Сьогодні вони були з відрами, завтра можуть прийти з вилами. Це -- метафора, проте факт, що дрібний і середній бізнес радикалізується. З часів Помаранчевої революції Україна не знала таких масових виступів -- до Верховної Ради протестувати проти Податкового Кодексу Азарова-Тігіпка прийшли більше 10 тисяч підприємців. У Хмельницькому підприємці не просто били у відра, як у Києві, а виламали двері в обласну адміністрацію, голова якої з характерним прізвищем Ядуха мусив рятуватися втечею через задній вихід. Не у платті, як Керенський, але це -- дзвіночок владі. У Харкові та Одесі не тільки підприємці протестують проти фальсифікації виборів міських голів.
З одного боку існуюча ситуація з податками критична -- підприємці платять по 200 гривень єдиного податку і завозять в наші міста фури китайського та турецького ширнетребу, не платячи податків і внесків до Пенсійного фонду. З іншого, як каже голова чернігівських "базарників" Олена Варнакова, цей бізнес (завезення в Україну іноземного дешевого ганчір"я) належить 5 сім"ям в Україні. І вона забула додати, що ті сім"ї -- неукраїнські. Що радикалізує етнічну сторону протистояння. Приклад -- успіх "Свободи" у центральній Україні, який так налякав регіоналів та нацдемів.
Наче й правий голова Держкомпідприємництва Михайло Бродський. "Насправді в Податковому кодексі вирішується одне питання - як прикрити оптимізаційні схеми, як зробити так, щоб бізнес припинив займатися крадіжкою податків", - заявив Бродський. "У нашій країні 90% бізнесу перебуває в тіні. Легальний тільки великий бізнес і то не до кінця. По суті, тисяча підприємств оплачує весь бюджет країни", - сказав він.
"Найголовніший бізнес у нас у країні - хто більше вкраде від ПДВ, хто більше переведе в готівку грошей і оптимізує прибуток, хто заплатить найменшу зарплату, а інше видасть у конверті. Це, начебто б, весело, усім усе подобається", - вважає Бродський.
З іншого боку, коли дрібного підприємця змушують платити набагато більше, ніж до цього, а він бачить як Президент живе у краденому заповіднику, як урядовці роз"їжджають на "мерседесах" та "майбахах", куплених не за зарплату, то платити на нові "майбахи" нові податки ніхто не хоче. Багаті не поділилися з бідними за Ющенка. Багаті нахабно жирують на вутлих плечах бідних за Януковича.
Про вила після відер варто згадати й через те, що страйкуючі підприємці відмовилися від співпраці з політсилою Юлії Тимошенко і жоден політик не посмів прийти під Верховну раду, як свій для підприємців. Письмові заяви -- "ми вас підтримуємо" -- потрібні підприємцям, як зайцю стоп-сигнал.
В той же час координаційна рада страйкому прийняла рішення провести 22 листопада у Києві на вулиці Банковій збір ініціативної групи з метою скликання загальнонаціонального референдуму по достроковому припиненню повноважень Верховної Ради України.
"Майдану більше не буде!" -- заспокоює себе, своїх московських шефів та урядовців Януковича відомий україноненависник Вадим Колєсніченко. Ой, ля-ля! Ще не вечір. Майдану, може, й не буде. Більш реальні вила.