реклама партнерів:
Головна › Новини › ПОДІЇ

На Купала

Коли я була мала, в селі казали, що треба збирати трави на Купала, бо тоді вони найбільш лікувальні. Ми ходили з подругами збирати. Але до 7 липня вже відцвітало чимало чого квіткового, наприклад, відцвітав чебрець, а іноді і звіробій. Все залежало від сонця і погоди.

Тепер я розумію, що традицію обрядового травозбору, побутового знахарювання (бо до з'яви медикаментозної медицини настої, примочки, чаї з трав були одним з небагатьох діючих методів лікування в наших пра) в нові часи люди уберегли і використовували, попри всі заборони і календарні зміни, хоч і загубили точну дату, коли рослини збирались вдавнину. На Купала. А Купала - в календарі. А в календарі - 7 липня. Було...

...
В даному контексті церковна реформа календаря вирівнює деякі зміщення, повертаючи їх до витоків. Навіть чисто практично - саме пік цвітіння і є логіка в травозборі. Земля на максимумі. І сонце на максимумі - літнє Сонцестояння, коли сонце знаходиться найвище в небі, дає найбільше свого проміння і наділяє все на землі найбільшою силою. Тому - час збирати зілля.
Сьогодні, завтра, післязавтра - дні Сонцестояння, Зелена неділя, Купайло. Збирати можна будь-коли, звісно, але в ці дні воно обрядово цілюще.

...
В місці, яке я люблю, над Десною ще не накатані дороги. Після повені й дощів рибалки і відпочиваючі лише прокладають собі маршрути. Думала, відійшли, але ні - наче лише почали квітнути сибірські півники - голубими смугами і купками вздовж долин. І рідкісні дикі гладіулоси вражають цьогоріч - останні роки дуже бідно квітнули в одному місці, а цьогоріч по усьому лугу... Обидва види ЧКУ. Тому ними можна лише милуватися, але рвати - зась )
Ще по лугах можна збирати чебрець, зацвіли звіробій, деревій, валер'яна, підмаренник і багато чого іншого, що добре в чаях...

...
Десна ріже береги, закручує течію у вири, топить дерева. В їх затоплених коренях і вітах любить полювати жерех...

Ольга ЯРМУШТеги:Купала, сонцестояння, Ольга Ярмуш, Десна


Читайте такожКоментарі (0)
avatar