Поради "Сіверщини": український узвар
Якби ми почали харчуватись лише продуктами, привезеними, скажімо, з Африки, то не вилазили б з хвороб. Прикладом можуть бути банани, які природно охолоджують тіло жителів тропіків, рятуючи їх від перегріву, але… викликають застуду у наших людей. Адже чужорідні продукти мають незвичний для наших органів травлення хімічний склад, іншу кислотність чи лужність. Веду до того, що ліпше обходитися в основному тими продуктам, до котрих звик організм. Так само і з напоями. Згадаймо поширений у недалекому минулому напій із сушні — узвар. Дуже шкода, що нині готують його мало. Узвар не містить сахарози, якщо приготовлений із сушених фруктів — переважно з яблук та груш. Часто додають вишні, сливи, часом смородину чи бузину. Скажімо, ягоди бузини нормалізують тиск і позитивно впливають на роботу серця. Для лікування шлункових захворювань до узвару додають кизил, для профілактики застуди — малину.
Пам’ятаю, колись говорили, що Білий налив чистить зуби. На селі в довоєнні часи не знали про зубні порошки і пасти. Підвищена кислотність ранніх сортів яблук сприяла розчиненню зубного каменя, видаленню з організму шлаків, що накопичувалися за зиму.
Осінні сорти народної селекції, переважно Антонівка і Путівка, були тими яблуками, котрі сушили на зиму. Вони давали ароматну сушню, смачну в узварі. Антонівку і Пепінку мочили, квасили з капустою. Часто подавали на стіл печену Антонівку.
Необмежену кількість фруктози можемо мати з наших звичайних груш. Деякі з них, наприклад, Безсім’янка та Лимонка, колись були основою солодкості узварів і фруктових киселів. Особливого присмаку надають узварові плоди лісової груші-дички. Сушеними грушами охоче ласують діти, бо вони солодкі та дуже смачні. Якщо надати їм товарного й декоративного вигляду, а це можуть зробити кондитери, то грушо-цукерки матимуть попит не менший, ніж «Пташине молоко». А головне — набагато зменшиться вживання бурякового цукру. Та й покращиться використання врожаю наших садів.
Пора б нам у благословенній Україні відродити промислове виробництво узвару, налагодити торгівлю справжнім національним напоєм українців. Без шкідливого цукру, ліпше з медом.
Михайло КУРДЮК,
с.Тростянець
Ічнянського району
Читайте також |
Коментарі (0) |