реклама партнерів:
Головна › Новини › СУСПІЛЬСТВО
Про бій 100 років тому
17-Січ-18 628 5.0 1
Чернігівська міська організація Народного Руху України розпочала просвітницькі заходи, приурочені до 100-річчя бою під Крутами.

16 січня у приміщенні НРУ представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергій Бутко розповів про історичне значення битви. За його словами, затримавши ворога на чотири дні, юнаки-крутянці дали змогу керівникам УНР укласти Брест-Литовський мир, який де-факто означав міжнародне визнання української незалежності.

Цей бій став символом боротьби за свободу та незалежність українського народу. Валерій Сарана, перший керівник Чернігівської крайової організації Руху, у своєму виступі зазначив, що протягом багатьох десятиліть ця подія замовчувалася і не відзначалася на державному рівні.

29 січня 1991 року за ініціативою чернігівських рухівців та представників інших національно-демократичних організацій в Крутах було встановлено березовий хрест з вінком з колючого дроту, проведено заходи його освячення та панахида за полеглими героями.

Відтоді щороку 29 січня на місце бою біля селища Крути, прибувають представники з усіх куточків країни, щоб вшанувати подвиг молодих захисників України.

Згодом за ініціативою рухівців Чернігівське обласне управління у справах молоді та спорту підготувало обласну комплексну програму «Молодь», що була затверджена розпорядженням Представника Президента України в Чернігівській області № 488 від 22 жовтня 1993 року. Починаючи з 1994 року, започатковано щорічно відзначати 29-30 січня Дні пам’яті молодих героїв-борців за волю України та розпочато роботу по створенню Меморіалу студентам, які загинули під Крутами.

У 1997 році на честь подвигу захисникам України на місці бою був насипаний курган і на ньому встановлено залізний хрест. Це було зроблено зусиллями Всеукраїнського об’єднання ветеранів на чолі з академіком Ігорем Юхновським. Урочисто цей меморіальний об’єкт було відкрито у січні 1998 році.

2006 року урочисто відкрито Меморіал пам’яті героїв Крут, пам'ятник як насипаний пагорб заввишки 7 метрів, на якому встановлено 10-метрову червону колону. Червона колона мала нагадувати про подібні колони Київського Університету, звідки були більшість студентів під Крутами. Біля підніжжя пагорба побудовано капличку, а поруч із пам'ятником викопано озеро у формі хреста.

У 2008 році в Крутах було створено музей як складову Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут», який очолив Валерій Сарана.

Чернігівські рухівці планують провести ще низку патріотичних заходів, приурочених героїчній сторінці історії битви під Крутами. Намічено також 22 січня відзначити День Соборності України, розпочавши його біля пам’ятника Богдану Хемльницькому.

Прес-служба Чернігівської міської організації НРУ.


Допомога проекту СІВЕРЩИНА - благодійний внесок

Теги:чернгіівський Рух, Сергій Бутко, Крути, Валерій Сарана


Читайте такожКоментарі (1)
avatar
1
Пане Сергію!
1. Чому рухівські історики вперто замовчують участь в бою під Крутами до 500 курсантів ( 4 сотні ) під командою капітана Гончаренка і все приписують студентам та гімназистів допоміжної сотні ( 116 душ ) під командою студента народного університету Омельченка? Студентська сотня так і називалась - допоміжна, а бій той тримали курсанти і їх загинуло більше, ніж студентів.
2. Чому меморіал вшановує лише студентів університету св. Володимира (червона колона), а не всіх учасників бою?
3. Чому рухівці та Ваш інститут не підтримують пропозицію відшукати і з почестями перепоховати останки не менше 52 учасників бою, що лежать в землі під Крутами?
Ваша та рухівська інертність з цього питання викликає сумнів у щирості вашого патріотизму
avatar