реклама партнерів:
Головна › Новини › ПОГЛЯД

В’ячеслав Чорновіл: Україна мусить бути і буде незалежною і соборною

24 грудня ц. р. В’ячеслав Чорновіл міг би святкувати разом з нами свій 75-річний ювілей.
Не судилося...


Відокремлювати особистість В’ячеслава Чорновола як ідеолога націонал-демократії і політика нового неординарного мислення серед борців проти тоталітарного режиму та за волю України я почав ще на початку 1989 року, коли прочитав в одному з перших українських самовидань його думки про можливий федеративний устрій України на шляху до незалежності. Саме завдяки В.Чорноволу вперше дізнався, що Чернігівщина – це частина Гетьманщини.
Сьогодні представники антиукраїнських сил намагаються використати авторитет В.Чорновола, щоб підступно освятити ідею федералізації вже існуючої держави Україна, що прямо спрямована на знищення її існування.

Невже В’ячеслав Максимович помилявся?

Насправді, ці думки були висловлені у той час, коли про незалежність України і розвал совєтської комуністичної імперії мріяли тільки великі романтики. Тоді В’ячеслав Чорновіл шукав засоби руйнування наймогутнішої у світі репресивно-тоталітарної системи. І те, що серед цих засобів була також ідея федералізації, не має нічого дивного. Більш того, це підтверджує, що федералізм – це ефективний інструмент руйнації унітарної держави.

Сам В’ячеслав Максимович через короткий час відкинув ідею федералізації України як зброю проти комуністичної імперії. Він був принциповим і непохитним прихильником Соборності України. Більше того, він різко виступав проти надання Кримській області статусу автономної, прозорливо попереджаючи , що це інструмент впливу російського імперіалізму на Україну, загроза її соборності.

У подальшому я, вже як член демократичної депутатської групи «Чернігів» у Чернігівській міській раді, постійно використовував у роботі, напрацьовані на Галичині, і, в першу чергу Львівською обласною радою, яку очолював В.Чорновіл, ідеї та практичні здобутки розвитку місцевого самоврядування.

Після провалу серпневого путчу 1991 року саме за ініціативи В.Чорновола депутатська група «Чернігів» отримала матеріали (які в Чернігові були знищені) про плани керівництва компартії під час путчу. Завдяки цьому вдалося провести досить оперативно і всебічно розслідування подій під час смути в обласному центрі.
Тому приїзд у листопаді 1991 року кандидата в Президенти України В’ячеслава Чорновола депутатською групою «Чернігів» був сприйнятий з піднесенням, бо він розглядався нами як єдиний кандидат від демократичних сил, в першу чергу завдяки його діяльності на рівні місцевого самоврядування.

За дорученням групи «Чернігів» разом з головами міської ради та облвиконкому холодного листопадового вечора 1991 року мав честь офіційно зустріти на Красній площі кандидата в Президенти, голову Львівської обласної ради В’ячеслава Чорновола. У свої неповні 54 роки В.Чорновіл здавався старшим свого віку і занадто втомленим, спілкувався тихо і з якимсь надривом. Після традиційних привітань попросив терміново знайти термос для приготування спеціального гарячого трав’яного настою. Свій термос він загубив десь по дорозі до Чернігова, коли фактично втік після зустрічі з виборцями, які не хотіли його відпускати. Проблему з голосом пояснив болячками, що були отримані під час перебування на засланні. Тож трав’яного настою йому було дуже боляче виступати перед з виборцями. Термос з потрібним настоєм для В.Чорновола довелося діставати мені. Коли, нарешті, я повернувся до переповненого залу, де відбувалася його зустріч з чернігівцями, побачив В.Чорновола на трибуні, з якої він скрипучим, але повним впевненості голосом переконував чернігівців, що Україна мусить бути і буде незалежною і соборною. Тільки після закінчення виступу мені вдалося передати йому термос. Після промови В.Чорновіл, як завжди, продовжив спілкування з виборцями та відповідав на питання. Але мало хто здогадувався, як важко йому давалися такі зустрічі.


Мені здається, що його любили, йому довіряли мільйони українців саме за щирість і відвертість у ставленні до людей, а не тільки за жертовну боротьбу за Україну. Ціною цього була нещадне ставлення до себе.

Шкода, що його жертовна державотворча діяльність, спрямована на безкровне повалення тоталітарного режиму та здобуття незалежністі України, сьогодні декому вже здається не дуже радикальною, а тому і не такою ефективною.

