реклама партнерів:
Головна › Новини › МЕДИЦИНА

Перехворіли на COVID-19 — перевірте ендокринну систему

Один з найчастіших наслідків COVID-19 — порушення роботи ендокринної системи. Вірус наносить удар по підшлунковій та щитоподібній залозам, викликає загострення цукрового діабету. Чому так відбувається та як знизити ризики розвитку серйозних патологій, розповідає лікар-консультант Незалежної лабораторії «Інвітро» Ігор Фомічов:

— COVID-19, як будь-яка вірусна інфекція, може запускати в організмі аутоімунні процеси. Імунна система дає збій та починає сприймати власні клітини як чужорідні. Наш організм виробляє антитіла, які вражають власні органи, руйнуючи їх. До таких аутоімунних захворювань відноситься, наприклад, підгострий тіреоідит — порушення функції щитоподібної залози.

Як проявляється це захворювання?


— Основний симптом підгострого тіреоідита — біль в області щитоподібної залози. Вона може бути достатньо інтенсивною та супроводжуватися підвищенням температури. Зрозуміло, що тут потрібна термінова консультація ендокринолога. Но й такі симптоми як інтенсивне потовиділення, роздратованість, набряки, задишка, різка зміна ваги — в обидві сторони, порушення менструального циклу у жінок та еректильної функції у чоловіків — привід перевірити функціональний стан та автоімунний статус щитоподібної залози, визначивши рівень ТТГ, Т3 вільний, Т4 вільний, АТ ТПО. Рекомендується здати ці аналізи, якщо загальна слабкість, на яку скаржаться практично всі, хто перехворів на COVID-19, спостерігається тривалий час.

Які ще показники варто перевірити після перенесеної коронавірусної інфекції?


— Рівень цукру в крові. Оскільки після COVID-19 може розвитися цукровий діабет другого типу. Основний симптом цього захворювання — гіперглікемія, яка може супроводжуватися постійною спрагою, частим сечовипусканням, сухістю шкірних покривів та хронічною втомою (вона виникає через те, що клітини не отримують енергію, яку мають отримувати з глюкози). Але цукровий діабет може протікати й безсимптомно тривалий час. Щоб вчасно поставити діагноз, здайте кров на глюкозу та глікований (глікозильований) гемоглобін.

Контролювати рівень цукру при коронавірусній інфекції особливо важливо тим, в кого вже є діагноз «цукровий діабет». Оскільки COVID-19 на фоні цукрового діабету протікає максимально тяжко, з високим ризиком летального кінця. У пацієнтів з хронічними ендокринними захворюваннями частіше виникають серйозні ураження легеневої тканини з розвитком дихальної та серцевої недостатності.

Чи можливо якось запобігти тяжким наслідкам COVID-19?


— Вакцинація від COVID-19 знижує ризики тяжкого протікання захворювання і, відповідно, ускладнень після нього. На фоні наявних хронічних патологій вірогідність розвитку постковідних ускладнень збільшується в рази. Тому, окрім рівня глюкози та гормонів щитоподібної залози, рекомендовано проконтролювати показники ліпідного обміну (ЛПНЩ, холестерин), коагулограми (фібріноген, АЧТЧ, МНО), маркери системного запального процесу (ШОЕ, С-реактивний білок), печінкові трансмінази. Перевірити наступні показники: креатинин, сечовина, D-димер, феритин, вітамін D. Зробити загальний аналіз крові для визначення змін, що могли відбутися в вашому організмі внаслідок інфекції.Теги:медицина, ковід


Читайте такожКоментарі (0)
avatar