реклама партнерів:
Головна › Новини › Невідома Україна

Сьогодні - 140 -річчя Павла Скоропадського!

16 травня 1873 року народився Павло Петрович Скоропадський - майбутній гетьман України. Роду Скоропадських понад сім століть. Цей старовинний козацький рід бере свій початок від двох найдавніших династій в Україні: серед його родичів - Костянтин Мономах і литовський князь Гедимін.

Окрім Павла Скоропадського, гетьманом України в 1708-1722 роках був його предок Іван Скоропадський, онук славетного Федора Скоропадського, який воював у війську Богдана Хмельницького і поліг у бою під Жовтими Водами…

… Влітку 1917 року Павло Скоропадський українізував 34-й армійський корпус на Південно-Західному фронті (40 тис. солдатів і офіцерів), але невдовзі змушений був залишити службу у військах і зблизився з партією українських хліборобів-демократів. Певні політичні кола почали
проштовхувати думку про те, що тільки сильна диктаторська влада здатна вивести країну з безладдя й анархії. Найдоцільнішою, на їх погляд, формою влади було гетьманство, а найкращою кандидатурою на гетьмана – Павло Скоропадський. 29 квітня 1918 р. владу Центральної Ради було повалено, а Скоропадського було проголошено гетьманом. Проте вже 19 грудня 1918 р. самому гетьманові довелося зрікатися влади й емігрувати до Німеччини…

В еміграції екс-гетьман і теоретик "українського абсолютизму" В'ячеслав Липинський утворили Український союз хліборобів-державників. 1925-го за ініціативи Павла Скоропадського при Берлінському університеті відкрився Український науковий інститут. 16 квітня 1945 року, під час
бомбардування Мюнхена союзницькою авіацією, гетьмана смертельно поранено.

Гетьманський рух в еміграції мав осередки в Європі, Америці, Китаї. 1939 року, перед війною, гетьман вислав до Англії сина Данила. Щоб той продовжив гетьманську справу, якщо у війні переможуть союзники. Це не означало, що гетьманич Данило мав перейняти булаву батька. Закон про спадкоємність, підписаний Скоропадським, передбачав вибори нового гетьмана в разі смерті попереднього.

В еміграції, у листі до колишнього петербурзького професора М. Могилянського від 25 січня 1921 р. П. Скоропадський писав: «Можливо, я помиляюсь, але я рішуче тієї думки, що російських людей, які допускають чесно не тільки федеративну Україну, але Україну хоча б з деякою культурною автономією, майже немає… Так чи ні? Якщо ні, то назвіть мені хоча б кілька людей, мене це дуже цікавить, я, признаюсь, таких людей шукав, але не знаходив; віра моя раніше, що такі російські люди існують, була, між іншим, однією з причин мого провалу у вісімнадцятому році на Україні…»

Микола ШКУРКО, директор благодійного фонду "Ніжен", член правління обласного товариства "Просвіта" імені Т.Шевченка

На фото: білборд у Ніжині, встановлений міською організацією "Просвіти" за участі осередків партій "УДАР Віталія Кличка" та "Свобода



Теги:Микола Шкурко, Просвіта, Ніжин, Скоропадський, фонд Ніжен


Читайте також



Коментарі (0)
avatar