Неділя, 28-Трав-17, 11:22

НовиниРеєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Мова

Меню сайту
Категорії розділу
Анонси подій
Україна сьогодні
Церква
Суспільство
Політикум
Гарячий коментар
Культура. Мистецтво
Погляд
Екологія
Споживач
Медицина
Кримінал
Невідома Україна
Місто
Гаряча точка
Економіка
Село
Тут я живу
Спорт
Подорожі
Проблема
Захоплення
Спецакції
Поради
"Біла Хата"
Від редактора
Хмарка теґів
Наше опитування
Як ви ставитесь до енергетичної блокади Криму?
Всього відповіло: 510
Друзі сайту

Статистика

Присутніх всього: 4
Гостей: 4
Читачів: 0
 Головна » 2007 » Липень » 30 » Його Величнiсть нiжинський огiрок

12:41
Його Величнiсть нiжинський огiрок
Одним iз найголовнiших символiв Нiжина вважається нiжинський огiрок, це так само або крутiше, нiж херсонський кавун чи торт «Київський». Огiрки не споконвiку культивувались на цiй землi. Можна знайти згадки про поширення огiркiв від XVII ст., причому новi сорти i способи їх приготування завозились iз пiвденних країн. До речi, картопля-годувальниця з’явилась у наших краях значно пiзнiше, а помiдори — аж у ХIХ ст.
ПОРТРЕТ
У кулiнарних довiдниках сказано, що нiжинський огiрок — найкращий для солiння. При засолюваннi в огiрках цього сорту не утворюється порожнеч. Крiм того, солонi нiжинськi огiрки мають вiдмiнний смак. Зеленець нiжинського огiрка має цилiндричну форму, середня його вага — 90 —120 г, довжина — 9 — 13 см, шкiрка темно-зеленого кольору зі свiтлими смугами, що доходять до половини плоду, поверхня ребриста i крупнобугриста.
БIОГРАФIЯ
Батькiвщина огiрка — Азiя. В Iндiї та Китаї його вирощували з давнiх часiв. У I — II ст. нашої ери огiрки почали розповсюджуватися в Персiї, Афганiстанi, країнах Малої Азiї. Звiдти заїжджими купцями огiрок був завезений до Грецiї, а потім розповсюдився в iнших європейських країнах.
Але лише в кiнцi XVI столiття, за повiдомленнями iсторикiв, огiрки набули поширення в Українi. Особливо славилося огiрками мiсто Нiжин. За легендою iмператриця Катерина II пiд час своєї подорожi до Таврiї та Криму, зупинившись у Нiжинi i спробувавши місцевих солоних огiрочкiв, наказала й надалi до царського столу подавати тiльки ці огiрки. Користуючись цiєю царською милiстю, заповзятливi нiжинцi постаралися «просунути» на благодатний столичний ринок не тiльки «ключовий продукт», але i баклажани, квасолю, кабачки. Пiсля чого солiння з Пiвнiчної України стало затребуваним ще в 70 країнах. Так свiжi й солонi нiжинськi огiрки, маючи незрiвнянний смак, пiдкорили не тiльки царський двiр, але i всю Росiю, а незабаром — i весь свiт.
«Цим, — розповiдає завiдувач iсторичного вiддiлу Нiжинського краєзнавчого музею Вiктор Ємельянов, — ми зобов’язанi грекам.
У 1625 роцi польський король Сигiзмунд III побудував тут, на межi з Росiєю, фортецю i, щоб мiсто росло, дарував його жителям немало пiльг. Збереглися пільги й тодi, коли полякiв вибив Богдан Хмельницький. Вiльна торгiвля привернула до Нiжина багато грекiв, якi тiкали вiд турецького ярма. Вони i зайнялися, крiм рiзних промислiв, огiрковою справою, гiдно оцiнивши унiкальнi властивостi мiсцевого ґрунту й води.
Пiсля заснування Одеси (1793 р.) нiжинськi греки стали переселятися до тих країв, а огiрковi плантацiї залишилися...»
«На промислову основу наш огiрок поставили єврейськi пiдприємцi Гольденберги, — продовжує розповiдь пан Вiктор. — Дякуючи їм, вiн потрапив у 1896 роцi до Москви i Санкт-Петербурга, де його почали подавати до царського столу. А звiдти пiшов Європою... Пiсля революцiї, звичайно, все розорили, але потiм спохопилися. У нас в архiвi є дивовижний документ вiд iменi ленiнградських робiтникiв: «Товарищи рабочие Нежинского засолзавода! Вы прекрасно понимаете, что огурец является основной закуской пролетариата. Так что просим вас увеличить выпуск этого продукта...»
