Давно не було на Чернігівщині такої спеки, яка триває в ці липневі дні. У моїй квартирі стовпчик градусника вчора завмер на рекордній за останні роки позначці +34 градуси! Повішене в квартирі мокре простирадло через дві години стає сухим, неначе паперове! Усі вікна відчинені цілодобово — результат нульовий. Душ 3 – 4 рази на день та вечірнє купання в Десні не рятують. Холодний компот та мінералка також приносять хвилинну відраду. Що ж робити?
І я почала пригадувати, як же рятуються люди від спеки. У південних країнах неодмінний атрибут за літньої спеки — зелений чай. Маленькими ковтками. До речі, там не ходять з оголеним тілом, а навпаки — тіло вкриває одяг з натуральних тканин. Забудьте про синтетику! Віддавайте перевагу одягу з льону, бавовни, батисту, натурального шовку.
Ті, хто свого часу служили в обмеженому контингенті радянських військ в Афганістані, розповідали мені, що під час жахливої літньої спеки розвішували в казармах мокрі простирадла і розставляли наповнені водою різноманітні ємкості, які тільки можна було роздобути — тазики, миски тощо. Це хоч якось підвищувало вологість, і дихати було легше.
Ще один мій знайомий, який вряди-годи їздить на заробітки до Іспанії, розповідає, що під час спеки хазяйка привозила його бригаді 5-літровий бутель білого сухого вина. Напій розбавляли навпіл з мінеральною водою і пили потихеньку впродовж дня. Спека переноситься в такому випадку набагато легше. Але завважте: біле сухе вино, розведене мінералкою, — це зовсім не той алкоголь, який міститься, скажімо, в пиві! Пиво пити не можна!
Я понишпорила по Інтернет-мережі в пошуках рецептів від спеки і знайшла низку застережень.
Пиво не втамовує спраги!
Під час спеки небезпечне зневоднення. Щоб уникнути цього, лікарі радять випивати дорослим людям до 3-х літрів рідини на добу.
Не варто пити багато:
— кави, яка містить кофеїн, викликає зневоднення;
— газованих напоїв (у великих кількостях подразнюють шлунок);
— пиво не втамовує спраги — від нього хочеться пити ще більше);
— алкоголю, лікувальних мінеральних вод, котрі збільшують навантаження на серцево-судинну систему.
Пийте досхочу:
— соки з невеликим вмістом цукру (крім гранатового, темного виноградного — вони згущують кров, та грейпфрутового — він несумісний з багатьма медикаментами);
— ягідний морс, негазовану воду, несолодкі квас, прохолодний слабозаваренний чай з лимоном або просто воду з вичавленим лимоном;
— їжте огірки, яблука.
Перед сном — прохолодний душ і чай
Щоб прийти до тями після спекотного дня, лікарі радять прийняти прохолодний душ, закінчивши процедуру комфортною теплою водою. Після цього корисно випити чашечку зеленого чаю — він тонізує, знімає втому і головний біль.
Порадуйте себе культурною програмою!
А ще від спеки можна врятуватися в… Антонієвих печерах Чернігова! Влаштуйте собі культурну програму — сходіть на екскурсію. Попереджаю: прихопіть щось тепле, щоб накинути на плечі. І не смійтеся: ми з друзями й дітьми свого часу влітку там позамерзали, тому що, виявляється, температура вглибині печер упродовж усього року тримається на рівні +10 — +12 градусів. І — ніякої спеки!
Інеса ФТОМОВА