реклама партнерів:
Головна › Новини › ЕКОНОМІКА

"Чернігівське пиво" – чи таке вже воно Чернігівське ?

Виробництво пива в Європі є однією з найприбутковіших галузей. Європейці пишаються тими сортами пива, які вони виробляють особливо в своїх місцевих броварнях, ба, навіть, вважають пиво своїм національним здобутком, як от у Німеччині, Чехії, Австрії.
В пострадянській Україні рекламу різних сортів пива (яка, до речі, недешева) можна побачити всюди: в газетах, на білбордах, в ефірі провідних телеканалів. Марка „Чернігівське пиво” виступає офіційним спонсором солідних спортивних змагань і, навіть, її рекламують брати боксери Клички.
Далеко від рідного міста багато разів доводилося чути, що Чернігів асоціюють якраз із пляшкою пива з зображенням нашого красеня Спасо-Преображенського собору. Все це, звичайно, не може не вселяти гордість за бренд, назва якого популяризує наш Чернігів.
А чи має наше місто якусь економічну користь від розкрученої марки пива? Щоб дізнатися про це ми звернулися до економічного оглядача газети „Сіверщина”, помічника народного депутата України, заступника голови Чернігівської обласної організації Української Народної партії Сергія Соломахи.

- Пане Сергію, скажіть, будь-ласка, чим для Чернігова є пивкомбінат – просто візитівкою чи джерелом податків в міський бюджет?

- Взагалі при побудові пивкомбінату „Десна” були залучені чеські технології, оскільки за радянських часів чеське пиво було для наш вершиною європейськості. Тоді все було простіше. Існував пивкомбінат „Десна”, що виробляв з води, добутої з глибин, досить непогане „живе” пиво. Це можуть підтвердити, навіть, жителі сусідніх областей Сумської, Київської, Брянської. Отже, наше „чеське” чернігівське пиво було певний час нашою місцевою гордістю, поки, як кажуть, не запрацювали на повну потужність „несуни”. Але де тоді не крали ?

Щодо податків, то за радянських часів доходи від продажу пива шли звісно в „закрома Родіни”. Ситуація змінилася після 1994 року коли пивзавод потрапив у сферу інтересів пивних іноземних корпорацій.

- Ви можете назвати кому належить зараз колись наш пивзавод?

- Спочатку завод взято в оренду трудовим колективом. Після чого. не без деяких юридичних казусів, його було перетворено, в т.ч . з використанням майнових сертифікатів, у закрите акціонерне товариство з небувалим числом акціонерів. Аж більш як 5 тисяч. Після чого контроль над ЗАТ захопила компанія „Сан Інтербрю”, яка була зареєстрована за межами України. І сталося це так. Після того як директор пивзаводу в жовтні 1990 року Валентин Мельничук посів у крісло голови Чернігівської міської ради, його місце зайняв головний інженер, котрий невдовзі(десь через 4 роки) несподівано загинув. На той момент акціями володів трудовий колектив, їх родини, пенсіонери. Значна частина акцій належала керівництву пивкомбіната, в тому числі і Валентину Мельничуку. Саме за його сприяння „Сан Інтербрю” отримала змогу викупити спочатку частину акції у засновників ЗАТ, а потім ще декілька додаткових емісій акцій і таким чином оволодіти контрольним пакетом ЗАТ. До речі, в Україні така доля спіткала ще декілька пивзаводів. Серед яких „Рогань”, „Львівське”, „Сармат”.

- За вашою логікою виходить, що в Україні просто немає національних виробників пива?

- Ні, чому, яскравий, і чи не єдиний приклад, національної компанії по виробництву пива, слабоалкогольних та безалкогольних напоїв – це ЗАТ„Оболонь”. Його власником є акціонери – переважно працівники „Оболоні” і їх родини. Податок на прибуток, цього підприємства йде в місцевий бюджет того регіону де воно розташовано.

- Тепер все ж роз’ясніть нашим читачам чи отримує наше місто якусь користь від того, що у нас працює такий промисловий гігант, як пивкомбінат „Десна”.

