Головна › Новини › Захоплення
Просвітянка Тамара Демченко провела читання пам"яті голови "Просвіти"
01-Жов-10 1013 5.0 0
"Треті Шрагівські читання: Ілля Шраг в оточенні сучасників".
Під такою назвою 30 вересня в Чернігівському літературно-меморіальному музеї-заповіднику М. Коцюбинського проведено наукову конференцію за участю київських і чернігівських істориків. Захід традиційно присвячено життю та діяльності уродженця Седнева, відомого громадського і політичного діяча, члена Української Центральної Ради, чернігівського адвоката Іллі Людвиговича Шрага у контексті епохи.

Відкриваючи науковий форум, директор Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. Коцюбинського Ігор Коцюбинський підкреслив, що традицію таких читань започаткувала саме дослідник життя та діяльності І. Шрага доцент кафедри історії та археології України Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т. Г. Шевченка Тамара Демченко. Він подарував київським науковцям як один із упорядників чотиритомне видання музею-заповіднику “Листи до Михайла Коцюбинського”.

Заступник голови Чернігівської обласної ради Олег Обушний, зокрема, наголосив, що в основі діяльності таких патріотів як І. Шраг була невмируща національна ідея, активне відстоювання наприкінці дев’ятнадцятого та на початку двадцятого століття автономії і державної незалежності України.

Від імені голови Українського інституту національної пам’яті, член-кореспондента Національної академії наук України Валерія Солдатенка представник в області Сергій Бутко побажав дослідникам успішного проведення традиційних Шрагівських читань. Він зауважив, що син німця та українки І. Шраг був відданий українській національній ідеї і зробив вагомий внесок в розвиток національного руху, а зрештою й державотворення.

Доктор історичних наук, професор, завідувач відділу Інституту історії України НАН України Владислав Верстюк у доповіді “Євген Чикаленко – сучасник Іллі Шрага” підкреслив, що такі українські діячі як Чикаленко і Шраг – будителі нації. На думку відомого вченого, українська історія кінця XIX – початку XX ст. ще малодосліджена доба. Для осмислення того часу необхідно дослідити в контексті епохи життя та діяльність осіб “другого і третього пласту”. Важливо уточнити оцінку історичних подій та осіб кінця XIX – початку XX ст., які викликають безмежну повагу.

На тему “Ілля Шраг в українському епістолярії початку ХХ ст.” виступила кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археографії ім. М. С. Грушевського НАН України Інна Старовойтенко. Вона як упорядник подарувала музею-заповіднику М. Коцюбинського і Інституту історії, етнології та правознавства ім. О. М. Лазаревського щойно видані видавництвом “Темпора” дві книги листування Євгена Чикаленка з Сергієм Єфремов і Андрім Ніковським.

Також зробили цікаві наукові повідомлення чернігівський історик Володимир Бойко, дослідник із Чернігівського історичного музею ім. В. В. Тарновського Олена Ісаєнко, викладачі з Інституту історії, етнології та правознавства імені О. М. Лазаревського Ольга Гейда, Юлія Петровська, Наталія Слобожанина, Ірина Єткіна, а доцент Олександр Тарасенко після виступу подарував В. Верстюку та музею-заповіднику як один із упорядників щойно видані мемуари “Матвій Полонський. Спогади священика”. Співробітник музею-заповіднику Галина Степанець представила експозицію про Іллю Шрага та його родину.

У підсумковому виступі Т. Демченко розповіла про нові дані щодо родини Іллі Шрага і поінформувала про намір видати матеріали читань.Допомога проекту СІВЕРЩИНА - благодійний внесок

Теги:наукові читання, Просвіта, музей Коцюбинського, Ілля Шраг, Т.Демченко


Читайте такожКоментарі (0)
avatar