Нинi у Нiжинського консервного комбiнату зовсiм iншi клiєнти, серед них — королева Великобританiї Єлизавета II. Напевно, тому знайти в Нiжинi банку огiрочкiв непросто».
Чому ж цiнується саме нiжинський огiрок? Одна з гiпотез пояснює це так. Ґрунти, в яких вiн виростає, надзвичайно багатi на iони срiбла. Завдяки цьому нiжинськi огiрочки стають хрусткими i надзвичайно смачними.
Нiжинський огiрок у гуморi
Уривок iз полiтично-iдеалiстичної казки «Що б було, якби всi обiцянки Майдану виконали», де фiгурує нiжинський огiрок:
«...Тим часом у сусiднiх країнах демократiя розрослася пишно, мов бурякова гичка на полях навколо Хоружiвки-сiтi (колишнє село, де народився український Президент). У Росiї вiдбулася Зелена революцiя. Дружина колишнього президента Путiна безуспiшно твердила, що її символ — зелений огiрок — зовсiм не росiйський продукт, а наколотий українцями нiжинський, та її нiхто не слухав. Вiд Москви до Сахалiну росiйськi революцiонери переможно хрумкотiли огiрочками, закушуючи перемогу. Пiд цей хрумкiт губернатори прикордонних з Україною росiйських областей заявили, що збираються до неї приєднатися. Мирити росiян за звичкою поїхали кiлька європейських президентiв i єврокомiсар Хав’єр Солана. Вiдтодi i з’явилася в росiйському фольклорi приказка «нє Солана вам хлєбавшi», якою втихомирювали чергових росiйських сепаратистiв...»
СУЧАСНЕ ЖИТТЯ НIЖИНСЬКОГО ОГIРКА
Декiлька рокiв тому нiжинцi вшанували огiрок, встановивши гранiтний його варiант. Матерiал для пам’ятника овочу, який вважається символом населеного пункту вже не одну сотню рокiв, везли аж з Iталiї. За словами автора проекту Леонiда Воробйова, над iмпортною брилою рiдкiсного зеленого гранiту довелося немало потрудитися. Пiсля довгих роздумiв i невдалих спроб довелося звернутися до мiсцевих умiльцiв. Вони й виготовили макет, який став основою майбутнього пам’ятника. Це складна композицiя: льох для зберiгання солiнь, бочка, а над нею — сам огiрок.
Чорнобильська катастрофа, погiршивши екологiчну ситуацiю в Українi, призвела до значних втрат у вирощуваннi нiжинських огiркiв через хворобу несправжньої борошнистої роси, що розповсюдилася i трохи не звела зi свiту знаменитого «нiжинця». Новi зарубiжнi сорти й гiбриди, якi з’явилися на ринку насiння України, не йдуть нi в яке порiвняння з нiжинським за смаком, ароматом i засолювальними властивостями (нiжинський огiрок мiг зберiгатися в бочцi роками, не втрачаючи високих смакових якостей). Та все ж мешканці Нiжина не дали загинути улюбленим сортам.
У результатi наукової селекцiйної роботи на основi нiжинських сортiв створено новий гiбрид пiд назвою Левадний F1. Ученi стверджують, що цей гiбрид за смаковими й засолювальними якостями не поступається оригiналу, i головне — вiн стiйкiший до хвороб, пристосований до несприятливих клiматичних умов, до того ж ранньостиглий. Левадний F1 — бджолоопилювальний гiбрид iз переважно жiночими квiтками, призначений для вирощування у вiдкритому ґрунтi. М’якоть у плодiв соковита, нiжна, хрустка, без гiркоти.
Проте існує й інша думка щодо «фірмового» овоча. Наприклад, для Люби Захаренко, студентки Нiжинського унiверситету iм.М.Гоголя, нiчого особливого в нiжинських огiрках немає: «Ви почитайте оголошення в газетах, там йдеться, що нiжинський завод приймає пiкулi та корнiшони з усiєї областi. Тобто рiзницi нема, вирощені огірки у Нiжинi чи нi. А потiм їх консервують i продають як нiжинськi...»
Олександр ЯСЕНЧУК.

