігівський Рух, відновлення незалежності, Левко Лук'яненко, Народний Рух, Валерій Сарана


Читайте такожКоментарі (0)
avatar