Головна › Новини › Поради
Щоб не вразила блискавка
20-Лип-11 2752 0.0 0
Електричні розряди під час грози несуть постійну загрозу людям. Блискавки, в яких зосереджена величезна руйнівна енергія, можуть влучати в різні об’єкти збудовані людьми. Але якщо на великих спорудах є можливість нейтралізувати їх удари через блискавковідводи, то житлові приміщення, особливо сільські, зовсім не захищені від блискавиць. А кожна окрема людина тим більше полишена напризволяще. Але, чи справді людина безсильна перед блискавкою? Зовсім ні, бо можна уберегтися від її удару Якщо, звичайно, знати та вміти це робити.
Нещодавно від удару блискавки постраждали шестеро молодих людей, яких було госпіталізовано до Ріпкинської районної лікарні. Цей випадок стався на березі р. Дніпро неподалік від с. Кам'янка Ріпкинського району.

Блискавка —електричний розряд між хмарами або між хмарою і землею.
В процесі утворення опадів у хмарі відбувається електризація крапель або льодяних частинок. Внаслідок сильних висхідних потоків повітря в хмарі утворюються відокремлені області, заряджені різнойменними зарядами. Коли напруженість електричного поля у хмарі або між нижньою зарядженою областю і землею досягає пробійного значення, виникає блискавка. Блискавки поділяються на лінійні, плескаті та кулясті.
Блискавки утворюють в атмосфері електромагнітні коливання, так звані атмосферики, які перешкоджають радіозв'язку, особливо на довгих і середніх хвилях.

Існують прості, посильні для кожної людини, незалежно від віку, правила поведінки, виконання яких практично унеможливить трагічне зіткнення людської долі з грозовим розрядом.

Ось вони:
Щоб знизити ризик під час грози на відкритій місцевості не можна ховатися під високі дерева, особливо поодинокі.

Що цікаво: найбільш небезпечними з них є дуб, тополя, ялина та сосна. Дуже рідко блискавка влучає у вербу і клен, а найменш вірогідна її атака на кущі.

На відкритому просторі краще присісти у суху яму чи траншею. Тіло повинно мати якнайменше точок дотику із землею, не лягайте на землю, бо тим самим збільшуєте площу враження розрядом, а краще потрібно сісти, злегка нахиливши голову, щоб вона не була вище предметів, які знаходяться поряд; не ховайтеся в невеликих спорудах, хатинах, будинках, наметах, тим більше серед острівців дерев. Не потрібно бігти.

Якщо вас двоє, троє чи більше, - не скупчуйтеся в укритті разом, а ховайтеся поодинці, бо розряд, як відомо, перебігає через контакт людських тіл.

Перебуваючи у сховищі, ноги тримайте вкупі, а не розкидано, тим самим звузивши площу можливого ураження розрядом; негайно слід позбавитись усіх металевих предметів, які є на вас чи при вас: лопати, сокири, ножі. Навіть годинники - покладіть у захищеному місці далі від себе; під час грози припиніть прогулянку на велосипеді або верхи на коні – велосипед поставте якнайдалі від себе, а коня прив’яжіть, бажано до невисокого дерева і не до паркану; не потрібно купатися під час грози, але якщо гроза застала під час купання, то слід до берега добиратися повільно, спокійно, не вимахуючи руками, якщо гроза застала вас на човні, то слід вибратися на берег, а коли це зробити неможливо, то слід сидіти нерухомо, витягнувши з води весла. Небезпечними можуть бути й металеві предмети, отже, не варто перебувати поряд із ними.

О.Атрощенко, методист навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернігівської області


Допомога проекту СІВЕРЩИНА - благодійний внесок

Теги:мнс, блискавка, Кам'янка, поради


Читайте також



Коментарі (0)
avatar