реклама партнерів:
Головна › Новини › СУСПІЛЬСТВО

Безробітних закликали ліпити ...горшки

Днями у Ріпкинському районному центрі зайнятості відбувся черговий профінформаційний захід у рамках культурно-просвітницького проекту «Збережемо традиції предків». Цього разу безробітним презентували гончарство.

Досвідом виготовлення глиняних виробів ділився народний умілець з Олешні Михайло Кобзар. Постійної роботи чоловік не має, час від часу перебивається сезонною, проте гончарне ремесло для нього стало не лише захопленням, а й матеріальною підтримкою у скрутні часи.

Майстер-клас розпочався розповіддю про історію гончарства в Олешнянській громаді. Ця місцевість здавна славилася покладам якісної глини. Свого часу в Олешні з’явилася перша земська гончарня, в якій розміщувались триповерховий горен, випалювальна сковорода, пристосування для розмелювання глини на жорнах, відбілювання глини, підсушки готових виробів, стояли круги для виготовлення посуду, знаряддя для ліплення різноманітних фігур.

Діяла школа-майстерня, де, крім підлітків і дорослих з Олешні та навколишніх сіл, навчалися і стипендіати з інших міст. Вже пізніше запрацювала артіль. Глиняний посуд олешнянських гончарів був поширений та цінувався не лише на Чернігівщині, а й в інших регіонах України, зокрема на Київщині, Полтавщині, а також у Білорусії. У 70-80-х роках минулого століття в Олешні діяв цех по виробництву гончарного посуду, виготовлялась сувенірна продукція.

Майстерність гончарів досягла високого рівня, передавалась з покоління в покоління. Так, Іван Бібік з Олешні був багаторазовим учасником та лауреатом всеукраїнських, всесоюзних і міжнародних мистецьких виставок, удостоєний звання Заслуженого майстра народної творчості України. Славетний гончар, учасник бойових дій другої світової війни, Почесний громадянин Чернігівської області й донині презентує свої неперевершені вироби з глини на різноманітних виставках.

Тяжке суспільно-економічне становище свого часу вдарило й по гончарній справі. Так, вже декілька років, як фактично припинило функціонувати підприємство «Побуткераміка». Ще десяток років тому в Олешні налічувалось більше 15 майстрів, які постійно займались виготовленням гончарних виробів, а сьогодні це одиниці. Хоча обладнання залишилось у багатьох родинах, адже, як правило, передавалось у спадок нащадкам. Серед таких і Михайло Кобзар, який продовжує справу своїх предків та закликає інших долучитися до відродження цього промислу.

На заході безробітним були представлені вироби майстра: глеки, вазони, горщики, тарілки, миски, макитри, горнятка тощо. Сьогодні вони користуються неабияким попитом у населення, туристів, власників закладів харчування, які переконалися у неперевершеному смаку приготовленої у глиняному посуді їжі. Тих, хто зацікавився даним ремеслом М.Коюзар запросив до себе в гості, надаючи можливість власноруч спробувати зробити свій перший виріб та побачити на власні очі, як з глини народжується шедевр.

Світлана ШЕРЕМЕТ



Теги:гончарство, Ріпки, Центр зайнятості, Олешня, безробіття


Читайте також



Коментарі (0)
avatar