- Як це не дивно прозвучить, але той, як ви його назвали, гігант протягом останніх років декларує себе як неприбуткове підприємство. Це наслідок застосування „технологій оптимізації” при сплаті податків через використання переваг глобалізації. Теперішній власник пивзаводу знаходиться не в Чернігові і ,навіть, не в Україні. Всі операції підприємства здійснюються напряму розрахунковим центром, що знаходяться в Києві. Київ також контролюють(„оптимізують”) десь , наприклад, у Москві, Москву у Брюсселі, Брюссель у ... В кінцевому рахунку внаслідок „вмілого” перерозподілу доходів – на Чернігів дійсно може приходитися мізерна частка доходів. Це дозволяє власникам підприємства декларувати, навіть, збитковість. Але за старої влади, в силу зрозумілих причин, ніхто про це не згадував, та й, зрештою, ЗАТ справно платив акцизний збір у державний бюджет.
Ось чому Українська Народна партія пропагує серед українців принцип "Купуй українське".

- Невже місто не отримує ні копійки від пивкомбінату?

- Так, звичайно, казати не можна. Підприємство платить за землю, на якій воно розташоване, за використання водних ресурсів. Ці гроші йдуть в бюджет міста, але ви ж самі розумієте що це краплина в морі, якщо ці кошти порівняти з загальними доходами пивкомбінату „Десна”. Крім того, з працівників підприємства, які отримували певний час не погану заробітну плату, стягується 15% прибуткового податку. Але весь отриманий чистий прибуток належить тим хто тримає контрольний пакет акцій ЗАТ. І коли під час виборчих кампаній іноді чуєш, що певний кандидат багато чого зробив для міста, „піднявши” пивкомбінат, у мене завжди це викликало подив.

- Я так розумію з ваших слів, що спостерігається тенденція, що власники ЗАТ далі проводитимуть дещо іншу економічну політику...
- Вже сьогодні власники подібних компаній поводять себе дещо інакше, ніж 5-10 років тому. Судіть самі. Вже вкладено гроші в придбання підприємства, в модернізацію його виробництва, захоплено ринок збуту, а далі їм треба „скачати” як найбільше прибутку при мінімальних витратах. Наприклад, на площах того ж таки пивкомбінату „Десна” розміщуються виробничі потужності певної франко(будь-якої)-української кампанії, які виробляють солод – головний компонент, крім якісної води, при виробництві пива. Ціна солоду така, що прибутку не дочекаєшся. І місцеві податківці тільки руками розведуть. Далі розкручуються марки пива, що ніякого відношення до України не мають „Стелла Артуа”, „Талер” тощо.

- А що виграють споживачі, які купують ці, головним чином, консервовані сорти пива. Спочатку трохи економлять на ціні, а згодом монополісти, після знищення конкурентів, все одне візьмуть. В той час як в Європі популярне саме так зване місцеве „живе” пиво без застосування консервантів. Там чи не в кожному пабі (пив бар) є своя броварня, і гурмани цього напою можуть навіть спостерігати як виготовляється пиво. У нас прискіпливий покупець довго розглядає пляшку, щоб з’ясувати чиє пиво він купив. Бувало, що навіть в Чернігові можна зустріти „Чернігівське” пиво миколаївського чи харківського розливу. Зрозуміло, що якість цього пива не чернігівська.

- Чому так відбувається?

- Це наслідок процесів глобалізації. Місцеві виробники при цьому перетворюються або в тупих виконавців, або, якщо дрібні, зникають взагалі. В регіонах стає все менше й менше власних кваліфікованих спеціалістів, менеджерів. Саме на прикладі пивкомбінату „Десна” можна побачити цю проблему. На жаль, це стосується і усіх регіонів України. Слідом за цим процесом йде втрата власного обличчя міста, високооплачуваних робочих місць, зрештою, втрачаються перспективні молоді кадри, що могли б працювати на розвиток регіону. В той час коли Київ, як і більшість великих міст, перетворюються у інтернаціональні мегаполіси в яких гине все національне, в т. ч. і українська культура. Прикро, що у більшості з нас вмирає, навіть, надія на те, що кожний українець буде, хоч колись у майбутньому мати достойну роботу там де він народився або живе сьогодні.

Переконаний, щоб оживити наші малі міста і села треба не так вже багато - запалити в серці кожного свідомого українця бажання купувати своє, українське, і тим самим підтримувати власного виробника!

