Взагалі на Чернігівщині постраждали від Чорнобильської катастрофи більше 227-ми тисяч людей, серед них майже 160 тис. дітей. Понад 5-ти тис. людей стали інвалідами, а більше 14-ти тис. є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Однак, ця трагедія на ЧАЕС могла бути набагато страшнішою, адже слідом за першим вибухом, міг статися другий - ще більш потужний. Його прогнозованими наслідками були б руїни в радіусі 200 км від реактора, а в радіусі 800 км – мертва зона. Проте, цю загрозу відвернули пожежники з Прип’яті, Чорнобиля та чергова зміна станції, які не шкодуючи свого життя першими взяли на себе удар ядерної стихії, щоб зменшити масштаби катастрофи та врятували світ від біди.
Через кілька годин, а потім днів та тижнів для подальшої ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС були задіяні десятки тисяч людей різних професій: пожежники, військовослужбовці, міліція, будівельники, транспортники, медпрацівники тощо, яких назвуть єдиним словом - ліквідаторами.
Наші співвітчизники без роздумів стали на боротьбу з грізним і небезпечним ворогом. Ціною неймовірних зусиль, власного здоров’я та життя вони зупиняли ядерну біду, що панувала над аварійним енергоблоком та далеко поширювалася за його межі. У ці суворі напружені дні вельми яскраво проявилася мужність і самовідданість, вірність обов'язку і стихійність духу українського народу.
В ліквідації Чорнобильської катастрофи брали участь 6217 пожежників з усіх куточків України, серед них 343 працівники пожежної охорони Чернігівщини. Нашим землякам довелося виконувати дуже небезпечну і складну роботу по консервації АЕС, відкачці води з-під пошкодженого реактора 4-го енергоблоку, дезактивації автотехніки, яка працювала в зоні підвищеної радіації. Також в умовах спекотної погоди вони часто виїздили на гасіння пожеж у лісах, розташованих на забрудненій радіацією території.
Одна з ланок чернігівських пожежників у складі 8-ми чоловік на чолі з Григоренком А.І. першою почала вико¬нувати спеціальне завдання по змиванню смерто¬носних графітових кусків в зоні 4-го реактора. Незважаючи на те, що понад 70% пожежників Чернігівського зведеного загону отримали дозу опромінювання значно більше допустимої і втрачали свідомість безпосередньо на бойових позиціях, проте ніхто з них не відмовився від виконання завдань і не відступив назад. Вони знали, на що йшли і чим ризикують, але розуміли і те, що це потрібно зробити, аби врятувати людство.
Чернігівські пожежники закінчили роботи в зоні Чорнобильської АЕС у червні 1986 року. Їх дії отримали високу оцінку з боку держави, 42 працівники були відзначені нагородами.
На превеликий жаль, внаслідок отримання значної дози радіоактивного опромінення, рано пішли з життя 32 наших колеги-земляки. Вічна їм пам'ять та непроминальна вдячність. Доземний уклін тим, хто вижив і донині несе в собі жахливі карби Чорнобильської катастрофи.
Щоб засвідчити людську шану всім учасникам ліквідації Чорнобильської катастрофи та увіковічити їх подвиг, в нашій державі створений Національний музей "Чорнобиль", написано багато книг, музичних, літературних і художніх творів, в населених пунктах споруджено сотні пам’яток, на честь ліквідаторів названі десятки вулиць. В підтвердження зазначу, що на Чернігівщині до 25-х роковин Чорнобильської катастрофи відбудуться урочисті відкриття пам’ятників у Корюківці, Новгород-Сіверському, Семенівці та пам’ятного знаку у Ладані на Прилуччині. В Чернігові на Алеї Героїв пройде Мітинг-реквієм пам’яті загиблих та померлих внаслідок Чорнобильської катастрофи, в обласному історичному музеї відкриється виставка «Чорнобиль: минуле і сьогодення», а в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Короленка експонуватимуться книжкові виставки: «Пропусти Чорнобиль крізь серце», «Відлуння Чорнобиля: радіація і ми», «Чорнобильська трагедія і екологічні проблеми сьогодення». Крім цього, заплановано проведення багатьох інших заходів.
В пам'яті кожного українця назавжди залишаться свіжим рубцем спогади про чорнобильський апокаліпсис і ми ще не раз будемо повертатися до подій весни 1986 року. Адже для когось вона стала останньою, для когось - перекреслила всі сподівання на щасливе і безхмарне майбуття, а декому навіки зруйнувала мрії, які вже ніколи не втіляться через незадовільний стан здоров'я і фізичну слабкість.
Прес-служба УМНС в Чернігівській області.