реклама партнерів:
Головна › Новини › Село

КОРОВ’ЯЧИЙ БУНТ СЕЛА ПЕРЕПИС, або Чому Володимир Бондаренко не перехитрив вiрус

Село Перепис у цьому роцi збунтувалося: усiх корiв — лейкозних i здорових — вирiшило виганяти на пасовище однiєю чередою!
— Нема у нас лейкозу! — кричали люди на сiльському сходi.
Вiрусна хвороба, через поставлений дiагноз якої доводиться забивати тварин, добряче дiстала практично кожного власника корів. А їх на 218 господарств залишилося вже 88. Сiльський голова Вiктор Лозбень торiк здав двi корови, а купив восени у Хоробичах нову — вже весною вона лейкозна. Тамара Буряк вiдправила одну за одною на забiй чотири корови. Єрмак Наталiя здала на м’ясо двi годувальницi. Бiльше заводити теличок не хоче. Дуже дороге задоволення. Корова зараз коштує 3500 — 4000 гривень. А знайде ветслужба у нiй вiрус — чи й отримаєш за здане м’ясо 1500 гривень.
У Переписi є сiльгосптовариство, але заробiтки у ньому низькi. В основному, головний фiнансовий дохід — здане молоко на приймальний пункт. Вiд лейкозних корiв же його не приймають. Люди у вiдчаї — адже, по сутi, позбавленi засобiв для iснування.
Аж 33 власники корiв звернулися з листом, у якому висловили своє занепокоєння тим, що «по п’ятому кругу мiняємо корiв».
Два роки в селi люди вигонили здорових корiв в одну череду, а лейкозних — в окрему. Однак цi заходи нiчим не допомогли. Корови знову почали хворiти. Костянтин Карпiнський торiк восени придбав молоду корову, а весною вона вже виявилася лейкозною. У Людмили Мумiнової, Ольги Буряк, по сутi, аналогiчна ситуацiя.
Молода родина Бондаренкiв уже раз “обпеклася” з лейкозною коровою —завiвши другу, здорову, вирiшила не ризикувати з пасовищем. Уже шiсть рокiв корiвку випасають удома.
Коли я приїхав до них в обiдню пору, то вона була захована господарем вiд спеки до хлiва.
— Ми не вiримо цим аналiзам, — каже Свiтлана Леонiдiвна. — У 2005 роцi нашу корову визнано лейкозною. А в 2006 роцi вона вже була здорова. У цьому роцi знову лейкозна. Як таке може бути?
— То ви вживаєте молоко?
— У нас i сусiди його беруть, бо не вiрять у тi аналiзи.
Це й пiдтвердили у сiльськiй радi:
— Торiк у нас здали п’ять корiв, а в цьому лише одну. Пiшла недовiра до цих аналiзiв.
Валентина Мура теж зневiрилась у них:
— Я корову в Бiлорусi придбала. Тут вона одразу стала лейкозною. Я не вiрю цьому. Де у неї збiльшенi лiмфовузли? При хворобi б вона мало їла. А вона третiй рiк — любо глянуть! Блищить, пашить здоров’ям! Красуня! Ми вже помiтили: тiльки здали кров на аналiзи, ще й результатiв не маємо, а вже по селу їздять заготiвельники. Це — мафiя! Кращих корiв вибраковують...
Але, мабуть, є й iнша причина. При тому — дуже прозаїчна. Пенсiонерка Галина Бондаренко з чоловiком здала на забiй чотири корови. Розмiрковуємо з нею, чому хвороба прижилася у Переписi.
— У нас же нема пункту штучного осiменiння, як у сусiдньому селi, — каже Галина Гнатiвна. — Усiх корiв обслуговують три бики на всю ферму i село.
Швидше за все саме звiдсiля поширюється хвороба. Адже здоровi та лейкознi корови заплiднюються вiд одних i тих же бугаїв, якi в такiй ситуацiї не можуть не бути носiями заразного вiрусу. Звичайно, це гiпотеза. Хоча вона має реальну основу. Бугай-плiдник може дати «добрий» аналiз кровi, хоча насправдi вiрус у ньому проходить iнкубацiйну стадiю i здатен передаватись iншим тваринам...
На жаль, дiагностування сiльських корiв ветслужбою у Переписi проводиться щороку, з’являються вiдповiднi приписи, а ось допомогти людям зберегти череду, знайти «корiнь зла» нiкому. На державному рiвнi, як не прикро, теж.
Припис скрiзь по селах один і простий: лейкозна корова? На м’ясо!
Вибачте, але ж це проблема не одного селянина. У Європi, Пiвнiчнiй Америцi з цим лихом борються не тiльки суворими заборонами, а й державними компенсацiями. У такий спосiб i фермери не страждають, i вражене молоко не потрапляє на стiл людей. Тому там i успiхи у подоланнi лиха дуже високi. У нас же сьогоднi село кинуте напризволяще у цьому планi.

Сергiй ПАВЛЕНКО,
власний кореспондент «Голосу України» в Чернiгiвськiй областi.
с.Перепис Городнянського району Чернiгiвської областi.
Фото автора.
1. Безробiтний Володимир Бондаренко: «Ну, як її здати... За що будемо молоко, сметану купляти?».
2. Галина Бондаренко: «Передайте там, що нам не до виборiв. Хай же щось про нашi корови спочатку рiшать...»












Коментарі (0)
avatar