реклама партнерів:
Головна › Новини › МЕДИЦИНА

Рак прямої кишки: як не допустити цього?

14-Чер-10 2634 0.0 0
За останні десятиліття в економічно розвинутих країнах позначилась тенденція росту захворюваності на злоякісні пухлини товстої кишки – прямої та ободової. І пов’язано це, головним чином, зі змінами характеру харчування, зменшенням в раціоні рослинної їжі, збільшенням споживання тваринних жирів (баранячого, коров’ячого, свинячого), що сприяє підвищенню концентрації жовчних кислот у вмісті товстої кишки. А це, як показали дослідження, збільшує ризик як доброякісних, так і злоякісних пухлин.

Несприятливим чинником є і той факт, що в раціоні людей зараз переважають виключно тваринні білки і зовсім мало овочів, багатих на рослинну клітковину. Все це приводить до зміни мікрофлори кишківника, появі у ньому гнилісних процесів, які сприяють синтезу сполук, що мають канцерогенні властивості. Запобігти цьому можна присутністю на обідньому столі картоплі, моркви, буряка, капусти, рідше ріпи, брукви, кабачків, баклажанів, гарбузів. Пам’ятайте: овочі є джерелом вітамінів та мікроелементів.

Потрібні організму і рослинні жири, які містять поліненасичені жирні кислоти. Проте, на жаль, є люди, які не включають їх у своє меню. Відсутність в раціоні достатньої кількості овочів та фруктів, рослинної олії, яку добре добавляти в овочеві страви, а також свіжих кисломолочних продуктів робить харчування незбалансованим, однобоким, і це завдає шкоди здоров’ю.

Дослідження останніх років дають підстави вважати, що вітаміни С, Е, А і групи В гальмують в організмі процес утворення деяких канцерогенних речовин і таким чином сприяють профілактиці злоякісних пухлин товстої кишки. Алкогольні ж напої, і, передусім, пиво, збільшують такий ризик. Про це свідчить ряд наукових робіт і дані статистики.

В профілактиці новоутворень товстої кишки суттєве значення має регулярна функція кишківника, боротьба з хронічними запорами. Коли кишечник довго не випорожнюється і період контакту шкідливих речовин зі слизовою оболонкою товстої кишки збільшується, це приводить до розвитку хронічних запальних процесів у ній. Дехто пробує боротися із запорами за допомогою клізм. Але ця процедура очищує тільки нижній відрізок товстої кишки і шкідливі речовини, які знаходяться в ній, не вимиваються. Тому треба старатися налагодити регулярну роботу кишківника правильним харчуванням. Овочі, про які ми вже говорили, вміщують баластні речовини – клітковину та пектин, які сприяють випорожненню. Тому овочі, особливу капусту, а також чорний хліб потрібно постійно включати в раціон. Хоча загалом домогтися випорожнення в одну і ту ж годину, важко.

До запорів призводить і малорухливий спосіб життя. Але все ж раціональне харчування важливіше для профілактики запорів, оскільки рухова активність сама по собі не забезпечує нормальну роботу кишківника.

Відомий проктолог А. М. Аминів описав такий випадок: одна балерина, яка хотіла "зберегти форму", упродовж багатьох років харчувалась тільки висококалорійною їжею, котра не містила клітковини. В її раціоні були яйця, м’ясо, бульйони, киселі. Вона їла мало хліба і зовсім відмовилася від овочів. Стул у неї був раз на 18-20 днів і то з великими труднощами. Все це мало сумний кінець.

Варто звернути увагу й на роль гігієни в запобіганні пухлин прямої кишки і навколоанальної області. Не можна користуватися після дефекації газетним папером: типографська фарба несприятливо впливає на слизову. Після випорожнення бажано підмиватися. Цю корисну звичку потрібно обов’язково прививати дітям. Велику помилку роблять ті, хто залишає без уваги такі захворювання, як хронічний коліт, тріщини заднього проходу, поліпи в товстій кишці. Своєчасне звернення до лікаря, систематичне проведення призначеного ним лікування суттєво знизить ризик злоякісного переродження тканин.

В разі появи слизу або крові в калі, виникнення почуття дискомфорту або болю в задньому проході, частих позивах на випорожнення кишківника обов’язково треба звертатися до лікаря. Ці ознаки найчастіше свідчать про наявність поліпів, геморою, тріщин заднього проходу, коліту або парапроктиту, які потребують обов’язкового лікування. Такі симптоми характерні і для раку товстої кишки. А в цьому випадку зволікання пов’язане з загрозою для життя.

Ті, хто думають, що із захворюванням кишківника можна впоратися самостійно простими домашніми засобами, ризикують. Не наважуючись іти до лікаря із почуття сорому, вони, з поради друзів чи знайомих, користуються ректальними свічками, роблять ванночки і таким чином втрачають дорогоцінний час, коли йдеться про злоякісні новоутворення.

Раннє звернення до лікаря, своєчасне, на початкових стадіях лікування пухлин, в тому числі, злоякісних, зазвичай дає гарний ефект. Лікування, почате пізно, не приносить бажаних результатів навіть при використанні всього арсеналу сучасних лікувальних засобів.

Павло Веремій,
лікар-онколог Чернігівського обласного онкологічного диспансеру
Теги:анальна область, балерина, задній отвір, поліпи, рак прямої кишки, колітКоментарі (0)
avatar