НIЖИНСЬКИЙ САЛАТ З ОГIРКIВ
Час приготування: 1 — 1,5 години (разом з нарiзкою компонентiв)
Iнгредiєнти:
Огiрки свiжi — 2 кг; цибуля рiпчаста (дрiбна) — 2 кг; сiль —2 ст. ложки без верху; цукор — 3 ст. ложки без верху; оцет — 100 г; олiя — 100 г; перець горошком — 8 шт. на кожну 0,5-лiтрову банку.
Огiрки нарізати кубиками, цибулю — кiльцями. Додати сiль, цукор i дати постояти 10 — 15 хв. Коли овочi пустять сiк, поставити на вогонь i, помiшуючи, довести до кипiння. Через 10 хв. додати оцет i олію. Пiсля закипання розкладати киплячим у стерилiзованi банки i закривати.
Подавати можна з будь-якою м’ясною стравою або стравою з птицi. Дуже виручає ця заготовка, коли на порозi гостi: вiдкрили банку, виклали огірки в салатник — уже стiл i не порожнiй!
QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.
Переглядів: 12563 | Додав: Sivershina | Рейтинг: 4.0/2

Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
Код *:


28-Трав-17
- "Джавеліни" робитимуть в Україні
27-Трав-17
- Ніжин запустить ліхтарики...
27-Трав-17
- Любомиру Боднаруку заспівають на його вулиці
27-Трав-17
- Помер автор "Великої шахівниці"
27-Трав-17
- Більше тисячі резервістів готові воювати в новітні...
26-Трав-17
- У Півцях впав літак. Пілот загинув
26-Трав-17
- "Укрзалізниця" нарешті перейменувала місто Щорс. А...
26-Трав-17
- Бистро пішли
25-Трав-17
- Білоруську вивчатимуть на Чернігівщині...
25-Трав-17
- Кордівку забудовувати не будуть, а дорогу розширят...
Завантаження ...
сепаратизм приворот гадание магические услуги снятие порчи вернуть мужа ДТП Голодомор мвс ДАІ Мазепа Чернігівгаз єпископ Іларіон Рух БЮТ Десна Наша Україна Біла хата Батурин Чернігівщина Корюківка Козелець Олександр Волощук Семенівка Мена митниця Нові Яриловичі Просвіта Одеса Бахмач УНП газета Київ Микола Шкурко Катерининська церква городня аварія хабар Екологія податкова УПЦ КП УПЦ МП Земля анонс Інтермеццо Львів мнс пожежа армія Тимошенко Бобровиця статистика СБУ Росія ФСБ Податки євреї міліція грип Кримінал Сіверщина конкурс Чернігів Ніжин Прилуки Ющенко Яценюк комуністи Чернігівська митниця Чернігівська область Батьківщина Чернігівський район Янукович вибори Севастополь українська мова УНР Чернігівська наливайченко Василь Чепурний Віктор Лазар Сергій Павленко розпад Росії Петро Антоненко Крути Чернігівська єпархія Ічня Авдіївка Україна - Росія УІНП Сергій Бутко нові книги перейменування Левко Лук'яненко Новгород- Сіверський чернігівська Просвіта російсько- українська війна російська агресія Сергій Горобець декомунізація

 Блоґи "Сіверщини"

 

 

 

 


Панорами Чернігова


© "Сіверщина" 20072017| Хостинг AdvancedHosters LTD |Використовуються технології uCoz
Пошук
Реклама

Календар
«  Липень 2007  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
АНОНСИ ПОДІЙ


[27-Трав-17] [Анонси подій]
Ніжин запустить ліхтарики...
[27-Трав-17] [Анонси подій]
Любомиру Боднаруку заспівають на його вулиці
[17-Трав-17] [Анонси подій]
"Нескорений Крим" у Чернігові
[15-Трав-17] [Анонси подій]
На гостини до Костомарова чи до Дубіля?
[07-Трав-17] [Анонси подій]
"День провокатора" у Чернігові
[28-Квіт-17] [Анонси подій]
Приїздіть сіяти хліб!
[15-Квіт-17] [Анонси подій]
"Врятована спадщина Чернігова"
Афіша

Погода
Новини
[28-Трав-17] [Україна сьогодні]
"Джавеліни" робитимуть в Україні (0)
[27-Трав-17] [Анонси подій]
Ніжин запустить ліхтарики... (0)
[27-Трав-17] [Анонси подій]
Любомиру Боднаруку заспівають на його вулиці (0)
[27-Трав-17] [Україна сьогодні]
Помер автор "Великої шахівниці" (0)
[27-Трав-17] [Україна сьогодні]
Більше тисячі резервістів готові воювати в новітніх умовах (0)
[26-Трав-17] [Гарячий коментар]
У Півцях впав літак. Пілот загинув (0)
[26-Трав-17] [Суспільство]
"Укрзалізниця" нарешті перейменувала місто Щорс. Але лишила "Південно- Західну залізницю" (0)
[26-Трав-17] [Місто]
Бистро пішли (0)
[25-Трав-17] [Україна сьогодні]
Білоруську вивчатимуть на Чернігівщині... (0)
[25-Трав-17] [Місто]
Кордівку забудовувати не будуть, а дорогу розширять (0)
Реклама


Останні статті
[26-Трав-17] [Невідома Україна]
Мстислав Перший, Божою милістю Патріарх Київський і всієї України (0)
[17-Бер-17] [Невідома Україна]
Карпатську Україну захищав і чернігівець (0)
[06-Бер-17] [Політикум]
Промова представника України в Міжнародному суді ООН в Гаазі: повний текст (0)
[19-Лют-17] [Невідома Україна]
Перший бій УПА з радянськими партизанами (0)
[31-Січ-17] [Невідома Україна]
Вірш Олександра Олеся «Під Крутами» в експозиції музею Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут» (0)
[22-Лис-16] [Невідома Україна]
Голодомор: кого на Чернігівщині занесли на «чорну дошку» (0)
[24-Вер-16] [Невідома Україна]
Хто, коли і як загинув у Бабиному Яру. (0)
Пошук YouTube
Вітаємо!
Сьогодні: День Народження:
levenok(38), Zoya(23)
Вітаємо!


Пошта
Логін:
Пароль:
(що це)
реєстрація скриньки
Інтернет-портал "Сіверщина" не є копією друкованого видання
При використанні матеріалів гіперпосилання на siver.com.ua є обов'язковим.