реклама партнерів:
Головна › Новини › ЕКОЛОГІЯ

Столітню вишню лікують у Чернігові

10-Лип-21 315 0.0 0
Точніше їй більше ста років – не менше 115. Такий вік вишні – антипки у Чернігові на древньому Валу визначають спеціалісти. А старі дерева, як і люди, хворіють. Тож зараз, під час реконструкції Валу, стару вишню пролікував київський спеціаліст Володимир Вєтроградський. Це найстаріше дерево такого виду, яке він бачив в Україні. Директор Київського еколого-культурного центру, Заслужений природоохоронець України Володимир Борейко та кандидат біологічних наук Ігор Парнікоза визначили, що це – найстаріша вишня – антипка в Україні.

Вишня – антипка – це великий розлогий чагарник або багатоствольне дерево до 5-8 метрів висотою. Народні назви цього дерева – вишня запашна, кучина. Належить до родини розоцвітних. Плоди вишні - антипки дрібні, неправильно округлої форми, до 1 см в діаметрі, спочатку жовті, потім червоніють, а як дозріли – чорні. Дозрівають вони в липні – серпні. В дикому стані росте в передгір’ях Криму та в балках півдня України.

«Унікальне для Чернігова дерево має досить давню історію й починає обростати легендами. Одна з них: якщо на його кору покласти монетку – то в чомусь поталанить.Сьогодні біля неї залюбки фотографуються туристи. Проте ця вишня потребує допомоги – вже є тріщини в стовбурі, їх треба замазувати. Надання захисту держави як об’єкту дало б можливість кваліфікованої допомоги ботаніків для цього дерева», – коментує Сергій Черняков, вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Володимир Вєтроградський каже, що чернігівська вишня не аварійна, має міцну структуру, але потребує лікування. Основна проблема вишні – гниття та паразити всередині стовбура. Після повного курсу лікування Володимир дає гарантію, що дерево проживе від 50 до 80 років. Начальник комунального підприємства міської ради «Зеленбуд» Артем Стах розповідає, що на лікування цієї вишні витратять близько 15 тисяч гривень.

Володимир Вєтроградський вперше перебував в Чернігові завдяки благодійним внескам екоактивістів і має досвід лікування верби на території університету «Чернігівська політехніка». На рахунку Володимира Вєтроградського врятовані меморіальні дерева, які були свідками відомих постатей – 300-річний дуб Шептицького і груша Франка

«Організація порятунку чернігівської живої пам’ятки – це приклад справжньої співпраці комунального підприємства і екоактивістів, – каже “Зеленбуду” Артем Стах. – Зокрема, дякую голові громадської організації “ЕкоМісто” Сергію Безбородьку за те, що він включився і дав поштовх цій справі. Це приклад того, як можна ефективно діяти – від діалогу в кабінеті до реальної спільної праці. Дякую Володимиру Вєтроградському за те, що приїхав до нас. Це нелегка, але така потрібна для міста ініціатива, і знаково, що ми розпочинаємо процес лікування дерев у нашому місті саме з вишні-антипки, яка є справді унікальною в Україні».

Василь ЧЕПУРНИЙ."Голос України"

На фото: вишня- антипка у період цвітіння.Теги:рідкісні дерева, Сергій Черняков, Василь Чепурний, вал, НАІЗ Чернігів стародавній


Читайте такожКоментарі (0)
avatar