Розмову вів Ігор Левенок


Коментарі (14)
avatar
1
Навіть не знаю с чого почати ... по-перше, сміх бере з того, хто виступив в ролі економічного "експерта".......
по-друге, нехай хоча б вивчить хто володіє заводом. Компанія „Сан Інтербрю” об"єдналась з іншою і зараз називається Ін Бю. почитайте хоча б на пляшках.
Стосовно назви- то наприклад той же "Стропрамен" роблять в Чернігові....це так...для роздумів.
І найголовніше- у нас є кілька невеличких заводів, суто українських, що виробляють смачне і якісне пиво. До речі, пиво спонсора Української Народної партії - не дарма ж ви його згадуєте- є зовсім зіпсованим. особливо в пет-пляшках.
Да, не очікував такого від улюбленної газети, не хочетсья навіть до рук брати свіжий номер після такого економічного огляду....... wink sad sad sad
avatar
2
1. Здоровий сміх, пане Євгене чи як вас там, взагалі-то продовжує життя.
2. Пиво не повинно бути у пет-пляшках в принципі, але це питання до держстандарту.
3.Хто і як називається і чому він об"єднується не важливо для персічного українця. Суть цих маніпуляцій лише зменшити оподаткування, тобто пограбувати народ.
4. Закид проти якості пива "Оболонь" свідчить лише м"яко кажучи про упередженість.
5. Якщо б пан Євген просто хоч раз читав би колись "Сіверщину", то не брехав , що вона є улюбленою , бо знавби, що без реклами від "Оболоні" і підтримки УНП не було б давно не тільки свіжих номерів "Сіверщини", але й газети взагалі.
Шосте. Бреши, Євгене чи як там вас, але знай міру.
Бог не фраєр все баче !
avatar
3
Шановні, не треба газету "Сіверщина" ставити в залежність від "Оболоні" чи когось ще: газета виходить майже 16 років! Наступне: пиво "Оболонь" -- найкраще пиво в Україні, доки нема маленьких броварень, які б робили живе пиво. А головне: пиво "Чернігівське" -- уже давно не чернігівське! Тому, купуючи "Чернігівське" -- підтримуємо бельгійський бюджет, купуючи "Оболонь" -- підтримуємо український бюджет.
avatar
4
Шановне панство! якщо по суті, то мабуть краще взагалі не вживати пиво, не розділяючи на більгійске чи українське... особливо його пропогувати чи рекламувати.
стосовно маленьких броварень, то наприклад, на тенопільщіні є завод "Бровар". немаленький, і варють свіже пиво. До речі, якби там не було, то до недавнього часу Сармат теж був українським..
А тепер-особисто до пана "економічного оглядача"--газету читаю, більш того рідні виписують, а де-хто з близьких має відношення до іі заснування і перших номерів... і стосовно пляшок--то я мав на увазі скляні, а не пет.
і взагалі, щось останім часом лише погане бачить газета, то пиво не догодило, то "Десна", то ще щось...Ви ж самі вибирали цю владу,щоб бути не задоволеною цим. Каюсь, теж був і в комісіях, і в Києві на майдані, але краще б не робив цього.
Панове, шукайте позитивні моменти і не лише в нашому "пасічнику"
avatar
5
Шановний, Євгене!
Не перший раз бачу критику в адресу "померанчової" влади(точніше зацькованого олігархічними ЗМІ В.Ющенка) і складається враження, що більшість колишніх прихильників В.Ющенка критикують його за те, що він не такий як попередні президенти Леоніди Кучма і Кравчук.
Мабуть, на майдані ці "борці" боролися за свого "померанчового" всесильного кучму, а не за демократичний шлях розвитку для України.
Не дивно, що сьогодні більшість з них затяті юлефани - ідолопоклонники.
Демократія не передбачає прославлення влади і захоплення її представникми, це - безперервний процес впливу активної частини громадян на владу з метою її удосконалення.
При демократії для справжнього патріота поганим може бути конкретний громадянин Л.Кучма або В.Ющенко на цій посаді, а не інститут Президента УКРАЇНИ як такий.
avatar
6
