Увага: фальшиві ліки
Як повідомила Людмила Федорова, ринок ліків в Україні перевіряє спеціальна служба – Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів і медичної продукції, структурні підрозділи якої є в кожному обласному центрі. Ця інспекція була створена 15 років тому та має повноваження здійснювати перевірки аптек усіх форм власності. Вона має свої лабораторії, де може проводити певні дослідження препаратів, і у випадку якихось сумнівів - забороняти їх реалізацію чи вилучати.
Втім, якщо говорити про масштаби країни, то Державна інспекція не може гарантувати перевірку всіх ліків на всі 100%. Окрім контролю, який запровадили заводи-виробники, фахівці інспекції здійснюють нагляд за транспортуванням, зберіганням та відпуском ліків, адже це може вплинути на їх якість і фармакологічні властивості. Якщо виявлені якісь відхилення, то контроль може бути посилений. Щодо імпортних ліків, то перевірка препаратів здійснюється під час розмитнення, але не настільки ґрунтовно, як це було б варто робити.
- Ще 5-10 років тому ситуація з підробкою ліків в Україні дійсно була критичною, однак нині фактів явного фальсифікату, коли у складі медпрепарату немає діючої речовини – а це найстрашніше - майже не буває, - розповіла Людмила Федорова. – Упродовж 6 місяців цього року наша інспекція забракувала на Чернігівщині 29 препаратів. Серед найпоширеніших порушень зустрічаються такі: невідповідність в маркуванні, недотримання ліцензійних умов при зберіганні препаратів, помилки в рецептурі.
Про актуальні питання, які найбільше хвилюють населення, а саме - доступність ліків (територіальну та фінансову), а також якість медичних препаратів більш детально розповіла Світлана Пасталиця (на фото).
- Щодо доступності територіальної, то у нас в місті та області аптек дуже багато. Гадаю, з цим проблем не виникає. А щодо доступності за ціною – це дійсно проблема, - повідомила Світлана Василівна. – Втім, аптека не має стосунку до формування основної вартості препарату. Більш ніж на 80% вона залежить від виробника. Аптечна націнка не робить ліки недоступними. Це питання треба адресувати виробникам. Напевно, на рівні держави їм варто давати якісь преференції, доступні кредити тощо, аби вітчизняні ліки були дешевшими.
Крім того, за словами директора КП «Ліки України», на сьогодні в колі спеціалістів триває багато суперечок щодо того, що вважати критерієм якості ліків: чи це дотримання всіх вимог у виробництві, торгівлі, чи це фармакологічна ефективність (тобто якщо людина придбала якісні ліки, вони мають подіяти, але не завжди так відбувається на практиці)? «На мій погляд, якісні ліки – ті, що відповідають усім стандартам, - підсумувала Світлана Пасталиця. - Одному пацієнту препарат допоможе, а іншому – ні, все це дуже індивідуально. Саме тому будь-яке лікування повинен призначати фахівець».
Аби застрахуватися від підробок, варто купувати ліки в тих аптеках, які добре зарекомендували себе на цьому ринку, переконаний Олег Петрик (на фото).
Так, мережа «Бажаємо здоров’я» була створена 9 років тому і на сьогодні нараховує понад 80 аптек в різних регіонах України (це Київ, Вінниця, Миколаїв, Одеса, Черкаси, Дніпропетровськ, Чернігів та інших). Тільки в Чернігові це близько 10 аптек, в яких діє єдина телефонна довідкова служба та інформаційний інтернет-портал.
- Всі наші аптеки працюють з найбільшими оптовими поставщиками України, що допомагає забезпечити асортимент та якість продукції, - розповів директор підприємства «Чернігівська фармацевтична компанія».
. – Всі медикаменти та предмети медичного застосування мають сертифікати та реєстрацію МОЗ України. Ми суворо слідкуємо за цим, а також контролюємо терміни придатності та рекомендації щодо транспортування, зберігання та продажу ліків. Нашою гордістю є те, що в мережі є аптеки, де займаються не лише продажем, а й виробництвом лікарських форм за індивідуальним призначенням.
