реклама партнерів:
Головна › Новини › СУСПІЛЬСТВО

Дорога по цвинтарю

У Чернігові готуються знову об’єднати територію Свято-Воскресенської церкви, яку з 30-х років минулого століття розділяє на дві частини вулиця Реміснича (колишня Комсомольська). Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко, до якого церковна громада зверталася з цією проблемою в минулі роки, готовий розпочати відновлення історичної справедливості.

Про те, як реалізувати це на практиці, вже радились із керівництвом храму та церковними юристами. Сьогодні ж міський голова прийшов до Свято-Воскресенської церкви особисто, аби відповісти на всі можливі питання. Участь у зустрічі, яка відбулася в приміщенні дзвіниці цього храму, взяли митрополит Чернігівський і Новгород-Сіверський Амвросій, виконуючий обов'язки настоятеля храму протоієрей Миколай, а також актив церковної громади. Запросили, зокрема, тих активних прихожан, які не тільки переживають за долю храму, а й мають юридичну освіту.

Окрім міського голови, від міста участь у зустрічі взяли його профільні заступники, начальники відповідних управлінь, представники заповідника «Чернігів стародавній» і Департаменту культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації.

Отже, йдеться про те, щоби замість автодороги між двома будівлями однієї церкви зробити об’їзд по напівколу по-за дзвіницею. Наявна територія дозволяє зробити дорогу з двостороннім рухом і повноцінними вело- та пішохідними тротуарами. Зараз це місце є частиною церковного господарського двору, тут розташовані підсобні господарські споруди. Ідеться про обмін земельних ділянок: церква замість частини двору одержить ділянку, на якій зараз дорога, і об’єднає свою територію в єдине ціле.

- Ніхто ніяких прихованих цілей, які могли б нашкодити громаді храму, не має. Мені як міському голові це точно непотрібно. Храм як діяв так і буде діяти. Роботи розпочнуться тільки тоді, коли ми повністю завершимо юридичну частину. А саме – земельну ділянку між церквами, по якій зараз проходить вулиця, ми виділимо окремо і заведемо в земельний кадастр. Те ж саме зробимо для ділянки під майбутню дорогу, зробимо обмін, потім об’єднаємо ділянку церкви. Площа землі, яку займає церковний двір, залишиться такою ж самою, 45 соток. Юридичні ризики церкви на цьому закінчаться: в неї буде земля і буде договір. Інші побоюваня – щоб від будівельних робіт і від нової дороги не руйнувалася будівля храму. Але якщо зробити для нової дороги хорошу основу, то храм, навпаки, буде страждати набагато менше, ніж зараз. Чим краща основа – тим менше вібрацій, якщо звичайно, все зробити по технології, - сказав Владислав Атрошенко.

Також міський голова підкреслив: у цьому питанні важливе розуміння громади та її підтримка:

- Думаю, що ми зробимо Божу справу і відновимо справедливість, прибравши «розрізання» церкви на дві частини. Ми хочемо, щоб усе пройшло мирно, злагоджено, не обростало зайвими чутками.

Інші подробиці планів щодо перенесення дороги журналістам розповів начальник міського управління ЖКГ Ярослав Куц. За його словами, дорога з Ремісничої по напівколу в об’їзд дзвіниці може бути повнорозмірною, з двобічним рухом, завширшки 7 м. Плюс два велопішохідних тротуари по 2,5 м. Проекту наразі немає, до його розробки тільки будуть приступати. Він включатиме в себе не тільки дорогу, але й паркувальні майданчикии, впорядкування території. Роботи планують наступного року.

Як відомо, у містобудівних перспективних планах завжди була вулиця, яка мала би «прорізати» проїзд з від вул.Любецької до вул.Хлібопекарської. Зробити таке зараз було би ще складніше, ніж за радянських часів. Розширити ж вулицю Ремісничу зараз неможливо, бо її найвужче місце проходить якраз між двома історичними церковними будівлями.

Позиція історика Олександра БОНДАРЯ:

- Ну, не можу я пройти повз "об'єднання" Воскресенської і Григорівської (відомої у простонароді як "дзвіниця") церков. До 1930-х років це був єдиний комплекс цвинтарних церков, збудованих між 1771 та 1783 рр. Звісно, об'єднати комплекс знову - це добре, але серед означених проблем під час сьогоднішнього засідання жодна душа не згадала, що це якраз цвинтарні церкви.

Загалом цей цвинтар утворений у 1770 р., проіснував аж до початку ХХ ст., його площа близько 9 га... За мінімальними підрахунками там поховано бл. 15 тис. мешканців міста... А тепер до головного... Щоб збудувати нову дорогу, треба буде потривожити прах щанайменше декількох сотень, а може і тисячі людей... Це все таки було цетралізоване кладовище (Яцево ХІХ ст.).

На мапі 18 ст. синеньким позначено сучасну дорогу, червоненьким запланований обїзд, як видно, він чітко весь по кладовищу. Я не проти об'єднання комплексу, з точки зору історичної справедливості це так, я хочу щоб враховувалися усі нюанси.



Теги:Воскресенська церква, Владислав Атрошенко, Олександр Бондар


Читайте також






Коментарі (0)
avatar