реклама партнерів:
Головна › Новини › ПОДІЇ

У Чернігові проведено громадські заходи до Дня Соборності України

21 січня в Чернігові біля пам’ятного каменя «Борцям за волю України», який розташований неподалік від козацького кафедральний собору святої великомучениці Катерини Православної Церкви України, а потім в Музеї боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині, громадськість відзначила 105-у річницю Злуки УНР і ЗУНР та 34-у річницю «ланцюга Злуки».
Рухівці – учасники боротьби за відновлення незалежності України в 1988-1991 роках, громадські діячі, просвітяни разом із представником Українського інституту національної пам’яті поклали квіти до пам’ятного каменя «Борцям за волю України» та вшанували хвилиною мовчання всіх борців за незалежну й соборну Україну минулих поколінь, сучасних її Захисників, які віддали своє життя за свою державу.
«Відзначаємо під гаслом «Наша єдність — наша зброя» на десятому році російсько-української війни та напередодні другої річниці повномасштабного рашистського вторгнення в Україну 105-у річницю проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки та 34-у річницю символічного ланцюга злуки «Українська хвиля» від Києва до Львова. Ланцюг злуки проведено саме 21 січня 1990 року», — підкреслив Сергій Черняков, ведучий заходу, вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

«Нагадуємо всім, що 22 січня — надважлива дата в історії України: у цей день в 1918 році проголошено незалежність УНР, а в 1919 році — Злуку УНР і ЗУНР. На прикладі українських героїв із Чернігівщини всіх часів ми наочно бачимо непорушну Соборність нашого народу. Так, в Івано-Франківську є вулиця на честь уродженця м. Городня, підполковника армії УНР і полковника УПА Івана Ремболовича, а в сімнадцяти містах нашої країни, разом із столицею, без урахування населених пунктів Чернігівської області вулиці названі на честь автора Акта проголошення незалежності України Левка Лук’яненка. В Україні добре пам’ятають та шанують сучасних Захисників України з нашого краю. Серед них назвімо Героїв України, на жаль посмертно, Олега Міхнюка, Євгена Лоскота, Олександра Мацієвського…», — наголосив Сергій Бутко, співробітник Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті.
Просвітянка, поетеса та авторка легендарної «Козачки» Надія Галковська прочитала свій відомий вірш «День Соборності»:
Наші предки Україну
Сто літ тому об’єднали,
У січневім середзим’ї
Славно пособорували.
***
День Соборності зорею
Запалав над небокраєм,
І появою своєю
Нам сьогодні палко сяє.
***
Хоч ми знов на роздоріжжі,
Наше Древо не схитнути, -
Україна княжа, книжна,
Їй рости, рости і бути!
***
Хоч ми знов на роздоріжжі…
Наша Правда наче камінь,
Камінь Пам’яті наріжний,
Закарбований віками.
***
Будь щаслива, Україно!
Бережи свою величність.
Ти – єдина, нероздільна,
Богом вінчана на Вічність!
***
Сто літ тому Україну
Наші предки об’єднали,
У січневім середзим’ї
Славно пособорували!


Захід біля пам’ятного каменя «Борцям за волю України» традиційно було завершено виконанням Державного Гімну України під творчим керівництвом заслуженого працівника культури України Миколи Борща.

Круглий стіл до Дня Соборності України відбувся в помешканні Музею боротьби за відновлення незалежності України, де з весни 1990 року розташоване приміщення Чернігівської обласної (тоді ще крайової) організації Народного Руху України.
Сергій Бутко від імені Українського інституту національної пам’яті подякував ветеранам боротьби за відновлення незалежності та громадським активістам українського державотворення за активну просвітницьку роботу і участь у реалізації Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» і Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні i деколонізації топонімії». Він закликав подвоїти громадську активність у справі очищення публічного простору від російської імперської символіки, в просвітницькій роботі активніше спростовувати міфи російської пропаганди, яка є невід’ємною складовою війни російського імперіалізму проти України.
«Важливо, щоб у топонімічному просторі Чернігова, який є північною брамою фортеці Україна, з’явилася назва проспект Соборності. На мою думку, замість незрозумілої назви проспект «Миру», має бути саме СОБОРНОСТІ. Наша єдність — наша зброя. Тільки так консолідована й потужна країна може вибороти мир і успішно боронити його», — запропонував Сергій Соломаха, громадський діяч.
«Небезпечна тенденція під час перейменувань вулиць відповідно політиці декомунізації та деколонізації в населених пунктах області — захоплення так званими «нейтральними» назвами («виноградна», «дубова» тощо). В топонімічному просторі населених пунктів громад важливо насамперед давати назви на честь земляків — українських героїв. Це повага тим, хто впродовж століть був вірним власному народу, боровся за його волю ціною свого здоров’я і життя. Це теж актуальний напрямок нашої громадської роботи», — зауважила Надія Галковська.
Учасники круглого столу підтримали ці пропозиції, а також думку щодо створення в Музеї стенду про боротьбу за соборність України на Чернігівщині в 1989-1991 роках.
На завершення заходу Сергій Соломаха подарував примірник своєї нової книги «Чернігівський Євромайдан. Хроніка, факти, спогади» голові Чернігівської міської організації «Просвіта» Андрію Глухенькому.

Організатори громадського відзначення Дня Соборності України: Чернігівська обласна організація Народного Руху України, Чернігівське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства Просвіта імені Тараса Шевченка за сприяння Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті.

Олександр Майшев,
член Національної спілки журналістів України


Теги:День Соборності, НРУ, громадськість, Чернігів, Просвіта


Читайте такожКоментарі (1)
avatar
0
1
У своєму слові відеозв'язком я висловив думку, що соборність на той час мала б бути в договірному союзі двох держав УНР і ЗУНР. Натомість перетворення ЗУНР в область УНР призвело до розриву стосунків між ними й втрати державності взагалі.
avatar