Птах на могилі Думати про смерть – нормально. Жахатися не варто – хоча б через те, що смерть обов’язково стається з усіма. А оскільки, за визначенням святого Тертулліана, людська душа за природою є християнкою, то й як би себе людина не позиціонувала, а в питаннях смерті діє по-християнськи. Тобто для початку продумує заповіт.
А для поета заповіт взагалі є звичним елементом віршообразів. Проте чернігівський поет Олександр Олійник не пише віршів для епатажу, для слави – його ледве вмовили-змусили видати четверту книгу. Назвав він її „Усе переходить у спомини”. І тут же заповів:
„Хай, нащадки любі, вам сміється доля,
Хай вас огортає Божа благодать.
Тільки не забудьте вволить мою волю –
На моїй могилі птаха поховать”.
Автор переконаний, що лежати їм недовго: «Відпочинем трохи і зберем для лету з потойбіччя сил». Та, перебираючи своє життя, Олександр Олійник, наближаючись до 70-літнього рубежу, перераховує прикрощі, завдані світові, – ви думаєте, він кається перед якимись людьми? Далебі, цього зобачити неможливо – автор гріхами свого життя вважає лише не врятоване горобеня, не насипане сім’я синичці, зачахлий сад, недомурівка-хату та невтішених батьків. Зате переконаний, що останній крок нікому не завдасть і крихти болю.
Взагалі О.Олійник відверто зізнається, що не любить ...людей, хоча багатьма своїми творами і закликає їх до любові: «Пробачте, люди, що не вас люблю...” І зізнається в любові до птахів (до них особливо, адже одному лише папужці три вірші присвячені), до древа і трави, до рік і гір. Але людям якось місця там не випадає – автор переконаний, що після смерті ще повернеться у життя, але жахається: ”Не дай же, Боже, знов людиною, знов катом сущого всього...”.
Цілком вписаний у загальну канву збірки вірш про ...цвинтар, який мало того, що сам по собі цвинтар, так ще й сам ...помирає. Лишився один хрест, „з підніжжям, де вжухає падь руда”. На тому єдиному хресті, можна подумати, тримається вся земля: «Бо вимруть люди – селища не буде, а цвинтар згине – пам’яті нема”. Можна б порозмірковувати на тему – хто ж, як не люди, ту пам’ять тримають , але Олександр Олійник не про це. Він складає якийсь виключно свій баланс життєвої рівноваги, в якому людина – важлива істота, але далеко не головна.
Ні, в поета Олійника – багато людей у поезіях. І дівчинка така юна, що навіть не спізнилась на побачення. І загадкові емігрантка та О.К., яким присвячені ліричні поезії. І друзі Микола Малий та Володимир Паригін. Та все ж:
„Як відпалає осені розмай
І грудню іній припорошить вуса,
Ворон я проворонити боюся...”
Моїм улюбленим в Олійника віршем є оцей:
„Квасолю чистить мати коло печі,
А батько воду в чайник налива.
Рудий, неначе лис, жовтневий вечір,
Ковтає їхні стомлені слова”.
Автор, звісно, бажає, щоб „ніколи не кінчалася квасоля”, не зайшов місяць і не забулькав чай. Авжеж, цього не буває. Проте сільська родинна картинка гоїть серце.
Але – знову Олійник за своє:
„Безсмертям п’янким причаститься
Супроти зневіри і зла
Поможе колись мені птиця
Розкованим змахом крила”.
... Що ж, Олександр Олійник, як мінімум, здивував. Плюс змусив повертатися до своїх поезій – а це вже дивина в галопі проблем. Так, його поезії – це не філологічні вправи і не дурне вищирювання зубів галайсвіта. Смуток його поезій – як добре настояне вино. Що не туманить голову, а пробиває у ній думку.
А птах – що ж, кому треба і коли треба, буде і птах. Бо слово сказано.
Василь ЧЕПУРНИЙ