Головна › Новини › КУЛЬТУРА
Чернігівщина, Батурин. Виставка: Григорій Орлик
21-Трав-19 273 0.0 0
"Григорій Орлик: видатний син видатного батька України. Повернення на Батьківщину" – так називається виставка в палаці Розумовського у Батурині, що на Чернігівщині, яка вже названа музейною подією року. Принаймні в рамках Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця».

Як відомо всім нам з історії, Пилип Орлик був генеральним писарем у гетьмана Івана Мазепи і залишився йому вірним в еміграції. Перша в світі конституція носить саме його ім’я. А ось про сина Пилипа Орлика відомо менше, хоча його постать заслуговує пильної уваги письменників, істориків, кінематографістів. Адже блискучий маршал та дипломат французького короля Людовіка ХV, який народився у Батурині й ніколи не забував про Україну, – це Григорій Орлик.

Перша в Україні виставка про нього – це тільки початок проекту «Повернення Григорія Орлика на батьківщину», ініційованого відомим на Присеймів’ї меценатом Євгеном Суром. У Конотопі, що на Сумщині, вже кілька років радує око і наснажує душу українська церква, збудована за його кошти. І це, незважаючи на те, що бізнес Євгена Сура був весь у Росії…

Концепція виставки побудована на основі наукового дослідження Ірини Дмитришин «Григорій Орлик, або Козацька нація у французькій дипломатії». Ядром виставки є оригінальні експонати, передані «Гетьманській столиці» завідувачкою кафедри українських студій Інституту східних мов та цивілізацій у Парижі Іриною Дмитришин, придбані меценатом проекту Євгеном Суром у Франції, виявлені в ході наукових археологічних досліджень у Батурині, надані на експонування Львівським історичним музеєм та Чернігівським обласним історичним музеєм імені Василя Тарновського.

Виставка постійно діятиме в палаці Кирила Розумовського, оскільки його гетьманування співпало з активною діяльністю Григора Орлика у Франції на «благо козацької нації». Доклав зусиль для організації виставки і Надзвичайний та Повноважний Посол України у Франції Олег Шамшур.

Серед експонатів виставки фрагмент кахлі з гербом родини Орликів, знайденого минулого року під час розкопок у Батурині – з’ясувалося, що просто на городі, в картоплі, й ховалися до сьогодні рештки садиби генерального писаря Пилипа Орлика.

І саме за цими кахлями, з родовим гербом, і вдалося встановити, що саме тут був його палац. Щоправда, тепер власник городу, певно, затребує великі гроші від археологів за продовження розкопок, але то вже інша справа…

Також на виставці представлені аналоги орденів, якими був нагороджений у Франції Григорій Орлик за вірну службу, документи та інші речі.

«Ми вважаємо, що повернення в Україну пам’яті про видатного уродженця нашої землі має стати українцям прикладом відданості Батьківщині, вірності батьківській справі, гідного служіння високим ідеалам», – каже генеральний директор Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» Наталія Реброва.
"Голос України"Теги:орлик, Батурин, виставки, Гетьманська столиця


Читайте такожКоментарі (0)
avatar