реклама партнерів:
Головна › Новини › РЕЛІГІЯ

Встановлено свято на честь чернігівської ікони

Синод Української православної Церкви Київського патріархату під головуванням Патріарха Київського і всієї Руси - України Філарета розглянув прохання архієпископа Чернігівського і Ніжинського Євстратія і постановив: " Благословити щорічно звершувати на честь Дубенської-Чернігівської ікони Божої Матері святкування у кафедральному соборі святої великомучениці Катерини м. Чернігова, в місці збереження ікони. Святкування звершувати в неділю Торжества Православ’я, коли Церквою особливо вшановуються чесні ікони, відомості про що внести у місяцеслов".
ДОВІДКА:

Початок історії Дубенської-Чернігівської ікони Божої Матері пов’язаний зі святим благовірним князем Костянтином Острозьким. За переказом цей святий князь подарував образ Божої Матері зі свого дому до родового Спасо-Преображенського монастиря у м. Дубно після того, як перед ним зцілилася від сліпоти жінка, що була в гостях у його маєтку.

Сам образ не зберігся (був втрачений під час І Світової війни), але за існуючими зображеннями він належить до іконографічного типу «Умиління» та зовнішньо подібний до Почаївської ікони Божої Матері. Висловлюються припущення, що він був списком з Почаївського чудотворного образу, який або був зроблений за повелінням благовірного князя Костянтина, або був подарований йому Почаївським монастирем.

Житіє святого благовірного князя Костянтина засвідчує, що він любив на час Великого посту віддалятися від справ до Дубенського Спасо-Преображенського монастиря, в якому проводив всю Чотиридесятницю. Дубенський образ прикрашала дорогоцінна риза з перлів, що також вважалося ознакою княжого дару.

Особливого дня шанування для ікони встановлено не було, однак сама ікона шанувалася благочестивим народом, що підтверджується також відомостями, вміщеними у Православній енциклопедії про Дубенську Острозьку ікону Божої Матері.

Нині у Іллінському соборі м. Дубно зберігається список ікони з бісерною ризою, на думку відомого дослідника Б. Возницького створений у 20-30-х роках ХХ ст. у Свято-Троїцькому Корецькому жіночому монастирі.

Дубенська-Чернігівська ікона Божої Матері при збереженні загальної композиції образу є дещо довільним списком вищезазначеної Острозької ікони, створеним ймовірно у другі половини ХІХ ст. Найменування ікони «Дубинська» зазначене на образі (очевидно, що у напису вжито «и» замість «е» через відсутність напису на оригіналі образа і можливе сприйняття найменування на слух самим іконописцем).

За переказом поява списку Дубенського образу Богородиці на Чернігівщині пов’язана з чудесним повелінням одному з ченців у м. Дубно «віднести образ у ліси Чернігівські» для молитов про захист від епідемії морової язви. Після звершення молебнів перед образом у Новгород-Сіверському, Коропі, Сосниці епідемія поступово стихла.

Образ зберігався у Пустинно-Рихлівському Миколаївському монастирі, де перед ним молився послушник цієї обителі Лука – майбутній преподобний Лаврентій Чернігівський. У 20-х роках ХХ ст. під час розорення монастиря ікона потрапила до благочестивої парафіянки монастиря, яка зберігала її до кінця 90-х років.

У 2000 році ікона була передана до родини В’ячеслава Павленка (нині священика, благочинного Новгород-Сіверського району), де у 2004 році почала мироточити. У 2009 р. біля ікони зцілився священик Сумської єпархії Володимир, який мав пухлину в горлі, а також парафіянка з м. Шостки Марія, яка перенесла інсульт.

З благословення преосвященного Іларіона, єпископа Чернігівського і Ніжинського, у 2010 році ікона була передана до кафедрального собору святої Катерини м. Чернігова.
Від цього часу Дубенський-Чернігівський образ Божої Матері оточений особливим шануванням, за молитвами перед ним сталося багато зцілень.

1 серпня 2012 р. під час звершення архієрейського богослужіння у Покровському кафедральному соборі м. Рівного образ Пресвятої Богородиці знову замироточив.



Теги:Дубинська ікона, Чернігівська єпархія, Катерининська церква, чудотворні ікони


Читайте також



Коментарі (0)
avatar