НЕ ВIРЮ МОСКВI НАВIТЬ У СПОРТИВНIЙ IСТОРIЇ!
Все ж бажаючих розiграти Кубок Делоне виявилося чимало — 17 країн. I турнiр отримав ще одну назву — Кубок Європи.
Кубок i чемпiонат, звiсно, далеко не одне й те саме. Турнiр проводився без вiдбору, без iгор у групах — лише за олiмпiйської системи. I 1964 року ще не всi європейськi країни визнали турнiр. Додалося 7 країн. Серед них —Iспанiя, котра й обiграла збiрну СРСР у фiналi i стала володарем Кубка Європи.
Лише пiзнiше УЄФА офiцiйно ввела змагання на першiсть континенту. Стартувала вона 1966-го. Закiнчився перший чемпiонат Європи 1968 року. Отже, першим чемпiоном Європи вважають збiрну Iталiї. Перший чемпiонат Європи збiрна СРСР закiнчила без нагород.
Змагання на першостi Європи з кожним разом ускладнювалися. На чемпiонатi Європи 1988 р. команда Лобановського провела 11 матчiв, iз них — 6 найскладнiших. На той час вiд змагань на Кубок Делоне минуло чимало часу. Багато з пам’ятi стерлося. Москва цим скористалася i зробила чимало для пiдмiни понять. Москва вважає, що виявлення найсильнiшої команди Європи започатковане не 1968 (1966), а 1960 року. I не дивно: переважну бiльшiсть тодiшньої збiрної СРСР складали гравцi московських команд iз вкрапленням «дриблiнгу» «Динамо» (Тбiлiсi). Правонаступнику СРСР це вигiдно.
Такому статистичному обману пiддалися засоби масової iнформацiї УРСР. Зрiвняно в правах напiвтовариський турнiр на Кубок Делоне, котрому не надавалося континентального значення з боку багатьох країн, з чемпiонатом Європи. Тим самим применшено значення успiхiв (вiце-чемпiонства) 1972 i 1988 рокiв, коли якiсну бiльшiсть становили вихованцi українського футболу. 1972 року вони представляли не лише «Динамо» (Київ). Були представники з «Шахтаря», «Карпат», «Зорi», а також iз ... московського ЦСКА.
До речi, на ЧЄ-1976 (1/4 фiналу) збiрнiй СРСР, яку тодi прозивали «ослабленим варiан¬том київського «Динамо», пiдставила пiднiжку сама Москва. Тодi московський (центральний) провiд футболу не дозволив повернутися зi «Спартака» до рiдного мiста Києва воротаревi...
До речi, у вiдбiркових iграх до ЧЄ-80 киянам було вiдмовлено (у московських кабiнетах) на широке представництво у збiрнiй СРСР. Повна перевага була надана столичним гравцям. Наслiдок — останнє мiсце у групi пiсля Грецiї, Угорщини та... Фiнляндiї.
Читачам, напевно, цiкаво було б дiзнатися, що найбiльш славетний тренер збiрної Польщi (обiграна пiд його проводом i збiрна СРСР на Олiмпiадi-72) К.Гурський народився i прожив довоєннi роки у вельми футбольному на той час мiстi — українському Львовi, головна команда якого чотири рази ставала чемпiоном у довоєннiй Польщi.
В’ячеслав БАБЧЕНКО,
м.Корюкiвка.
Коментар до листа.
Дякуємо нашому обiзнаному й небайдужому читачевi за цiкавий вiдгук на публiкацiю газети. Дiйсно, можна чимало говорити на цю тему: спорт i полiтика. Особливо щодо стосункiв метрополiї — Московiї, Росiї зi своїми колонiями — республiками СРСР. Тут є поле i для цiкавої дискусiї. Можна погодитися з нашим читачем i сказати, що збiрна СРСР не була першим чемпiоном Європи, але так само можна й не погодитися i вважати її першим чемпiоном. I це зовсiм не принижує Україну i український спорт, який десятки рокiв, врештi, був лише часткою «радянського спорту» — так склалося полiтично. Мабуть, дiйсно та збiрна СРСР 1960 року була в основному росiйською. Але треба визнати, що й розквiт українського футболу настав пiзнiше. Лише у 1961 роцi вперше україн¬ська команда стала чемпiоном СРСР — якраз київське «Динамо». Вiдтодi дiйсно почався трiумф українського футболу в СРСР. З тої пiвсотнi футбольних команд, що у рiзнi десятилiття виступали у вищому дивiзiонi чемпiонату СРСР, перше мiсце за кiлькiстю чемпiонських титулiв належить не комусь, а саме «Динамо» (Київ). I цей рекорд з розпадом СРСР вже нiколи не буде побито. А московськi «Спартак», «Динамо» чи ЦСКА можуть тепер колекцiонувати титули лише чемпiонiв Росiї.
Щодо чемпiонатiв Європи: можна взагалi залишити це питання вiдкритим. Нехай буде першим Кубок iменi Делоне, дiяча французького футболу. Але багато змагань (чи взагалi акцiй) народжувались в однiй iпостасi, а потiм трансформувались в iншу. Врештi, у чемпiонатiв Європи, якщо не помиляюсь, взагалi нема нумерацiї. На вiдмiну вiд чемпiонатiв свiту, якi точно облiковано (проведено їх 18). До речi, теза «Кубок i чемпiонат — рiзнi речi» — теж дискусiйна. Нагадаю, що офiцiйна назва чемпiонатiв свiту з футболу (i саме так їх усi називають) все ж — Кубок свiту. А якщо вже проводити аналогiї, то спочатку вiн називався ще й Кубок Жюля Рiме, в честь ще одного видатного дiяча французького футболу, котрий iнiцiював свiтовi першостi.
Щодо неучастi у турнiрi 1960 року багатьох провiдних футбольних держав, то i тут є аналогiя. Перший чемпiонат свiту пройшов 1930 року на далекому Американському континентi, в Уругваї. Теж без усякого вiдбiрного турнiру. Приїхали кiлька команд, якi могли зiбрати кошти на недешевий заокеанський вояж. Не випадково й перемогли господарi — Уругвай. До речi, коли пiсля 12-рiчної перерви, пов’язаної з Другою свiтовою вiйною, чемпiонати свiту вiдновили, то у першому повоєн¬ному у 1950 роцi теж перемiг Уругвай. Де, на яких футбольних задвiрках ця країна зараз? Але нiхто не сперечається, що за Уругваєм — титул 2-кратного чемпiона свiту.
А загалом хочеться запросити читачiв, котрi, як автор листа, небайдужi до спорту, полiтики, iсторiї, до спортивних дискусiй на сторiнках газети.
Петро АНТОНЕНКО.
Коментарі (0) |