Шановні можновладці! Життя В’ячеслава Чорновола, його моральні якості – наочний приклад, яким має бути справжній патріот. Боріться як він, не за посади, звання і ордени, за Україну та її процвітання. Тоді вас згадають нащадки добрим словом, як згадують Чорновола.Сергій СОЛОМАХА,
секретар координаційної ради Чернігівського міського об’єднання «СІВЕРЯНИ»,
учасник боротьби за незалежність України та розбудову Української держави


На світлині: останній приїзд В’ячеслава Чорновола до Чернігова, сфотографувався з чернігівськими рухівцями 23 лютого 1999 року на Красній площі біля сучасного будинку Апеляційного суду Чернігівської області по вул. Г.Полуботка, 2, в якому тоді знаходилася організація товариства «Знання».

Коментарі (9)
avatar
0 Spam
1
Саме Чорновіл першим в Україні розпустив на галичині колективні сільськогосаодарські підприємства, спричинив масове сільське безробіття, масову міграцію галичан на заробітки в Європу і вимирання сіл.
avatar
0 Spam
2
Які дурниці! Чорновіл був головою Львівської обласної ради. Якщо ви вважаєте, що рада може розпускати колгоспи, то ви розбираєтесь у системі влади, як певна свійська тварина в апельсинах...
avatar
0 Spam
3
У той час ці нікчеми від комуно-більшовицької системи на повну катушку запустили ідеологічно випробувану та загартовану "у боях" машину з Лубянки проти українських симпатиків представників націонал-патріотичних сил. Пам'ятаю, як важко було пояснювати всі ці побрехеньки та відвертий потік українофобського безглуздя. Чого вони тільки не придумували. В тому числі і що Чорновіл і пенсії ліквідує, і що врожай закликає не збирати по осені на полях, іншу дурість. Звичайно що за багатьма напрямками вдалось. Бо інакше ми б на сьогодні жили у іншому вимірі!? Не сталося. Тепер маємо задовольнятися розмовами про Митний союз, Єепи тощо та слухати "рускій мір" від клоунів з нашинським минулим.
avatar
0 Spam
4
Панове!
А могли б ви по суті, без лайок і образ заперечити те, що я написав?
І доказати, що Чорновіл не мав ніякого відношення до тих негативів, що сталися в українському селі.
avatar
0 Spam
5
angor
Мабуть Чорновіл і часовню XIV cт. теж розвалив? Дуже вигідна версія для нинішніх комуно-олігархів, які спекулюють на ностальгії престарілих за совком.
avatar
0 Spam
8
Про часовню не знаю. А про те, що в результаті перебудови Україна скотилася на африканський рівень, знає весь світ.
avatar
0 Spam
6
В економічній, соціальній і в гуманітарній сфері перебудована під тиском та за ініціативою очолюваного Чорноволом Руху за перебудову Україна відкотилася на африканський рівень.
В тому, що перебудова пішла наперекосяк і не так, як задумувалось, - вина Чорновола, ініціатора і лідера перебудови.
avatar
1 Spam
7
Ніде правди діти - Чорновіл не впорався з владою на Галичині та змушений був перебратися до Києва. Та й звідки у журналіста міг узятися досвід переходу з комуністичних на капіталістичні рейки в господарюванні?! І навіть зараз опозиція не може нічого запропонувати у цьому плані, навіть грамотно опонувати прокомуністичній владі. Навіть у такій очевидній проблемі як тіньова та "сіра" економіка, яка є базою масової корупції, нічого не пропонується. Чорновіл був безкорисливою людиною і в цьому він є прикладом для сучасних політиків.
avatar
0 Spam
9
Шановний Миколо Пантелійович! Ви вже так не принижуйте можливості В.М.Чорновола, як керівника обласної владної структури на Львівщині.Тоді йому вдалось зробити впевнені кроки.Але то тема окремої розмови. А коли не журналіст, то хто по-вашому мав би очолити раду? Тоді ж ще не було вашого брата -підприємця. Вони ж якраз первісний капітал накопичували у Москві та Польщі, на місцевих базарах та у стихії крокуючої країною приватизації!? Та й той досвід з економікою, яким ви переймаєтесь, навряд чи на перші позиції мав постати у порядку денному.Отож невідомо, кому б ще, як не Чорноволу вдалось би рай відбудувати у окремо взятій області, коли центральна влада у країні знаємо кому належала.Від "групи 239" і до тієї ж комуно-більшовицької нуменклатури на місцях.Бо і у Ніжині ж "ковбасної революції" теж не відбулось. Не Чехо-Словаччиною, не Польщею і не Балтією ми були. От коли б сталося саме так, тоді б, я впевнений, ми у постаті В.М.Чорновола на сто відсотків побачили б Вацлава Гавела. Однак-маємо те, що маємо. Так, що не коріть достойника за якісь непорозуміння.
avatar