реклама партнерів:
Головна › Новини › КУЛЬТУРА

Джорджо Щербаненко - "батько" італійського детективу

У Києві 110 років тому народився ВОЛОДИМИР ДЖОРДЖО ЩЕРБАНЕНКО (28 липня 1911, Київ - 27 жовтня 1969, Мілан, Італія) - письменник-романіст, який започаткував жанр кримінального роману в італійській літературі.

Він був сином українського офіцера, професора латинської та грецької мов, інтелігента з родини українських землевласників. Саме зацікавлення світовою культурною спадщиною спонукало Валер'яна відвідати Рим, де він познайомився з Ледою Джуліві, своєю дружиною та матір'ю Володимира.

Володимир Щербаненко мало пам'ятав батька, бо той загинув від рук більшовиків у вирі революції та війни в Києві. Він же з матір'ю тоді був у Римі. Згодом дружина з десятирічним сином приїхала до Києва у пошуках чоловіка чи якоїсь інформації про нього, але марно.

Повернувшись до Італії, вдова з сином спочатку жили в Римі, потім у Мілані. Джорджо, а саме так став називати себе Володимир в Італії, через тяжку хворобу матері залишив навчання, щоб заробляти на їжу та лікування матері. Був він і різноробом, і вантажником, і рекламним агентом. Найбільшим же його інтересом в цей час стають книги, поетичні вечори, зустрічі літераторів, які він відвідує.

Доленосною для нього стала зустріч з відомим письменником і кіносценаристом Чезаре Дзаваттіні, результатом якої згодом стало перетворення нікому невідомого коректора на одного з найпопулярніших італійських романістів, метра популярного детективного жанру.

Романи та збірки його оповідань знайшли від початку відгук в масового читача, насамперед, у жіночої аудиторії. Він був надзвичайно плідним автором - щороку на полицях книгарень з'явилася його нові книги: "Зелені річка", "Йоганна -донька лісу", "Печера філософів", "Зустріч у Трієсті", " Весільна подорож" та ін.

Вроджена спостережливість, оригінальний літературний талант, сприйняття дійсності "оголеними нервами", логічне мислення, зрештою багатий життєвий досвід і дар оповідача вивели його на стежки пригодницької, детективної літератури. Успіху романів письменника сприяло глибоке знання Мілану - північної індустріальної столиці Італії, в житті якого переплелися безліч сучасних проблем міста-монстра: підпільний бізнес, мафіозні угруповання, злочинність.

"Щербаненко блискуче спростував твердження, що італійським письменникам не до снаги створити детективний роман, дія якого б відбувалась в Італії , а героями були б італійці " - писала про нього популярна газета "Stampa".

Особливу популярність здобули його романи "Приватна Венера" , "В тенетах зради", "Юні бузувіри", " Міланці вбивають по суботах", "Пісок поглинає сліди".

У його творах постав привабливий образ - детектив Дука Ламберті. Це не примітивний сержант поліції, а слідчий -інтелігент з високими професійними якостями.

В 1966 році Володимир -Джорджіо Щербаненко був удостоєний престижної премії SIMENON.

Джорджо Щербаненко помер у 1969 р. в 58-річному віці. Та з раптовою смертю майстра детективу з європейської літератури не зник образ слідчого-інтелектуала, народжений ним. Він живе у творчості його послідовників .

Творча спадщина уродженця Києва Джорджо Щербаненка становить понад 60 романів, кілька тисяч оповідань, низку кіносценаріїв, безліч статтей, репортажів та рецензій
У 1993 році була започаткована премія імені Джорджо Щербаненка, яка щороку вручається автору найкращого детективного роману італійською мовою.

Людмила МАТВЄЄВАТеги:світова література, українська діаспора, Україна - Італія, Джорджо Щербаненко


Читайте такожКоментарі (0)
avatar