Щодо великої кількості аптек у Чернігові, то учасники обговорення дійшли згоди в тому, що здорова конкуренція грає на руку клієнту чи пацієнту. Свідченням тому є резонансний приклад Бахмацького району. На початку 2000-х рр. там не було комунальної аптеки, тільки приватні аптеки. І коли відкрився заклад КП «Ліки України», ціна на ліки в районі зменшилася на 70%. Зараз комунальних аптек в області 56, з них 28 – у сільській місцевості.
- Специфіка нашого підприємства як раз і пов’язана з тим, що треба утримувати такі збиткові заклади. Але це необхідно, адже «Ліки України» орієнтовані на те, аби доставляти людям необхідні препарати в межах всієї області. Для ми маємо свій транспортний відділ, причому транспорт спеціально обладнаний для перевезення медпрепаратів, - підкреслила С.Пасталиця.
* * *
Інформація до відома
Чернігівське обласне комунальне підприємство "Ліки України" створено 1999 року на базі колишнього Чернігівського обласного аптекоуправління. Його засновником є Чернігівська обласна рада.
Система розміщення структурних підрозділів ЧОКП "Ліки України" дозволяє відпускати ліки через аптечні заклади комунальної форми власності практично в усіх районах області. Характерною рисою їх діяльності є виготовлення в умовах аптек ліків, в тому числі стерильних лікарських форм.
При аптеках функціонують відділи з обслуговування ветеранів, де здійснюється відпуск ліків за пільговими цінами. Безкоштовний рецептурний відпуск ліків населенню, що постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється також за зниженими розцінками.
На підприємстві працюють понад 700 працівників, з них близько 500 - фахівці з фармацевтичною освітою. Для них на базі підприємства проводяться семінари, науково-практичні конференції, симпозіуми, курси удосконалення для фармацевтів та виїзні цикли для провізорів. Аптечні заклади ЧОКП "Ліки України" - це бази для виробничої практики студентів та інтернатури провізорів.
Підприємство надає кваліфіковані консультативні послуги з питань організації фармацевтичної діяльності, використання лікарських засобів, заготівлі лікарської сировини, з кадрових питань, атестації, охорони праці та техніки безпеки, юридичні консультації стосовно дотримання законодавства в аптечних установах.
ТОВ «Чернігівська фармацевтична компанія» є підрозділом мережі аптек «Бажаємо здоров’я». Мережа «Бажаємо здоров’я» почала свою діяльність в 1995 році і займалася оптовим продажем лікарських засобів. Перша аптека мережі була відкрита в м. Києві в 2001 році. А сьогодні мережа налічує 77 аптек. До складу мережі входять крупні підприємства, в м. Чернігові і Вінниці зі своїми самими старовинними аптеками. У 2006 році аптечна мережа «Бажаємо здоров’я» почала відкривати двері своїх аптек покупцям в Південному регіоні України, де мережа представлена 8 аптеками.
У перспективі, планується відкриття аптек в Херсонській області. У 2007 році мережа аптек «Бажаємо здоров’я» почала відкривати свої аптеки м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області. На сьогодні вже відкрито п'ять аптек.
Головна мета сьогодні - це висока якість обслуговування покупців. Для цього є всі умови: красивий інтер'єр, широкий асортимент лікарських засобів, висока якість обслуговування і професіоналізм нашого персоналу.
Сьогодні у всіх аптеках представлений широкий асортимент медикаментів і предметів медичного призначення, як вітчизняних, так і зарубіжних виробників. Кожен покупець має можливість отримати необхідну інформацію про вживання будь-якого препарату дізнатися про аналоги, нові препарати і схеми їх вживання. У аптеках працює аптечна довідка, через яку відвідувач може отримати повну інформацію про лікарський засіб і де його можна придбати.
У аптеках мережі постійно проводиться суворий контроль за реєстрацією препаратів, їх термінів придатності і розпоряджень інспекції з контролю якості МОЗ України.
Медіа-Центр «Моє Місто»
[/size]
Читайте також |
Коментарі (0) |