реклама партнерів:
Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум "Сіверщини" » Історія міст і сіл Чернігівщини » Менський » Макошине (Макошине - історія рідного краю)
Макошине
Olenka83Дата: Неділя, 10-Сер-08, 13:46 | Повідомлення # 1
Група: Читач
Повідомлень: 1
Нагороди: 0
Статус: Відпочиває
Макошине – селище міського типу Менського району, розташоване на правому березі річки Десна. Макошине відноситься до стародавніх слов’янських поселень, його назва походить від язичеського (одні джерела) та древнєсловянського Макош – покровителька родючості та жіночої плодовитості, символізувала собою берегиню роду. На честь цієї богині і було назване селище Макошине.
На місці сучасного селища існувало місто Хоробор, яке вперше згадується в літописі під 1153 роком. В літописі під 1234 роком є запис «Приде ко Владимиру, и поседоста Чернигову, и приде к ним Мстислав Глібович, остуда же придота пліоничи землю, поселю та гради многи по Десне, ту же взята Хоробор, и Сновск, и Сосняку, иним гради, и придота же поять Чернигову».
Востаннє Хоробор згадується на початку 16 ст. як велике село, що налічувало 100 дворів.
В кінці 14століття по сусідству з Хоробором на березі Десни утворилося село Макошине. В 16 столітті два поселення злилися в одне.
Востаннє Хоробор згадується на початку 16 століття як велике село, що налічувало 100 дворів.
В 17 столітті Макошине згадується як містечко і як “велике городище”.
З дня виникнення і до сучасності селище переживало всі події, які відбувалися на Україні. До цих подій відносимо: реформи 1861 року, коли переважна більшість жителів були кріпаками графа Мусіна-Пушкіна, Соболевського, Яновського. Заворушення серед селян і робітників у жовтні 1905 року. Під час Великої Вітчизняної війни 790 жителів захищали Батьківщину в лавах Чорної Армії. У 1927 році споруджено обеліск на честь борців за Радянську владу, загиблих у роки громадянської війни. У 1948 році встановлено обеліск на братських могилах радянських воїнів, що загинули в боях за визволення селища від фашиських загарбників.
На початку 17 століття на території Макошине було засновано два монастирі: чоловічий – Макошинський Миколаївський у 1650 році одержав маєтності від Адама Киселя та його брата Миколи. Деякий час був закритий. Відновлений у 1660 році. Первісно дерев’яний. У 1687-1703 роках збудовано на місці попереднього мурований Миколаївський собор, 1765 році – муровану огорожу, 1772 році – трапезну з Петропавлівською церквою. У 1781 році розпочато будівництво нового Миколаївського собору. У 1786 році монастир закрито. У 1798 році частково розібраний для будівель Домниць кого монастиря Різдва Богородиці. Не зберігся.
Та жіночий – Макошинський Покровський, заснований у 1640 році Адамом Киселем. За описом 1781 року у монастирі – дерев’яна Покровська церква на честь митрополита Київського Петра Могили, келії. Закритий у 1786 році. Не зберігся.
В 1918 році в приміщенні панської економії був відкритий Народний будинок і організований перший драматичний гурток з кількістю учасників в 18 чоловік. На репетиції часто ходили пішки у Куковичі до артиста Юркевича Петра Павловича.
Перша п’єса поставлена Макошинським драматичним гуртком взимку 1919 року мала назву «Повернуся із Сибіру». В 1922 році народний будинок був перейменований в Селянський будинок (сільбуд). Драмгурток збільшується. До нього вступили 16 чоловік.були поставлені нові п’єси. Серед них «Сорочинська ярмарка», «Дай серцю волю – заведе в неволю», «Ой не ходи, Грицю…», та інші. Всього 14 п’єс.
У 1930 році створено хоровий колектив Будинку культури. З 1976 року хор дав більше як 500 концертів. У 1983 році колектив займає ІІ місце в огляді-конкурсі «З піснею по життю», присвяченому 40-річчю визволення Чернігівщини від німецько-фашиських загарбників, а також стає кандидатом на присвоєння звання «Самодіяльний народний». У жовтні 1985 році хору було присвоєно звання «Самодіяльний народний». В цьому ж році хор «Полісся» стає лауреатом І Всесоюзного огляду самодіяльної творчості. 1983-1985 роках, присвяченого 40-річчю Великої Перемоги, нагороджений дипломом лауреата.
У квітні 1988 року, а також у жовтні 1991 року колектив підтверджує «Самодіяльний народний». У 1987 році хор нагороджений дипломом лауреата ІІ Всесоюзного фестивалю народної творчості.
У 1939 році назва «сільбуд» перейменовується на колгоспний будинок «колбуд» і переміщується в приміщення колишньої єврейської синагоги.
Під час окупації в 1942 році приміщення колбуд було розібрано німецькими окупантами.
В 1976 році відкрився новий будинок культури.
В 1976 році розпочав своє існування жіночий вокальний ансамбль «Молодички». У 1982 році ансамбль зайняв І місце в районі, як обрядовий.
У 1985 році ІІ місце на обласному галузевому огляді.
До революції в Макошино було тільки дві початкові школи: земська відкрита в 1882 році, та залізнична – 1908 році. В них навчалося від 120 до 130 хлопчиків.
У 20 – х роках було створено дві школи по ліквідації неписемності серед дорослого населення та одну школу для малописемних.
На початку 30-х років було створено 2 семирічки, і одну початкову школу.
Восени 1936 року одну із семирічок реорганізовано в середню школу.
На 1995 рік в школі навчалося 420 учнів, 22 класи, навчальний процес проходив у дві зміни. У школі працювало 41 вчитель, з них два сумісники.
Макошинський аматорський цирк був першою ластівкою циркового мистецтва в області. Народився він на початку 80-х. А в 1989 році, наприкінці жовтня, колектив отримав звання зразкового.
Серед видатних осіб селища відомий український радянський письменник Олекса Гнатович Десняк, який загинув в роки Великої Вітчизняної війни. Його оповідання, повісті, романи та нариси виховують у читачів патріотичні, морально – етичні та естетичні якості.
Доречно згадати про “Білу кручу”, саме тут шведський король КарлXII переправляв своє військо через річку Десна, йдучи на зустріч гетьману Мазепі.
 
