реклама партнерів:
Головна › Новини › МЕДИЦИНА

Щороку на Чернігівщині 10-12 нових хворих потребують штучної нирки

Діалізним хворим відмови немає, та відсутність бюджету ускладнює ситуацію
11 березня Україна втретє долучається до відзначення Всесвітнього дня нирки. Для Чернігівщини увага до функціонування цього анатомічного органу є так само актуальною, як і для всієї світової спільноти, оскільки щороку кількість хворих на гострі та хронічні захворювання нирок в області зростає. Допомогу їм у різних медичних закладах надають 8 лікарів-нефрологів, 6 із яких працюють в обласній лікарні. Саме там, у відділенні нефрології та гемодіалізу, а також у його філії на базі Прилуцької ЦМЛ, хворі нефрологічного профілю мають можливість пройти стаціонарне лікування. Найважчі пацієнти цих відділень – люди, у яких відмовили нирки. Їхній діагноз – термінальна ниркова недостатність, а порятунок – гемодіаліз, перитонеальний діаліз або трансплантація.

"Штучна нирка"
Гемодіаліз, як метод лікування хворих на термінальну ниркову недостатність в обласній лікарні застосовується з 1991 року. Тривалий час діалізна зала працювала на старій вітчизняній апаратурі й практично неочищеній воді. Ситуація покращилась у 2004 році, коли на базі нефрологічного відділення лікарні був створений обласний центр нефрології та гемодіалізу із сучасною імпортною апаратурою та водоочисткою. Сьогодні він розрахований на 40 стаціонарних ліжок і 12 діалізних місць. Торік до цього додалося ще 4 "штучних нирки", які встановили у Прилуках для обслуговування жителів південних районів області.

Сеанси гемодіалізу проводяться тільки в умовах лікарні тричі на тиждень по 4 години. Кількість хворих, які потребують такого лікування, щороку зростає, і сьогодні у Чернігові цей курс проходить 86 чоловік з різних куточків Чернігівщини. Ще 15 хворих застосовують перитонеальний діаліз, тобто, обслуговують себе самі в домашніх умовах. Самостійне лікування втричі дорожче, ніж гемодіаліз, але це – вихід для тих, хто живе дуже далеко від Чернігова чи Прилук і не має змоги їздити.

Потреби і можливості
Забезпечення хворих із нирковою недостатністю життєво необхідним лікуванням здійснюється за рахунок обласного бюджету і частково –централізованих поставок МОЗ України. Проте коштів і матеріальних ресурсів, які виділяються, вистачає лише на розхідні матеріали й проведення сеансів гемодіалізу. Це мінімум, який дозволяє очищати кров і "підтримувати дух" у тілах пацієнтів. Торік на забезпечення сеансів гемодіалізу пішло 4,7 млн. грн. – половина всієї суми за статтею "Медикаменти", яка виділялась на обласну лікарню. Така увага до хворих з нирковою недостатністю, як повідомила завідувач нефрологічним відділенням, головний нефролог області Олена Горда, була виявлена вперше. "Раніше гроші виділялися тільки на діалізатори і розчини, – пояснила вона. – А торік, коли хворі звернулися до обласного керівництва, їм пішли назустріч і додали коштів на перев’язувальні матеріали та гепарин".

Олена Миколаївна розповіла, що 5 років тому потрібний для гемодіалізу гепарин коштував усього 2 грн. Хворі його купували самі без проблем. Поступово ціна одного флакона зросла до 10 грн., а торік уже перевищила 30 грн. Це і змусило людей звернутися до влади по допомогу. Одному пацієнту на місяць потрібно 5 флаконів гепарину, а виділити додатково півтори сотні з невеликої інвалідної пенсії може далеко не кожен. Їм і так доводиться витрачатися на препарати для підвищення гемоглобіну, нормалізації артеріального тиску, лікування супутніх захворювань, що виникають на фоні ниркової недостатності і є наслідком вимивання білків, еритроцитів, гемоглобіну під час сеансів гемодіалізу.

"Всі наші пацієнти страждають на анемію, – розповідає далі О. Горда. – Рівень гемоглобіну у них падає до 50-60 г/л, тому їм обов’язково потрібно застосовувати стимулюючі препарати. Вони дуже дорогі (щонайменше 300 грн. на тиждень треба), отож більшість хворих їх не купує. А низький гемоглобін призводить до підвищення артеріального тиску, серцево-судинних та інших ускладнень".

Хворі гуртуються
У зв’язку з подорожчанням медикаментів і розхідних матеріалів, а також збільшенням кількості хворих, потреба в мінімальних коштах на гемодіаліз на 2010 рік складає 12,5 млн. грн., для перитонеального діалізу – 3,2 млн. грн., тобто, порівняно з минулим роком, зросла удвічі. Відсутність державного бюджету на 2010 рік поставила хворих із хронічною нирковою недостатністю (ХНН) у дуже скрутне становище. Неможливість проведення державних закупівель змушує їх майже все купувати самим, що тривалий час далеко не кожна родина витримає. Відчуваючи потребу в об’єднанні заради захисту своїх законних прав (а в усьому світі такі хворі лікуються за рахунок держави), пацієнти-гемодіалізники заявили про своє бажання зареєструвати власну громадську організацію.

"Ми з розумінням ставимось до цієї ініціативи і будемо всіляко сприяти розв’язанню проблем хворих із нирковою недостатністю, як це робили й раніше, - прокоментував новину начальник управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації Володимир Ященко. – Торік, наприклад, коли виникла ситуація, що з 21 листопада проводити гемодіаліз буде ні за що, і центральна влада фінансування не додала, ми зробили все, аби не залишити людей у біді. Облдержадміністрація знайшла можливість виділити додатково 900 тис. грн., а управління охорони здоров’я – 400 тис. грн. зі своїх внутрішніх резервів, за рахунок інших лікувальних закладів. Ситуація була дуже напружена, але ми вийшли з неї і не залишили хворих один на один із проблемою".

Моральна сторона
Частота виникнення ХНН, за статистикою, становить 150-200 випадків на 1 млн. населення щорічно. У Чернігові й Прилуках на гемодіалізі зараз знаходиться 86 чоловік, тобто, половина усіх можливих хворих. Щороку в лікарню приходить 10-12 нових пацієнтів і витрати на них, незважаючи ні на які труднощі, враховуються. До речі, такий підхід запроваджено не в усіх областях України. В деяких кількість діалізних місць залишають сталою, а хворих записують у чергу.

"Хай ми не на 100% забезпечуємо усім, чим треба, але ми розуміємо, що всі хочуть жити і мають на це право, – говорить О. Горда. – Той, хто погоджується на лікування – його отримує. Черг у нас немає, апарати "штучна нирка" і персонал працюють у 3-4 зміни".

Усвідомлюючи необхідність підвищення якості лікування і збільшення діалізних місць для надання допомоги усім хворим на ХНН, обласна влада погодилась на реалізацію в Чернігівській області інвестиційного проекту створення діалізного центру. Будуватиме його відома в цій галузі німецька фірма "Fresenius". Вартість даного проекту – 4,2 млн. доларів США. Спорудження центру невдовзі розпочнеться у Чернігові.


Прес-служба управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації
Теги:гемодіаліз, Прилуки, штучна нирка, обласне управління охорони здоровя, Чернігів


Читайте також


Коментарі (0)
avatar