реклама партнерів:
Головна › Новини › МЕДИЦИНА
Щороку на Чернігівщині 10-12 нових хворих потребують штучної нирки
11-Бер-10 1344 0.0 0
Діалізним хворим відмови немає, та відсутність бюджету ускладнює ситуацію
11 березня Україна втретє долучається до відзначення Всесвітнього дня нирки. Для Чернігівщини увага до функціонування цього анатомічного органу є так само актуальною, як і для всієї світової спільноти, оскільки щороку кількість хворих на гострі та хронічні захворювання нирок в області зростає. Допомогу їм у різних медичних закладах надають 8 лікарів-нефрологів, 6 із яких працюють в обласній лікарні. Саме там, у відділенні нефрології та гемодіалізу, а також у його філії на базі Прилуцької ЦМЛ, хворі нефрологічного профілю мають можливість пройти стаціонарне лікування. Найважчі пацієнти цих відділень – люди, у яких відмовили нирки. Їхній діагноз – термінальна ниркова недостатність, а порятунок – гемодіаліз, перитонеальний діаліз або трансплантація.

"Штучна нирка"
Гемодіаліз, як метод лікування хворих на термінальну ниркову недостатність в обласній лікарні застосовується з 1991 року. Тривалий час діалізна зала працювала на старій вітчизняній апаратурі й практично неочищеній воді. Ситуація покращилась у 2004 році, коли на базі нефрологічного відділення лікарні був створений обласний центр нефрології та гемодіалізу із сучасною імпортною апаратурою та водоочисткою. Сьогодні він розрахований на 40 стаціонарних ліжок і 12 діалізних місць. Торік до цього додалося ще 4 "штучних нирки", які встановили у Прилуках для обслуговування жителів південних районів області.

Сеанси гемодіалізу проводяться тільки в умовах лікарні тричі на тиждень по 4 години. Кількість хворих, які потребують такого лікування, щороку зростає, і сьогодні у Чернігові цей курс проходить 86 чоловік з різних куточків Чернігівщини. Ще 15 хворих застосовують перитонеальний діаліз, тобто, обслуговують себе самі в домашніх умовах. Самостійне лікування втричі дорожче, ніж гемодіаліз, але це – вихід для тих, хто живе дуже далеко від Чернігова чи Прилук і не має змоги їздити.

Потреби і можливості
Забезпечення хворих із нирковою недостатністю життєво необхідним лікуванням здійснюється за рахунок обласного бюджету і частково –централізованих поставок МОЗ України. Проте коштів і матеріальних ресурсів, які виділяються, вистачає лише на розхідні матеріали й проведення сеансів гемодіалізу. Це мінімум, який дозволяє очищати кров і "підтримувати дух" у тілах пацієнтів. Торік на забезпечення сеансів гемодіалізу пішло 4,7 млн. грн. – половина всієї суми за статтею "Медикаменти", яка виділялась на обласну лікарню. Така увага до хворих з нирковою недостатністю, як повідомила завідувач нефрологічним відділенням, головний нефролог області Олена Горда, була виявлена вперше. "Раніше гроші виділялися тільки на діалізатори і розчини, – пояснила вона. – А торік, коли хворі звернулися до обласного керівництва, їм пішли назустріч і додали коштів на перев’язувальні матеріали та гепарин".

Олена Миколаївна розповіла, що 5 років тому потрібний для гемодіалізу гепарин коштував усього 2 грн. Хворі його купували самі без проблем. Поступово ціна одного флакона зросла до 10 грн., а торік уже перевищила 30 грн. Це і змусило людей звернутися до влади по допомогу. Одному пацієнту на місяць потрібно 5 флаконів гепарину, а виділити додатково півтори сотні з невеликої інвалідної пенсії може далеко не кожен. Їм і так доводиться витрачатися на препарати для підвищення гемоглобіну, нормалізації артеріального тиску, лікування супутніх захворювань, що виникають на фоні ниркової недостатності і є наслідком вимивання білків, еритроцитів, гемоглобіну під час сеансів гемодіалізу.

"Всі наші пацієнти страждають на анемію, – розповідає далі О. Горда. – Рівень гемоглобіну у них падає до 50-60 г/л, тому їм обов’язково потрібно застосовувати стимулюючі препарати. Вони дуже дорогі (щонайменше 300 грн. на тиждень треба), отож більшість хворих їх не купує. А низький гемоглобін призводить до підвищення артеріального тиску, серцево-судинних та інших ускладнень".

Хворі гуртуються
У зв’язку з подорожчанням медикаментів і розхідних матеріалів, а також збільшенням кількості хворих, потреба в мінімальних коштах на гемодіаліз на 2010 рік складає 12,5 млн. грн., для перитонеального діалізу – 3,2 млн. грн., тобто, порівняно з минулим роком, зросла удвічі. Відсутність державного бюджету на 2010 рік поставила хворих із хронічною нирковою недостатністю (ХНН) у дуже скрутне становище. Неможливість проведення державних закупівель змушує їх майже все купувати самим, що тривалий час далеко не кожна родина витримає. Відчуваючи потребу в об’єднанні заради захисту своїх законних прав (а в усьому світі такі хворі лікуються за рахунок держави), пацієнти-гемодіалізники заявили про своє бажання зареєструвати власну громадську організацію.

"Ми з розумінням ставимось до цієї ініціативи і будемо всіляко сприяти розв’язанню проблем хворих із нирковою недостатністю, як це робили й раніше, - прокоментував новину начальник управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації Володимир Ященко. – Торік, наприклад, коли виникла ситуація, що з 21 листопада проводити гемодіаліз буде ні за що, і центральна влада фінансування не додала, ми зробили все, аби не залишити людей у біді. Облдержадміністрація знайшла можливість виділити додатково 900 тис. грн., а управління охорони здоров’я – 400 тис. грн. зі своїх внутрішніх резервів, за рахунок інших лікувальних закладів. Ситуація була дуже напружена, але ми вийшли з неї і не залишили хворих один на один із проблемою".

Моральна сторона
Частота виникнення ХНН, за статистикою, становить 150-200 випадків на 1 млн. населення щорічно. У Чернігові й Прилуках на гемодіалізі зараз знаходиться 86 чоловік, тобто, половина усіх можливих хворих. Щороку в лікарню приходить 10-12 нових пацієнтів і витрати на них, незважаючи ні на які труднощі, враховуються. До речі, такий підхід запроваджено не в усіх областях України. В деяких кількість діалізних місць залишають сталою, а хворих записують у чергу.

"Хай ми не на 100% забезпечуємо усім, чим треба, але ми розуміємо, що всі хочуть жити і мають на це право, – говорить О. Горда. – Той, хто погоджується на лікування – його отримує. Черг у нас немає, апарати "штучна нирка" і персонал працюють у 3-4 зміни".

Усвідомлюючи необхідність підвищення якості лікування і збільшення діалізних місць для надання допомоги усім хворим на ХНН, обласна влада погодилась на реалізацію в Чернігівській області інвестиційного проекту створення діалізного центру. Будуватиме його відома в цій галузі німецька фірма "Fresenius". Вартість даного проекту – 4,2 млн. доларів США. Спорудження центру невдовзі розпочнеться у Чернігові.


Прес-служба управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністраціїДопомога проекту СІВЕРЩИНА - благодійний внесок

Теги:гемодіаліз, Прилуки, штучна нирка, обласне управління охорони здоровя, Чернігів


Читайте такожКоментарі (0)
avatar