реклама партнерів:
Головна › Новини › ЕКОНОМІКА

Ряд чернігівських будинків - без гарячої води

У Чернігові відсьогодні частина багатоповерхових житлових будинків, де послугу з теплопостачання надає, зокрема, АТ «Облтеплокомуненерго» - не матимуть гарячого водопостачання. У пологовий будинок гаряча вода постачатиметься за будь-яких умов та за будь-яких штрафів. А наступний опалювальний сезон потребує термінового фінансового врегулювання на рівні Уряду України. На цьому наголосив чернігівський міський голова Владислав Атрошенко під час засідання виконавчого комітету Чернігівської міської ради 20 травня.

Проблема пов’язана з тим, що 19 травня на засіданні Кабінету Міністрів України було прийняте рішення про те, що Уряд більше не регулюватиме ціни на газ та не зобов’язуватиме НАК «Нафтогаз України» продавати блакитне паливо для теплогенеруючих суб’єктів за фіксованою ціною. Відтепер всі підприємства будуть укладати контракти з газопостачальними компаніями самостійно. Тобто з 20 травня припиняється режим покладення спеціальних обов’язків постачання газу.

- На сьогодні всі міста України, всі генеруючі підприємства штовхають у той ринок, до якого не готові ані українці, ані генеруючі підприємства. Це ринок, коли генеруючі суб’єкти повинні щоденно давати замовлення на спожитий газ, щоденно регулюється ціна на газ, сплачуються штрафні санкції, якщо перевищили чи недобрали ліміти. Також обов’язковою умовою є попередня оплата, якої ніхто зробити не зможе. Це призводить до того, що частина мешканців України у міжопалювальний сезон залишиться без гарячої води. Крім того, є вірогідність того, що існуюча заборгованість за газ буде перекладена на бюджети міст. Ми не маємо спроможності сотні мільйонів гривень погасити за державу. Адже цю заборгованість породила держава. Тобто на сьогодні генеруючі суб’єкти не мають фіксованої ціни на газ, але мають драконівський неринковий формат, заборгованість за газ тощо. Вся ця ситуація потребує якомога швидшого розгляду та вирішення на державному рівні за участю мерів міст, профільних міністрів, Прем’єр-міністра України, - вважає міський голова.

Владислав Атрошенко зачитав відповідне публічне звернення Асоціації міст України до мешканців міста, де пояснюються причини зупинки надання послуги з гарячого водопостачання з 20 травня. Він також зазначив, що держава завжди встановлювала та регулювала всі головні складові гігакалорії - газ, електроенергію, яка витрачається на прокачку теплоносія до споживача, і мінімальну заробітну плату. Ці складові на 95% формують тариф, який затверджує теж держава. Наразі керівництву країни треба збалансувати ціну на газ і всі складові її собівартості, гігакалорію. Також забезпечити через соціальні адресні виплати кожній сім’ї, кожному споживачу необхідну кількість коштів, якими люди могли би сплатити тарифи.

- За десятки років накопичилися борги, які фактично є різницею в тарифах, і які завжди відставали від ціни на газ. НКРЕКП ніколи вчасно не проводила одночасне підвищення ціни на газ або іншої складової і перерахування на відповідний відсоток гігакалорії. Але при цьому юридично різниця в тарифах нараховувалася з дати реєстрації листа генеруючого суб’єкта до НКРЕКП. До цієї дати просто генерувалися збитки, які юридично ніколи не обліковуються як різниця в тарифах. Час йде, борги зростають. Асоціація міст України кілька місяців тому почала бити тривогу. 9 лютого 2021 року між Урядом України, НАК «Нафтогаз України», НКРЕКП та Асоціацією міст України був підписаний Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води. Цей документ ілюструє проблематику, яка стосується кожного українця. Існуючу заборгованість за газ, що фактично є різницею в тарифі, треба комусь сплатити. Держава повинна знайти механізми як збалансувати ринкові складові собівартості й ринкову гігакалорію та компенсувати заборгованість, - підкреслив він.

Підсумовуючи сказане, міський голова зауважив, що місто брати на себе те, що йому не належить не буде. Якщо ситуація не буде вирішена на рівні держави, є велика вірогідність тарифного майдану.

- Ситуація з постачанням газу і відповідно з гарячою водою має такий поточний стан: будинки, які під’єднані до Облтеплокомуненерго можливо весь міжопалювальний сезон не матимуть гарячої води. ТЕЦ технологічно не може різко зупинитися, тому гаряча вода чернігівцям поки постачатиметься, але підприємство йде на колосальні збитки. Спеціальна енергетична компанія – зупинилася, - повідомив він.

Заступник міського голови Віктор Геращенко (на фото) додав, що всі котельні Облтеплокомуненерго були змушені зупинитися. На даний час не надаються послуги з гарячого водопостачання 345 житловим будинкам, 9 школам, 16 дитсадкам, 14 медичним закладам. По «Спеценергоком» не обслуговуються 7 житлових будинків, 1 лікарня і профтехучилище. По ТЕЦ – проводяться гідравлічні випробування, 60 будинків також не мають гарячого водозабезпечення.

Наразі Облтеплокомуненерго підписало договір з ТЕЦ, відповідно до якого у перспективі після виконання ремонтних робіт на вул. Рокоссовського 298 будинків на 100% будуть забезпечені гарячою водою. Але 171 будинок, який під’єднаний до котелень, на жаль, буде без гарячої води.

- Це всеукраїнська проблема. Причина цього - це не недопрацювання міста. Відсутність гарячої води – це наслідок бездіяльності Уряду України в цьому напрямку, або діяльності у зворотному напрямку. Далі нам треба зайти в діалог з Урядом. Якщо ми знайдемо шляхи вирішення, ми будемо додатково повідомляти. Але на сьогодні б’ється тривога по всій Україні, - підкреслив міський голова.

Нагадаємо, що у Чернігові послуги з теплопостачання надають декілька генеруючих підприємств. Зокрема, КЕП «Чернігівська ТЕЦ» ТОВ фірми «ТехНова», яке генерує не тільки теплову енергію, а й має цикл електрогенерації. Підприємство наразі має котли з низьким КПД, обладнання давно вже не оновлювалося. АТ «Облтеплокомуненерго» наразі воду гріє на 36 котельнях, має коротші тепломережі, які у більш якісному стані, але є певні застереження, що не скрізь з точки зору гідравліки правильно розраховані діаметри мереж, що призводить до певних перевантажень на окремих ділянках тепломережі. ПП «Спеціальна енергетична компанія», яке має близько 9 мегават корисного навантаження, обслуговує більше 1000 квартир по місту. Це підприємство наразі має збитки близько 12 млн грн.

Прес-служба Чернігівської міської радиТеги:Облтеплокомуненерго, Чернігівська міська рада, Владислав Атрошенко, теплопостачання


Читайте такожКоментарі (0)
avatar