реклама партнерів:
Головна › Новини › МЕДИЦИНА

Захищаємось від кліщів!

23-Чер-10 3189 0.0 0
З початком літа активізувалися кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі.
Кліщі родини іксодових (так звані “енцефалітні кліщі”), зустрічаються у лісі, на луках, пасовищах, а в останнє десятиріччя, за умов інтенсивних процесів урбанізації, перемістились в сквери та паркові зони міст .

Кліщі є переносниками тяжких захворювань. Це вірусний кліщовий енцефаліт, хвороба Лайма, туляремія, геморагічні лихоманки та інші. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

Кліщовий енцефаліт-гостре інфекційне вірусне захворювання, яке може призвести до інвалідності, а іноді навіть до летальних випадків. Вірус кліщового енцефаліту зберігається та розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням.

Хвороба Лайма - це інфекційне захворювання , першим проявом якої є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може привести до ураження різних органів :шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи.

Зараження людини відбувається не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща (на протязі доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби вона наближається до 100 %).
Зрозуміло, що відмовлятися від приємних літніх прогулянок через загрозу бути покусаним кліщами не варто. Але вивчити поведінку маленьких кровопивців, щоб зменшити вірогідність присмоктування кліща, нікому не зашкодить.
Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається трави , гілок кущів. Пересувається кліщ повільно, через це його можна виявити та прибрати з одягу , поки він ще не присмоктався до тіла людини. Впізнати іксодового кліща не важко , він має довгастий тулуб розміром до 2-5 мм, коричневого кольору .Кліщі присмоктуються до тіла людини не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на речах та одязі. Крім того, вони можуть заноситись до житла з букетами квітів, лікарськими рослинами, а також з собаками, іншими тваринами. Укус кліща безболісний, тому що разом зі слиною він вводить в ранку анестезуючу речовину, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Звичайно дорослі кліщі, що присмокталися, виявляються людиною через 2-3 дні: в цьому місці з’являється припухлість, свербіння, почервоніння.


Що робити, якщо кліщ все-таки присмоктався?
- Якщо ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту.
- При відсутності такої можливості видалення кліща проводять самостійно. Не слід змазувати кліща олією, припікати його та намагатися витягти щосили! У місці присмоктування , між хоботком кліща та шкірою людини треба закріпити нитку , зробити декілька обертів, щоб вийшла петля, потім повільно розхитуючи з боку в бік нитку, витягнути кліща разом з хоботком. Також можна вийняти кліща, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом або спеціальним приладдям. Можна видалити кліща за допомогою шматочка льоду, приклавши його до місця присмоктування .
- Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок кліща залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення кліща слід ретельно вимити руки з милом.
Але навіть якщо ви ідеально обробили ранку, всім особам, які відмічали присмоктування кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі треба звертатись до лікаря-інфекціоніста.
Дізнавшись, як запобігти зустрічі з кліщем і що робити у разі укусу, ви можете спокійно відпочивати та насолоджуватись єднанням з природою.

Засоби особистого захисту від кліщів прості і доступні кожній людині:
■ При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується вдягатися у світлий, однотонний, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором.
■ Під час прогулянки необхідно через кожні 2 години проводити само- та взаємоогляди. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. Пам’ятайте, що кліщі присмоктуються не відразу!
■ Місце для привалів на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок в радіусі 20-25 м .Якщо ви зупиняєтесь на ночівлю, слід ретельно оглянути намет до надходження сутінок. При можливості обробити намет зовні інсектицидними препаратами : «Гардекс Екстрим аерозоль від кліщів», «Пікнік супер-антикліщ» , «Дихлофос-Ефект»

■ Вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно іх оглянути, випрати та випрасувати. Якщо разом з вами на природі перебував ваш пес-його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
■ Використовувати для захисту від кліщів репеленти («Пікник супер-антикліщ», «Гардекс екстрим антикліщ», «Комарофф- антикліщ»,
« Москітол від кліщів» та інші) .Засоби наносять на відкрити частини тіла (крім обличчя) і на одяг .Репеленти діють від 15 хвилин до 10 годин , що залежить від температури, вологості повітря, якості засобу. Засіб нанесений на одяг діє довше, чим при нанесенні його на шкіру.
■Особи, що прибули з небезпечних з кліщового енцефаліту територій можуть звернутись до кабінетів інфекційних захворювань лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання для лікарського контролю.

Ентомолог Чернігівської обласної санепідемстанції Л.П.Кондратьєва
Теги:засоби захисту від кліщів, хвороба Лайма, кліщ, енцефаліт


Читайте такожКоментарі (0)
avatar