StanislavДата: Середа, 20-Сер-08, 22:09 | Повідомлення # 2
Група: Видалені

Оленка, прекрасна стаття.
Ви не могли б поновити сторінку на Вікіпедії про це село?
 
hatinkaДата: Субота, 21-Лис-09, 16:13 | Повідомлення # 3
Група: Читач
Повідомлень: 2
Нагороди: 0
Статус: Відпочиває
Доброго дня!
Quote
На місці сучасного селища існувало місто Хоробор

Хм, я багато де зустрічала інформацію про те, що Хоробор то є Короп!
Вперше читаю, що Макошине...
 
StiviaДата: Субота, 20-Бер-21, 11:44 | Повідомлення # 4
Група: Читач
Повідомлень: 11
Нагороди: 0
Статус: Відпочиває
Цікава історія!
 
kotovainnaДата: П'ятниця, 30-Чер-23, 23:08 | Повідомлення # 5
Група: Читач
Повідомлень: 6
Нагороди: 0
Статус: Відпочиває
Для людей все те, що може бути корисним, як обрати подарунки... Як наприклад ось таке, щось з корисного? Подарунки може обрати все ж таки серед цих можете щось інше обрати... А хто щось дізнається, то і зробить ще кращий сюрпрайз.

Додано (30-Чер-23, 23:09)
---------------------------------------------
Для людей все те, що може бути корисним, як обрати подарунки... Як наприклад ось таке, щось з корисного? Подарунки може обрати все ж таки серед цих https://optzakupka.com.ua/podushku/ можете щось інше обрати... А хто щось дізнається, то і зробить ще кращий сюрпрайз.

 
Форум "Сіверщини" » Історія міст і сіл Чернігівщини » Менський » Макошине (Макошине - історія рідного краю)
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук: