реклама партнерів:
Головна › Новини › ПОЛІТИКУМ

Голову ОУН мав ліквідувати українець за сценарієм Москви

Служба зовнішньої розвідки України розсекретила документи, які стосуються ліквідації органами КГБ Голови ОУН полковника Андрія Мельника, за що особлива подяка історику О.Скрипнику.

У листопаді 1944 р. нарком КГБ УССР Дроздецький затвердив план, який передбачав створення терористичної групи «Вулкан» у складі 5-7 чоловік, яка мала висадитися поблизу Берліна, де на той час перебував А. Мельник, і ліквідувати лідера ОУН.

Характерно, що до складу групи мали увійти завербовані КГБ націоналісти «Ярослав» і «Борець», останній мав безпосередньо здійснити вбивство.

Отже, ліквідувати Андрія Мельника мав українець і для КГБ це було принципово важливо.

Бойовій групі для зв’язку виділявся радист із радіостанцією та 30 тис. німецьких марок. Після ліквідації А. Мельника диверсанти мали повернутися на місце дислокації, або дочекатися приходу Красной армії та у жодному випадку не вступати у бойові дії.

Очевидно для КГБ було важливо зберегти групу для подальших терактів.

Але на цьому КГБ не зупинилося. 14 лютого 1947 року агент «Юрій» повідомляв центр, що ліквідацію Мельника доручено агенту «Чабану», але практичних можливостей для цього немає, оскільки Мельник недосяжний.
У грудні 1948 року Андрія Мельника оголосили у загальносоюзний розшук. У межах цих заходів здійснювалося вербування нової агентури для подальшого впровадження у середовище ОУН з метою вбивства А. Мельника.
Спецоперації КГБ, як бачимо, виявилися не вдалими. Значною мірою через обачність А. Мельника, який зробив уроки із вбивства свого попередника Євгена Коновальця і вів конспіративний спосіб життя.

Однак КГБ успішно ліквідувало лідера ОУН(р) Степана Бандеру, а перед тим Лева Ребета. КГБ здійснив спецоперацію проти Ярослава Стецька, яка остаточно підірвала його здоров’я і спричинила передчасну смерть.
У чому актуальність розсекречених документів КГБ?

Передусім у тому, що КГБ, а відтак ФСБ не припинили своєї агентурної діяльності у націоналістичних середовищах. На цю тему мені доводилося спілкуватися із офіцерами СБУ, які підтверджують, що займаються знешкодженням агентури ФСБ у різних націоналістичних організаціях.

Припускаю, що сьогодні основна мета ФСБ не стільки ліквідація когось із лідерів, як дискредитація українського націоналізму. При цьому, як і колись, намагаються це зробити руками самих українців.

Богдан ЧЕРВАКТеги:Богдан Червак, ОУН, ФСБ, Андрій Мельник


Читайте такожКоментарі (0)
avatar