Пане Сергію, давайте по порядку. Стосовно зацькованості олігархічними...не таких вже і далеких президент від них. я маю на увазі його кроки. На жаль, Ющенко не виявився кращим за свого попередника. Та ж сама манія будувати собі хатки, куча обіцянок і не виконання їх. Викидання грошей на вітер за ради власної втіхи. Я погоджуюсь з визнанням Голодомору геноцидом, погоджуюсь на курс в НАТО і якомога скоріше, погоджуюсь, що Мазепа герой і не погоджуюсь на витрачання купи грошей на Батурин...Це трагедія, я не заперечую, але відбудова фортеці-це можливість меру Батурина і тим хто має можливість впливати на фінансові потоки на власні потреби, краще б села поруч відродили. Те ж саме з Крутами. Там є міліція, яка охороняє монумент, но там хіленька споруда яку задуває вітер і заливає дощь..
Останне нововведення -це нові правила дорожнього руху. скажу чесно, тиждень тому спілкувався з працівником ДАЇ- вони чесно визнали,що від нововедень вони лише збагатіють а порядка на дорогах не стане
avatar
7
і так можно продовжувати безкінечно... на жаль...
avatar
8
Шановний пане Євгене !
А хіба реалізація гасла "краще б села поруч відродили" не буде відбуватися за тим же принципом "можливісті сільським головам і тим хто має можливість впливати на фінансові потоки на власні потреби"?
Хай краще гроші підуть на розкрадання власниками шахт і металургічних підприємст ?
Може за вашою логікою Л.Кучма і герой, бо "зберігав" народні гроші і нічого не робив ні в Крутах, ні у Батурині ?
Не треба бути наївними їдіотами.
Відродження Батурина - це моральний фактор, а не матеріальний.
Тільки люті вороги незалежності України та українці зомбовані і залякані на генетичному рівні голодоморами і комуністичним терором мають право публічно висловлювати протилежну думку.
Тільки останнім і можно вибачити, бо не відають, що творять...
avatar
9
Ви тільки і бачете 2-3 добрі справи президента. А не бачите реальної картини. чи не бажаете побачити. Ющенко як і Кучма, як і всі керівники і України і Урср будує СОБІІІІІІІІІІІІІ хатинки, його син порушує правила руху, політичні змови з тим проти кого боровся в 2004-м, возить по Донецьку Ахметова! Я не думаю, що в нормальній країні це можливо, що президент країни буде возити сам за кермом возити хоч і найбагатшу людину країни.!!!!!!....далі можно продовжувати велику кількість годин, якщо не днів. До речі, 4 роки минуло- тоді ще кандидат Ющенко обічяв посадити вбивць Гонгадзе, назвати та покарати винних у своєму "отруєнні", навесли лад в міліції...згадайте останні публікації в Сіверщині про злодіяння міліції в області(не скажу що 5 років тому цього не було, але нам заливали повні вуха) і кто зараз при владі. Тільки не треба писати, що президент не знає. Про той чи інший випадок він точно не знає, але про всю систему точно знає. Чи то його команда винна? не хай міняє, за 4 роки можно було це зробити.
Стосовно, вашего гасла про "села". То знаєте, той показухи-коли в Батурині чи Крутах до приїзда керівництва всі готуються як в кращіх традиціях радянської системи. В Крутах 3(тричі) клали квіти. Один раз без Хомнка, потмі чекали на нього, поклали, але виявилось що камери не було! Це не маразм???? Стосовно сел, то просто дати тим людям(а це майже пенсіонери) гідну пенсію, яку вони заробили і заслужили більше ніж президент та депутати.
І чому ж тоді президент, так виступав за РосУкраЕнерго? хоча без цієї структури газ був би не дорожчим. Реально ця структура купувала в росії газ, змішувала з казахським,за який Україна вже заплатилаі продавала Україні!
Чому президент який за пана-брата з Рінатом не може вгамувати політиків від ПР, які підривають імідж країни, працюючи на сусіда???
Чи не поясніть мені, чому не можна змусити наших чиновників законим шляхом спілкуватись на роботі лише виключно ДЕРЖАВНОЮ мовою???? чи тями немає у нашего президнта, чи просто з цього зиску не буде???
avatar
10
і останнє, колись і я був таким сліпцем, вірив у цього президента, і з піною біля рота доказував що він кращий...але ніколи не міг дозволити назвати свого опонента ідіотом! Я думаю в житі ми ще точно зустрінемось і цю фразу вашу я вам нагадаю... але не пробачу.
Особисто до пана Чепурного! Ви справляли враження людини, що вміє розбиратись в людях
avatar