реклама партнерів:
Головна › Новини › КРИМІНАЛ

Велика афера Коболєва

Господарський суд Києва 13-го листопада затвердив мирову угоду, за якою 305 млн кубів палива "Укртрансгазу" підуть до фірм, які державна компанія ще донедавна називала шахрайськими
Ця історія про те, як під носом у голови правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва державу обікрали на 305 млн куб газу. Чи міг про це знати очільник найбільшої національної компанії країни? І яка його участь у схемі, що завдає державі збитків на 2 млрд гривень?

Все розпочалося 20 років тому і стосується господарських відносин ЗАТ "Укренергозбут" та ПАТ "Укртрансгаз", що входить до холдингу НАК "Нафтогаз України". Наприкінці 1999-го ЗАТ "Укренергозбут" передало "Укртрансгазу" 418 млн кубів палива для поставки своїм клієнтам. Але виконати зобов’язання у повному обсязі "Укртрансгаз" не змогла, відтак 305 млн куб газу залишились у газотранспортній системі.

У 2000-у році, за рішенням Арбітражного суду Києва, "Укртрансгаз" таки мала передати паливо споживачам, втім, вирішила цього не робити і звернулась до суду. Як виявилось, безуспішно - у 2007-у з’явилося виконавче провадження на користь "Укренергозбуту". Однак, спроби повернути свій газ у компанії з тріском провалились - на балансі "Укртрансгазу" цього палива нібито не було.

Найцікавіше розпочалося за 10 років, коли компанію, що вимагала право на свої 305 млн кубів газу, буквально рейдернули. У липні 2018-го "Укренергозбут" нібито віддала право вимоги газу такому собі ТОВ "Фінансова компанія "Фін-Інвест". А те - звернулося до Господарського суду за дозволом змінити спосіб виконання ухвали Арбітражного суду. Тепер, замість поставки палива на користь третіх осіб, з "Укртрансгазу" передбачалося стягнути гроші - 2 млрд 300 млн гривень.

Не погоджуючись з цим рішенням, на початку 2020-го "Укртрансгаз" звертається з заявою до ДБР та НАБУ, в якій просить не допустити стягнення, а компанію "Фін-Інвест" називає такою, що може мати ознаки шахрайства. Але згодом позиція "Укртрансгазу" дивним чином змінюється.

12-го березня 2020 року "Фін-Інвест" домоглася списання з рахунків "Укртрансгазу" 226-и млн грн на свою користь. Відтоді рейдери ведуть боротьбу за отримання решти так званого "боргу".

До схеми залучили таке собі ТОВ "Профі Газ", що раніше ніколи не фігурувало у справі. І саме на користь цієї фірми, як передбачає мирова угода, має перейти паливо в обсязі 305 млн куб. Тоді як "Фін-Інвест" має повернути "Укртрансгазу" списані раніше кошти.

Усе б нічого - звичайні господарські відносини. Та, як вдалося нам з’ясувати, фірма-вигодонабувач у цій історії є цілковито фіктивною. По-перше, раніше "Профі Газ" ніколи і ніде не фігурувала у взаєминах сторін. Статутний капітал компанії становить 2600 грн, а її номінальним бенефіціарним власником впродовж тривалого часу був такий собі Олександр Терлецький, котрий, згідно з даними youcontrol, також є власником у 134-х інших компаніях, учасником в 263-х і керівником у 117. Раніше Центр протидії корупції наводив Терлецького як приклад фіктивного бенефіціара.

У червні 2020-го року ТОВ "Профі Газ" було переписане на таку собі 35-річну киянку Анну Бурову. Саме вона зірвала джекпот і тепер стає власником майже третини мільярда кубометрів газу, ринкова вартість котрих оцінюється в майже 2 мільярди гривень.

Дивно, бо сама Анна Бурова мало що знає про свій нечуваний "підйом". У телефонній розмові з нашим журналістом пані Анна на питання "чи ви є власником "Профі Газу?" відповіла "Навіть не знаю". А коли ми розпитали про паливо на 2 млрд грн, жінка сказала, що говорити на цю тему не буде і поклала слухавку.
Мешкає Анна Бурова в панельному будинку на столичній Русанівці. На її далеко не розкішний спосіб життя вказує і профіль в соціальній мережі. Тоді як фірма Бурової "Профі Газ" виявилась зареєстрованою в багатоквартирному житловому будинку на Солом’янці - по вулиці Шепелева, 6. Справжнього офісу наші журналісти, певна річ, не знайшли. Однак, побачили вивіску, що тут міститься віртуальний офіс низки компаній. В цілому ж, по сусідству з "Профі газом" у цій хрущівці, за даними youcontrol, зареєстровано аж 614 юридичних осіб.

Цікаво, що "Укртрансгаз" такими обсягами газу не володіє. Саме тому у схемі вирішили використати державний газ, який належить "Нафтогазу України". Для цього голова правління НАКу Андрій Коболєв прийняв рішення №418 від 02.11.2020, згідно з яким державне паливо вартістю майже 2 млрд грн, передається "Укртрансгазу" як позика для подальшої передачі у власність фіктивної "Профі Газ" з легалізацією цієї оборудки через суд.

Про легалізацію фіктивної фірми як нового власника 305-и млн куб газу - ми вирішили спитати у самого голови правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, котрий навпаки - мав контролювати цю справу і запобігти "великому крадівництву", однак на дзвінки журналістів пан голова вперто не відповідає. Тоді як його прес-служба бідкається у соцмережах про те, що за 9 місяців 2020-го року збиток НАК "Нафтогаз України" становить 17 млрд грн.

Тепер, згідно з джекпотом, який зірвала Анна Бурова та її фіктивна фірма, цей збиток складає, щонайменше, 19 млрд, два з яких просто вкрали в держави під носом у Коболєва і навіть за його участі.

Тетяна ШУСТРОВА, Еспресо



Теги:Коболєв, Корупція, Нафтогаз, олігархат


Читайте також






Коментарі (0)
avatar