реклама партнерів:
Головна › Новини › Поради

Обережно: грози!

Щорічно планета Земля отримує близько 1,5 мільярдів ударів блискавок. Від блискавок щорічно гинуть десятки тисяч людей, а матеріальний збиток, від них, оцінюється понад 1 млрд. дол. США. Час від часу виникають великі техногенні катастрофи "спровоковані" блискавкою.
Температура каналу блискавки може досягати 25 000 - 30 000 градусів Цельсію, тому в місці удару блискавки виникає локальний перегрів поверхні, який може привести до загоряння матеріалу покрівлі або утеплювача, у найгіршому разі викликати запалення горючих газів і парів.

Багато людей бояться грози, особливо коли вона проходить прямо над головою, коли небо в блискавицях та гуркоче грім. Боятися цих явищ непотрібно, але виконувати відому обережність під час грози треба. Розряди атмосферної електрики можуть стати небезпечними для життя, якщо своєчасно не прийняти заходів перестороги.

Як вести себе в грозу?

1. Якщо маєте авто - негайно забирайтеся в нього, машина має спеціальний захист від блискавки. Єдине що – приберіть антену.
2. Якщо ви в лісі – заберіться під великі кущі, скажімо, в малинник, або якщо немає - в гущину середніх за висотою дерев, найкраще – під середнього віку бук чи березу. Можна також під клен, липу чи ліщину, горіх. Найгірший вибір – дуб, сосна, ялина, тополя. Саме в ці дерева найчастіше влучає блискавка.
3. У жодному разі – НЕ ховайтеся під поодиноким деревом. Поодиноке означає не лише конкретно одне, а й 3-4 розкидані в радіусі 50 метрів від вас.
4. Обдивиться, чи нема навколо побитих і погорілих дерев – блискавка це не бомба, вона дійсно любить бити в одне й те саме місце, адже відповідно до фізики шукає найменший супротив. Пам'ятайте, що людина частіше травмується не так від прямого влучання блискавки, як від падіння уражених нею предметів, зокрема дерев.
5. Миттєво виключить всі свої мобільники, ноутбуки й решту електроніки – це означає, не вимкнути звук, а повністю вимкнути апарат.
6. Обдивитися навколо, щоб на відстані 30 метрів од вас не було жодних великих металевих речей, зокрема – мангалу, велосипеду, мопеду…
7. Якщо ви знаходитися в приміщенні: негайно зачиніть усі двері, кватирки, вікна і відійдіть подалі від них, також тримайтеся на відстані від електроприладів, труб, узагалі будь-якого металевого начиння; не користуйтеся водогоном, у жодному разі не слід митися у ваннах; утримайтеся дзвонити по телефону, при великій потребі робіть це швидко одразу ж опісля чергового грозового розряду.

В якому положенні перечекати грозу, якщо ви в полі чи лісі:
1) Розійдіться – хоча б на 15 метрів один від одного
2) Сядьте навпочіпки, зведіть разом ноги, а головне - п'ятки, голову покладіть на коліна, а руки на голову.
3) На землю під собою постеліть хоч якусь ізоляцію – звичайний поліетиленовий пакет, бажано складений у кілька шарів, гірше – рюкзак, у крайньому разі – просто сухе гілля.
4) Зніміть із себе весь метал – золото це також лише метал (обручки, сережки, хрестики).

Перша допомога при ураженні блискавкою.
Якщо перед вами людина, уражена блискавкою, то головне для вас обох діяти швидко та чітко:
1) Покладіть потерпілого
2) Якщо людині пощастило і вона має просто шок (втрата мови, свідомості) - спробуйте вивести її з шокового стану.
3) Якщо удар блискавки був прямим і сильним - мусите якнайшвидше зробити штучне дихання "рот-у-рот" (маєте з собою нашатир – давайте) і непрямий масаж серця (якщо вам більше 16 років і ви не знаєте як це робиться – негайно дізнайтеся про це в Інтернеті!)
4) Пробуйте реанімацію без зупинок, оскільки маєте лише 10 максимум 15 хвилин, після чого шанси на порятунок уже мізерні. Дзвоніть 103.
Головне, завжди пам'ятайте – під час грози ховатися треба не від води, як це робить багато людей, радісно забігаючи під найближчий металевий навіс автобусної зупинки. Насправді ховатися й рятуватися варто не від води, а від блискавки, бо вона вбиває!

Тож, якщо людина не розгубиться і згадає ці поради, її обмине ризик, яку таїть у собі блискавка.

Віктор ДОБРИЦЯ,
викладач Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернігівської області



Теги:цивільний захист, ураження блискавкою, Гроза


Читайте також



Коментарі (0)
avatar