реклама партнерів:
Головна › Новини › ЕКОНОМІКА

Національний банк повертає гривні довіру громадян

Долар поступово втрачає свою популярність в Україні. Раніше НБУ мав постійно здійснювати валютні інтервенції на ринку для того, аби підтримувати стабільний курс гривні. Нині ж Нацбанк, фактично, вже втримує від падіння долар, аби не допустити різких коливань курсу. В останні місяці НБУ викупив на міжбанку близько 0,5 млрд. доларів. Причому, там прогнозують, що надлишок пропозиції валюти буде лише зростати внаслідок проведення фінальної частини ЄВРО-2012. Про це говориться в коментарі, отриманому "Сіверщиною" від прес- служби Національного банку України.

Звісно, такі зміни не могли відбутися самі собою. Це – наслідки тих дій, що їх вживав Національний банк впродовж минулого року.
У 2011 році одним з перших кроків Нацбанку з дедоларизації економіки став розвиток і впровадження валютних свопів - тобто надання можливості банкам конвертувати валютні активи в гривню за допомогою центробанку. НБУ тимчасово викуповує валюту у банків, щоб ті змогли більше кредитувати в гривні. По закінченню терміну свопу відбувається зворотний обмін - НБУ повертає банку валюту, а той йому - гривню. Через це банкам стало вигідно тимчасово позбуватися валюти на користь гривні, тим самим покращуючи свою ліквідність.

Другим знаковим кроком для ринку стала розробка і подальше впровадження заборони на валютне кредитування фізичних осіб. Нацбанк врахував ситуацію 2008-2009 років, коли в наслідок кризи і подальшого різкого зростання курсу долара чимало позичальників опинилися в пастці, не зумівши погасити свої борги. Закон, що забороняє валютне кредитування, набув чинності в листопаді 2011 року. Він стимулював більш активне використання українськими комерційними банками національної валюти, призвів до підвищення доступу та попиту населення на кредити в гривні і зменшив тиск на неї з боку валюти. Крім того, тепер банки з іноземним капіталом не можуть отримувати надприбутки за рахунок дешевих коштів материнської структури.

Ще одним кроком щодо зменшення попиту на валюту стало обмеження «сірого імпорту» в країні, а разом з тим і попиту на валюту серед споживачів.

Поступово долар втрачає свою привабливість і як засіб збереження. Щоб стимулювати банки активніше працювати з гривнею, НБУ підвищив норматив обов'язкового резервування за короткостроковими коштами і депозитами юридичних і фізичних осіб в іноземній валюті з 6% до 7,5%. Це нововведення робить для банків більш вигідною роботу саме з гривнею і сприяє притоку в банківську систему гривневих депозитів.
А наприкінці минулого року Національний банк України запропонував населенню альтернативний інструмент - золоті й срібні інвестиційні монети.

Вони, за оцінкою голови НБУ Сергія Арбузова, можуть стати для населення альтернативою іноземній валюті, засобом надійного зберігання заощаджень і допоможуть у нарощуванні золотовалютних резервів країни. До речі, незабаром золотовалютні резерви будуть поповнюватися українським золотом власного видобутку. З цією метою в розпорядження НБУ було передано підприємство «Північгеологія». Протягом 3-5 років власний видобуток може сягнути 1 тонни золота на рік.

Всі ці кроки призвели до того, що позитивні зміни відбулися й у ставленні людей до національної валюти та банківської системи. Лише у квітні вклади населення у банках збільшились на 752 млн. доларів і на 1 травня 2012 року становили 41.6 млрд. доларів.

Важливим є те, що цей приріст забезпечують, в основному, гривневі вклади, які зросли у минулому місяці на 5.2 мільярда гривень. Приріст вкладів у гривні з початку 2012 року у три і більше разів випереджає темпи зростання вкладів населення у валюті. Це свідчить про те, що люди стали більше довіряти гривні, ніж долару. В НБУ сподіваються, що відтепер так буде завжди.



Теги:стабільність гривні, долар, Національний банк, українська валюта


Читайте також






Коментарі (3)
avatar
1
За допомогою адміністративних важелів уряд і НБУ просто готуються до девальвації гривни і тому намагаються максимально примусити населення обміняти їх заощадження у валюті на "дерв"яну" гривню. В день "Ч" гривня буде обвалена і НБУ знову зможе прибутково друкувати для уряду гривню. Про це також свідчить те, що навіть офіційна "липова" інфляція з 2008 р. перевищує зменшення за цей же час курсу долара з курсу 5,2 до 8 грн. за 1 дол. Отже, друкувати гривню НБУ збитково.
avatar
3
Побоювання того, що після виборів гривня впаде, мають підставу - виплати гривні населенню ростуть більше, ніж зростає економіка. Але будемо надіятися, як завжди, на краще.
avatar
2
Всерівно мені легше від цього не стає жити в Україні, особливо коли знаєш як легко і незаконно люди піднімаються...ось стаття h.ua/story/356673/ , в якій Багіров та Хромаєв висвітлені в далеко непозитивних тонах, як шахраї...
avatar