реклама партнерів:
Головна › Новини › МЕДИЦИНА

Як вберегтися від раку шкіри?

Поніжитися на сонці любить багато хто з нас, але чи часто ми замислюємося над тим, як воно впливає на наше здоров'я? Адже відомо: сонячні промені можуть бути не тільки корисними для здоров'я людини, але й завдавати шкоди, іноді непоправної. Загоряючи, ми піддаємо свою шкіру дії ультрафіолетових (УФ) та інфрачервоних променів. Це відбувається як при загорянні на сонці, так і при користуванні соляріями.

В літній період нам дуже хочеться надати своїй шкірі шоколадного кольору, але при цьому ми часом не знаємо, що такий загар негативно впливає на окремі органи нашого організму і може спричинити деякі захворювання в зимову пору.

Отже, загар неодмінно має бути продуманим. Якщо "переборщити" із ним, то шкіра дуже швидко висихає, лущиться, після чого грубіє і старіє. Крім того, вона вкривається дуже дрібними зморшками і значною кількістю пігментних плям. Багато наслідків УФ дії можуть проявитися через 3 і навіть 30 років, і саме тому дуже важливо запобігати їм із самого початку.

Ультрафіолетове випромінювання може знижувати опірність імунної системи шляхом зміни активності клітин, відповідальних за приведення в дію імунних реакцій. Пригнічення імунітету може викликати активізацію вірусу простого герпесу на губі ("лихоманки").

Важливо також не забувати про існування такого поняття, як сонячна кропив’янка, коли шкіра не тільки червоніє, а й починає моторошно свербіти. Така алергія на УФ випромінювання може бути вродженою (що трапляється дуже рідко) і набутою. Саме загар, вірніше, непродуманий загар з часом може перерости в таке воістину страхітливе захворювання. Але найбільша небезпека дії УФ випромінювання – це велика ймовірність виникнення раку шкіри. Також тривале перебування на сонці підвищує ризик розвитку раку нижньої губи та пігментної пухлини – меланоми, яка розвивається в результаті переродження родимок. Раніше вважалось, що канцерогенна дія УФ пов`язана з дією короткохвильових променів типу В. Та нові дослідження довели, що і довгохвильові промені типу А можуть чинити канцерогенну дію. До того ж, ультрафіолет А глибше проникає у шкіру і швидше викликає її старіння.

Сьогодні модно проводити літо на пляжах далеких океанів, але при цьому треба знати, що при наближенні на кожні 10 градусів до екватора, захворюваність на рак шкіри збільшується вдвічі. Науково доведено, що більш уразливими до дії УФ сонця є люди зі слабкопігментованою шкірою, з великою кількістю родимок, веснянок, з блакитними та сірими очима, рудоволосі, білолиці, блондини, і, особливо, діти. Дітей треба ретельно оберігати від попадання прямих сонячних променів: сонячний опік у дитячому віці збільшує ризик захворювання на рак шкіри в майбутньому у 20(!) разів. Для кожної людини критична тривалість впливу сонячних променів суто індивідуальна. Визначити цю межу нелегко. Тому краще запам`ятати: тривале перебування на сонці шкідливе.

Для зменшення шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання необхідно: обмежувати час перебування на сонці опівдні; намагатися бути в тіні; одягати широкополі капелюхи, які прикривають очі, лице та шию; носити сонцезахисні окуляри з бічними панелями, котрі забезпечують захист від УФ-А і УФ-В на 99-100; неодноразово і рясно наносити на незахищені одягом ділянки шкіри сонцезахисні креми з рівнем сонячного захисту (SPF) 30+. При цьому, однак, не слід не забувати, що тінь і одяг забезпечують кращий захист від сонця, ніж сонцезахисні засоби.

Не рекомендується також користуватися обладнанням для штучного загару: його використання людьми віком до 35 років підвищує ризик захворювання на меланому на 75%. Солярії і лампи для загару слід використовувати тільки під медичним наглядом. Це пов’язано з однозначним висновком учених: ультрафіолет соляріїв небезпечніший за природний. Британія перша офіційно заборонила підліткам до 16 років користуватися соляріями. Там меланома щорічно вражає 6000 чоловік і забирає майже 1700 життів. Отож, пам’ятайте: при гіпертонії, цукровому діабеті, мастопатії, а також порушеннях функції щитоподібної залози загар у солярії суворо протипоказаний. Не рекомендується відвідувати солярій і при наявності пігментних плям та численних або крупних родимок.

Корисна ж дія ультрафіолету полягає в тому, що під його впливом у шкірі з холестерину синтезується вітамін D, необхідний організму для утримання кальцію, зміцнення зубів та кісток. Але для нормального відтворення вітаміну D достатньо, аби обличчя і руки засмагали тричі на тиждень по 15 хвилин. Взимку ж цей вітамін можна вживати у капсулах. Окрім цього, ультрафіолет сприяє підвищенню імунітету і позитивно впливає на серцевий м'яз.

Не можна забувати, що сонячна енергія має серйозний вплив на хімічні процеси людського організму, які визначають стан її нервової системи і настрою. Крім того, вважають фахівці, сонце впливає на апетит, сексуальність і бажання пізнавати світ.

Юрій Кізуб,

лікар Чернігівського обласного онкологічного диспансеру
Теги:загар, рак шкіри, солярій, ультрафіолетове проміння


Читайте такожКоментарі (0)
avatar